Saçkıran Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?


Alopesi areata veya saçkıran; kafa derisi boyunca bulunan ve etkilenen bölgede saç dökülmesine neden olan madeni para büyüklüğünde veya otoimmün bir cilt hastalığıdır. Alopesi areata esas olarak vücudun bağışıklık sisteminin saç köklerine saldırmasından kaynaklanır. Saçkıran neden olur nasıl tedavi edilir sorusuyla beraber ilk başlarda çok sınırlı bir alanda oluşabileceğinden fark edilmesi zor bir sağlık sorunudur.

Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran hastalığının kesin sorunu bilinmemektedir. Bununla birlikte, otoimmün nedeninden kaynaklandığına inanılır. Otoimmün bozukluklar, vücut hücrelerini ve dokularını yabancı cisimler olarak tanıdığında bu sorun ortaya çıkar. Saçkıran neden olur nasıl tedavi edilir özelinde sonuç olarak, bağışıklık sistemi bir kişinin hücrelerine saldırır. Saçkıranda, bağışıklık hücreleri saç köklerini yıprandırır, saç büyümesini engeller ve saç dökülmesine neden olur. Yapılan çalışmalar, saçkıranların da genetik faktörlerle ilişkili olduğunu göstermiştir. Saçkıranlı ebeveynlerin çocukları, 3 veya 6 kat daha çoktur. Yine, genetik faktörlerin etkilerini doğrulayan saçkıran ile birlikte çeşitli hastalıklar gözlemlenmiştir.

sac kiran tipi sac dokulmesi 2048x1401 1
Saçkıran Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir? 36

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran neden olur nasıl tedavi edilir sorusundan önce  tedavisi bir dermatolog tarafından planlandığını bilmek gerekir. Tedavinin amacı, hastalığın kötüleşmesini önlemek ve semptomların şiddetini azaltmaktır. Hafif vakalarda veya erken evrelerde saçlar tedaviye gerek kalmadan doğal olarak iyileşir. Evre ilerlemişse veya semptomlar şiddetliyse, steroid grubuna ait ilaçlarla tedavi edilir. Steroidler esas olarak krem şeklinde verilir. Sonraki birkaç adımda duruma göre enjektör ile saç derisine uygulanabilir. Göz uygulamaları göz sağlığı için risk oluşturabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Saçkıran, steroid grubuna ek olarak, ilaç tedavisi ya da immünoterapi adındaki diğer metotlarla da tedavi edilebilmektedir. Saçkıran gibi saç dökülmeniz varsa, hastalığın daha da kötüleşmemesi için tedavi için bir dermatoloğa görünmeniz önemlidir.

Saçkıran tedavisi süreci hakkında; hastalığın seyri, hastanın vücudu, tedavi yöntemi gibi faktörler süreyi etkiler. Ayrıca saç yapısı, genetik yatkınlık, yaş gibi faktörlerin de önemli etkisi vardır. Genelde stres sebebiyle saçkıran hastalığına yakalanan bağışıklık sistemi güçlü hastaların tedavi süresi çok kısadır. Çocuklarda ve ergenlerde saçkıranların 6 ay içinde iyileşir.

Saçkıran (Alopesi areata) Belirtileri Nelerdir?

Genellikle dairesel saç dökülmesi ile ortaya çıkan saçkıran (alopesi), yüksek stres sonucu gelişir, ancak kronik hastalıklar veya tiroid sorunları nedeniyle ara sıra da ortaya çıkabilir.  Saçkıran neden olur nasıl tedavi edilir, günlük yaşamın streslerinin ötesinde şiddetli stres yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Özellikle çocuklarda ilkokula veya anaokuluna başlama ya da anne-babanın ayrılması gibi stresli ve travmatik durumlar saçkıranı tetikleyebilir.

Saç dökülmesi genellikle saçlı deride başlar. Ancak kirpik, kaş, koltuk altı, sakal ve kasık kılları dahil tüm kafa derisi türleri saçkırandan etkilenebilir ve tırnakların yapısını değiştirebilir. Klinik belirtiler kişiden kişiye değişir ve farklılık gösterir. Hastalığın seyri tahmin edilemez ve bazen kronik olarak tekrarlar. Hastalık sırasında spontan iyileşme, stabilizasyon veya seyirde bozulma olabilir. Saç kel bölgelerde tekrar çıktığında, genellikle başlangıçta renksiz veya beyazdır.

Tam pul pul dökülme, hastalıkların sadece %5’inde görülmektedir. Hastalığın çıkışıyla beraber genellikle belirli alanlarda meydana gelir. Ayrıca, etkilenen insanların sadece %1’lik küçük  kısmı çok olmamasıyla beraber tüm saçlarını kaybedebilmektedir.

Saçkıran Tanısı Nasıl Konur?

Saçkıran hastalığının başlıca klinik belirtileri; saç dökülmesinin şiddeti, sıklığı ve süresi kişiden kişiye değişir. Bazı hastalar küçük alanlarda saç dökülmesi yaşayabilirken, bazı hastalarda birlikte büyümeye meyilli geniş alanlarda yoğun saç dökülmesi yaşanabilir. Saçkıran neden olur nasıl tedavi edilir tanısı genellikle klinik sonrası bulgulara dayanabilir. Bununla birlikte, saç dökülmesine neden olabilecek enfeksiyonu saf dışı etmek için saç folikülü biyopsisi yapılabilir. Ayrıca demir eksikliği, hormonal bozukluklar ve bazı romatizmal hastalıklar gibi sağlık sorunlarına bağlı saç dökülmesini dışlamak (ekarte) için çeşitli kan testleri yapılabilir. Test, çeşitli otoimmün kökenli sağlık sorunlarının varlığını ortaya çıkarırsa, saçkıran tanısı koymuş olur.

shutterstock 1566273436 2048x1366 1
Saçkıran Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir? 37

Saçkıran İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Saçkıran görüldüğü zaman, mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamalısınız. Çoğu insan saçkıran sebebi için doktora gitmemektedir. Bunun nedeni, dökülen saçların genellikle kısa sürede iyileşmesidir. Ancak aşırı dökülme varsa ve lezyon sayısı git gide artıyorsa bir sağlık kuruluşuna giderek profesyonel yardım almanız gerekebilir.

Sarımsak; Saçkıran neden olur nasıl tedavi edilir olarak ilk tercih edilen bitkisel ilaçlardan biridir. Sarımsak saç köklerini besler. Sarımsak tedavisini düzgün kullanıldıkça etkisini gösterilmektedir. Saçkıran kısmına sarımsak sürün ve yaklaşık 1 saat bekleyin. Ardından saçınızı banyoda yıkayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı; Günde 2-3 kez kullanılan bitkisel bir ilaçtır. Etkilenen bölgeye birkaç damla hindistan cevizi yağı sürülür. Bu sayede saç kökleriniz besleyecektir ve saçlarınızın çıkmasını sağlayacaktır.

Aloe vera; Aloe vera bitkisinden elde edilen jel de saç dökülmesine çok iyi gelir. Aloe vera bitkisini kesildikten sonra jelini çıkartınız. Ardından aloe vera bitkisini saçınıza yavaşça masaj yapın. Bu masajı yaklaşık 20 dakika boyunca uygulayın. Ilık suyla temizledikten sonra hassas bölgeyi ovun. Ancak o zaman etkili bir saç dökülmesi tedavisi yöntemi gerçekleştirebilirsiniz. Soğan kürü; Saç dökülmesine soğan kürü tedavisi ile tedavi edilebilir. Saçkıranı gidermek için saç köklerinize soğan tedavisi uygulayabilirsiniz. Soğan kürü saçı besler ve daha güzel saçlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Limon kürü; Saçkıran neden olur nasıl tedavi edilir açısından tedavisi içinde limon kürü de bulunur. Limon kürü saç derisine çok iyi gelmektedir. Yarım saat kadar limon suyunu saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yeşil çay; Çayı hazırlayın ve soğumaya bırakınız. İçine pamuklu bir bez batırın ve saç derinize uygulayınız. Bir saat bekletildikten sonra yıkayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir