Sağlıklı Besinler Nelerdir?


Vücudun üç temel besini demir, lif ve kalsiyumdur. Lif, sindirimin doğru bir şekilde işlemesine ve vücudunun kilosunun yönetilmesine yardım eden temel besindir. Kalsiyum ve demir de vücudun ihtiyaç duyduğu minerallerdir.

Demir, kandaki oksijeni taşımakla görevlidir. Kasların kasılması, kemik ve dişlerin büyümesi, hormon ve enzimlerin salgılanması, sinir iletimi için de kalsiyum gereklidir. Bu temel besinlerin en iyi şekilde emilmesi için bu besinleri gıdalar ile vücuda sağlamak gerekir.

Lif İçeren Gıdalar

Sebze, meyve ve tahılların çoğunda lif bulunur. Bazı gıdalar diğerlerine göre daha çok lif içeriğine sahiptir. Uzmanlara göre günlük lif ihtiyacı 25 gramdır. Bir bardak yulaf kepeğinde 14.5 gram lif vardır ve bu değer günlük lif ihtiyacının yüzde 58’ini karşılar. Bir bardak fasulyede 19.2 gram, bir bardak barbunyada 11 gram lif bulunur.

Ahududu ve böğürtlen gibi meyveler de yüksek oranda lif içerir. Bir bardak böğürtlen 7.6 gram lif içerirken, bir bardak ahududu 8 gram lif içerir. Günlük lif ihtiyacını karşılamak için bu gıdalar kişinin imkanına ve damak tadına göre tüketilmelidir.

Demir İçeren Besinler

Demir açısından en iyi gıda ettir. Dana eti ya da kuzu etinin 85 gramında 3.1 miligram demir bulunur. 85 gram karaciğer ise 26 miligram demir içerir ve bu değer günlük ihtiyacın 1.5 katına eşittir. Midyede de yüksek oranda demir bulunur.

Ayrıca Buna Bakın  Lifli Gıdalar Zayıflamamıza Yardımcı Olur mu? Lif Karbonhidratları Durdurur mu?

Kabak çekirdeği de demir açısında iyi bir kaynaktır. Bir bardak kabak çekirdeği 34 miligram demir içerir ve bu değer günlük demir ihtiyacının yaklaşık 2 katına denk gelir. Bir bardak pişmiş taze fasulyede 34 miligram demir bulunur.

Çikolatanın içinde de demir bulunur. Günlük demir ihtiyacını çikolatadan karşılamak için bitter çikolata tercih edilmelidir.

Kalsiyum Kaynakları Nelerdir?

Günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 miligram yani 1 gramdır. Bir bardak az yağlı süt içinde 300 miligram kalsiyum bulunur. Bir bardak az yağlı bir ve az yağlı yoğurt, günlük kalsiyum ihtiyacının %30’unu karşılar.  30 gram mozzarella peyniri 270 miligram kalsiyum içerir.

Sardalya balığı kalsiyum açısından oldukça yüksek bir değere sahiptir. Çünkü bu balık kemikleri ile beraber tüketilir.

Kalsiyum içeren besinlerin en sık tüketilenleri süt ve süt ürünleridir. Süt ve süt ürünleri kolay ulaşılabilir ve maliyet açısından uygun olduğu için kalsiyum ihtiyacını karşılamak için akla ilk gelen gıdalardır.

Vücut İçin Süper Gıdalar

Bazı gıdalar, demir, kalsiyum ve lif açısından oldukça zengin olmakla beraber, diğer besin değerlerinden de büyük miktarda içerirler. Bu gıdalar süper gıda olarak tanımlanabilir.

Kabak çekirdeği, barbunya ve bitter çikolata bu gıdalar arasındadır. Kalsiyum, lif ve demir açısından zengin diğer gıdalar arasında lahana, badem, brokoli, avokado ve yaban mersini bulunur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.