Saçlar Neden Beyazlar


Ergenlerde, gençlerde, orta yaşlı bireylerde ve hatta çocuklarda bile çeşitli sebeplerden dolayı erken dönemde saç beyazlaması ile karşılanabiliyor. Saçların beyazlaması yaşlanma ile beraber görülen doğal bir dönemdir.

Saçlarının renginden sorumlu olan pigment saç kökündeki bir hücreden oluşur. Bu hücreler önemli oranda melanin üretilmesi için genetik olarak kodlanıyor. Zamanla melanin üretim kapasitesinde azalma olur.

Melanin üretim kapasitesi miktarının azalması saçlarda beyazlamaya sebep olur. Kahverengi, siyah, kızıl saçlar melanin bakımından oldukça zengindir. Gri saçlı az miktarda melanin yer alır ve beyaz saç ise hiç melanin içermez.

 Saçların Beyazlanmasına Neden Olan Durumlar

Ani travma, şok yaşama ve fazla üzüntü, fiziksel sağlıklı olma hali, ruh sağlığı ile çok yakından alakalıdır. Aniden alınan üzücü bir haber fazla üzüntü, kazadan dolayı duygusal şok yaşama, saçlarda aynı beyazlamalara sebep olabiliyor.

Hatta üzüntüden bir gecede saçının beyazlamasını anlatan insanlar oldukça fazladır. Bunlar hayatta rastlanacak görülebilecek ihtimal dahilinde ki durumlardır.

Hipotiroidizm ve Hipofiz Bezi Bozuklukları

Tiroid bezleri; kalp atış hızı, beden sıcaklığı ve kan basıncını kontrol eden farklı hormonlar üreten bezlerdir. Bu bezler ayrıca bedeninizin gıdayı enerjiye dönüştürme hızından da sorumlu olmakla beraber enerji ve büyüme ile alakalı birçok metabolik işlem tiroid bezleri aracılığı ile oluşur.

Tiroit bezlerinin fonksiyonu ise hipofiz bezlerinin kontrolündedir. Bireyin tiroidleri normalden az ya da çok çalışıyorsa genç yaşta saç beyazlaması, halsizlik bunlarla beraber saçlarda dökülme problemi ile karşılaşa bilinir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi folikülün de hayati bir role sahip olan iki çeşit hormon olan T3 ve T4 saçtaki melanin sentezini fazla şekilde uyarmasından kaynaklıdır.

1 13
Saçlar Neden Beyazlar 36

Genetik Kaynaklı Beyazlama

Pernisiyöz anemi B12 vitamini eksikliğinin sebep olduğu bu vitaminin kanda yeteri kadar olmadığından dolayı ortaya çıkan kansızlık türlerinden biridir. Bedenin yeteri miktarda sağlıklı alyuvar yapmadığı, bağışıklık sistemi sorunudur.

Pernisiyöz anemi yalnızca az sayıda kişiyi etkileyen genetik bir problemdir ve belirti olarak çocuklarda ergenlerde ya da yirmili yaşlardaki bireylerde erken saç beyazlamasına yol açıyor.

Erken Yaşlanma Hastalığı

Kalıtsal bir rahatsızlığı olan werner sendromu erken yaşta saç beyazlamasının çok sık karşılaşılan sebeplerindendir. Werner sendromundan müzdarip olan bireyler çoğunlukla ergenliğe ulaşana kadar normal gelişim seyrederler. Ergenlikle beraber ses kısıklığı incelmesi ya da sertleşmesi saçların beyazlaması ve anormal oranda saç dökülmesi gibi problemler ortaya çıkar.

2 14
Saçlar Neden Beyazlar 37

Poliosis

Saçlarda gri yamalar bölgesel beyazlamalar tıp dilinde poliosis olarak isimlendirilir. Bu durum doğuştan olabileceği gibi daha sonra da gelişebiliyor.

Bazı sağlık problemlerinde bağışıklık sistemimiz yanlışlıkla saçlardaki belli bir alandaki melanin üreten hücreleri yok edebilir. Beslenme yetersizlikleri, sinüslerde sorun, kronik alerji, saçların erken bir şekilde ağrımasına neden olur. Poliosis genellikle kalıtsal bir rahatsızlıktır.

Saç Beyazlamanın Diğer Nedenleri

Stres saç beyazlanmasında oldukça önemli bir sorundur. B12 eksikliği genellikle et tavuk gibi hayvansal gıdayı tüketmeyenler de ortaya çıkar ve bu eksiklik sonucu saçlarda beyazlanmalar meydana gelir. Hormonal bozukluklar da saç beyazlamasına sebep olan başka bir sorundur.

Sigara içme alışkanlığı; kalsiyum D vitamini, bakır ve Ferritin eksikliği, Heavy enfeksiyonu, kistik fibroz gibi hastalıklar saç beyazlanması da etkilidir. Hava kirliliği güneşin UV ışınları kullanılan ilaçların yan etkileri alkol kullanma ve yetersiz beslenme ile beraber vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi saçlarda da beyazlama ile ortaya çıkar. Saçlarınız sağlığı ve bedeninizin sağlığı için dengeli ve yeterli beslenmeye özen göstermeliyiz. Aşırı stresten uzak kalmak saç sağlığı açısından oldukça önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir