Sağlıklı Akciğerler İçin Yapılması Gerekenler


Sigara içmemek ve düzenli egzersiz yapmak sağlıklı akciğerlere sahip olmanın bir yoludur. Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamaya ek olarak, iyi beslenme uygulamaları da akciğerlerinizin sağlığının artmasına yardımcı olabilir. Bazı meyveler, akciğerlerinizi sağlıklı ve hastalıksız tutmak için gerekli olan antioksidanlar ve vitaminler içerir. Sağlıklı akciğerler için yapılması gerekenleri birçok uzman açıklamaktadır.

Akciğer Onarımı

Çok miktarda elma ve domatesten oluşan bir diyet tüketen kişilerin akciğer problemleri geliştirme olasılığı daha düşüktür. Science Daily’ye göre araştırmacılar, akciğer faydalarının elma kabuğundaki ve domatesin rengindeki antioksidanlardan gelebileceğini düşünüyor. Elmaları veya domatesleri sıkarken, iyice temizleyin ve mümkün olduğu kadar çok besini tutmak için derinin üzerinde tutun. Alternatif olarak, elmanın tamamını bir başka bir meyve ile karıştırabilirsiniz.

saglikli akciger
Sağlıklı Akciğerler İçin Yapılması Gerekenler 36

Akciğer Kanseri Riskini Azaltın

Ahududu, böğürtlen veya yaban mersini gibi koyu renkli meyveler ve bunları içeren meyve suları, akciğer kanserinin gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu meyveler, hücreleri serbest radikal hasarından koruyan antioksidanlar içerir. “Süper Meyveler” kitabına göre, düzenli sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak çilek tüketmek kalp hastalığı riskini yüzde 20 oranında azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, meyveler akciğer kanseri gelişme riskini azaltan antosiyaninler içerir.

KOAH Riskini Azaltın

Science Daily’ye göre, günde bir buçuk parça meyve veya her gün büyük bir çorba kaşığı sebze yemek, amfizeme ve kronik bronşite karşı koruma sağlayabilir. KOAH, kronik bronşit veya amfizemin neden olduğu bir durumdur. Science Daily, sigara içenlerin yüzde 15’inin KOAH geliştirdiğini belirtiyor. Kronik bronşiyal astım, bronşiyolit, kistik fibroz ve bronşektazi, KOAH formları olarak sınıflandırılır.

koah
Sağlıklı Akciğerler İçin Yapılması Gerekenler 37

Düşünceler

Kuruyemiş veya keten tohumu gibi omega-3 yağ asidi gıdaları eklemek, akciğer hastalığına yol açabilecek akciğer iltihabı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Maryland Tıp Merkezi’ne göre, Omega-3 yağ asitleri iltihaplanma, kalp hastalıkları, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon riskini düşürüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir