Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Öneriler


Saçın sağlıklı olması, daha parlak görünmesi ve saçın daha hızlı büyümesi için yapılması gereken saçın daha hızlı uzaması için diyet, protein açısından zengin gıdalar olan A, C, E ve B vitaminleri yada demir, çinko ve selenyum gibi mineraller tüketmektir.

Bu besinler, dış etkenlerin neden olduğu hasarı önler ve antioksidan göreviyle hasarı önler. Proteinler söz konusu olduğunda saç büyümesini destekleyen amino asitlerin yanı sıra dengeli ve düzenli beslenmek önemlidir.

Sac diyeti
Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Öneriler 37

Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

Saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olan yiyecekler;

1. Proteinler

Saç yapısının bir parçası olan keratin ve kolajen oluşumu için gerekli amino asitleri sağlayan proteinlerin tüketimi önemlidir. Örneğin güneşin UV ışınları ve kirlilikten koruma saça esneklik ve parlaklık kazandırır.

Ne yenilmeli: et, balık, yumurta, süt, peynir, yoğurt tüketmelisiniz. Bazı durumlarda kolajen takviyesi de önerilebilir.

Saglikli Sac
Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Öneriler 38

2. A Vitamini

A vitamini saç hücrelerinin büyümesi için gereklidir çünkü saçı koruyan, nemli tutan, büyümesini destekleyen ve yağlı bir madde olarak bilinen yağ bezlerinin ürettiği sebum oluşumunu destekler.

Ne yenilmeli: havuç, tatlı patates, balkabağı, mango, biber ve papaya bitkisi

3.C Vitamini

C vitamini vücutta kolajen oluşumu ve saç uzaması için önemli bir mineral olan demirin bağırsaktan emilmesi için gereklidir.

Ayrıca antioksidan etkisi sayesinde C vitamini ayrıca saç derisine kan dolaşımına yardımcı olur ve saç liflerini oksidatif stresten korur.

Ne yenir: portakal, limon, çilek, kivi, ananas, brokoli, domates

4. E Vitamini

E vitamini gibi C vitaminine benzer. Saç sağlığını destekleyen antioksidan özelliklere sahiptir. Liflerin bütünlüğünü koruduğu ve saç derisindeki kan dolaşımını sağladığı için saçın sağlıklı ve parlak bir şekilde uzamasını sağlar.

Ne yenir: ayçiçeği çekirdeği, fındık, yer fıstığı, badem, antep fıstığı.

5. B vitaminleri

Vücudun metabolizması için B-kompleks vitaminleri gereklidir. Genellikle vücudun metabolizması için gereklidir ve tüketilen gıdalardan vücudun ihtiyacı olan enerjinin elde edilmesine yardımcı olur.

Biotin saç için gerekli olan temel B vitaminlerinden biri, B7 vitamini olarak bilinir. Ve keratinin yapısını iyileştirerek saç büyümesini destekler.

1200x627 hem saclarinizisildasinhem de bedeninizforma girsin 1581115877078
Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Öneriler 39

Ne yenilmeli: muz, zenginleştirilmiş tahıllar, yer fıstığı, fındık, badem, yulaf kepeği, somon gibi kuruyemişler.

6. Demir, çinko ve selenyum

Saç büyümesi için demir, çinko ve selenyum gibi bazı mineraller gereklidir.

Demir kandaki oksijenin taşınmasından ve saç derisine götürülmesinden sorumlu olan kırmızı kan hücrelerinin parçasıdır. Çinko, saç derisinde sebum oluşumuna katılarak saçın parlaklığını ve pürüzsüzlüğünü artırmanın yanında saçın onarımını destekler ve liflerini güçlendirir. 

Ne yenir: Demir açısından zengin besinler fasulye, pancar, deniz ürünleri ve sardalyadır. Selenyum açısından zengin besinler Brezilya fıstığı, peynir, pirinç ve fasulyedir. Çinko açısından zengin besinler istiridye, kabak çekirdeği, tavuk ve bademdir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir