Saç Klonlama Nedir?


Saç klonlama, özellikle her türlü saç sorunu için geliştirilmiş, hücreler arası bağlantıya dayalı ve farklı maddelerin bir araya gelmesiyle oluşan özel bir uygulamadır. Hücre dışı matris adı verilen bir malzeme kullanan bu yöntem, doku üretimini başlatır ve hücre modellemesini sağlar.

Klonlama, kelimenin tam anlamıyla “kopyalama” anlamına gelir. Tıbbi terimlerle klonlama, genlerin, hücrelerin veya canlı dokunun belirli bir yöntemle çoğaltılması olarak özetlenebilir. Bununla birlikte, klonlama doğrudan hücre tedavisi ile ilgili değildir. Dolly ile hayatımıza giren ve yıllardır araştırma konusu olan klonlama yöntemi, ahlaki ve sosyal nedenlerle birçok ülkede yasaklandı. Ancak hastalık tedavisinde kullanılmasında veya estetik uygulamalar için geliştirilmesinde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Yasaklanan, canlıların veya insanların birebir kopyalarıdır.

Saç klonlama, saçın yeniden çıkmasını sağlayan saç kökü için özel olarak tasarlanmış bir saç ekimi yöntemi olarak kabul edilmektedir ve kullanılmasına hiçbir ahlaki itiraz yoktur. Tıbbi ve teknolojik gelişmelerin bir arada olduğu günümüz dünyasında her türlü sağlık sorununa yönelik yeni yöntemler geliştirilmekte ve estetik uygulamalar bu alana çok ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Saç klonlama kozmetik amaçlı olsa da tamamen tıbbi bir uygulamadır ve tıbbi bilgi gerektirir. Genetik ve doku mühendisleri ve tıp profesyonelleri ile ortaklaşa geliştirilen saç klonlama yönteminde, insandan alınan saç kökü örneği laboratuvar ortamında bazı uygulamalar nedeniyle kopyalanarak ekime hazır hale getiriliyor.

Ayrıca Buna Bakın  Kilo Verirken Popo Küçülmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Saç Klonlama İle Sonuç Almak Mümkün mü?

Saç klonlama, hücrelerin şekil vererek yeniden büyümesini sağlar yani Kopyalama işlemi ile taze doku üretilir. Ayrıca mevcut saçların kalitesi artırılarak dökülmesinin önüne geçilir. Ancak saç klonlama ile ilgili bilimsel çalışmalar halen devam etmektedir. Konuyla ilgili çalışmaların önümüzdeki yıllarda tamamlanacağı ve tek bir saç kökünden binlerce saç kökü elde edilebileceğinden yola çıkan bilim insanları, hücre tedavisinin temel prensiplerine göre gerçekleştirilen bu işlemin değil sadece saç ekimi uygulamalarından vazgeçer, aynı zamanda çeşitli estetik ameliyatlardan da vazgeçer.

Saç ekimi yaptırmak isteyen ancak yeterli donörü veya ekim için uygun saç köklerine sahip olmayan kişiler için mucizevi bir tedavi olan saç klonlamanın, tamamlanıp dünya çapında kullanılması durumunda tıbbi bir devrim başlatacağı yadsınamaz.

Saç Dökülmesi İçin Farklı Çözümler

Saç klonlama alanındaki gelişmelerin günümüzde son halini alması beklenirken, saç dökülmesi ve kellikle mücadele için çeşitli yöntemlerin geliştirilmesi ve uygulanması devam etmektedir. En yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen yöntem olan saç ekimi, enseden sağlıklı ve uygun saçlar alınarak dökülen bölgeye nakledilerek gerçekleştirilir. Saç ekiminde kullanılan çeşitli teknikler ile saç dökülmesi ve kellik sorununa kalıcı çözümler bulmak mümkündür. Genel olarak bu yöntemleri üç başlık altında bakabiliriz;

FUE Taktiği

Boyun bölgesindeki ekime uygun saç köklerinin çıkartılıp özel bir uygulama ile ayrılarak ekim yapılacak alana yerleştirilmesi ile gerçekleştirilen bu yöntem ile kelliğe kısa sürede kalıcı çözüm sunulmaktadır. Operasyondan birkaç ay sonra tekrar uzayan saçlar, yaklaşık bir yıl sonra ve ömür boyu kalıcı olarak uzamaya devam eder.

Ayrıca Buna Bakın  Saç Ekim Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

DHI Taktiği

Boyun veya saç veya göğüs bölgesinden tek tek saç köklerinin alınıp kel cilde tek tek yerleştirildiği, mikro girintiler açıldığı bu yöntemle dikiş izi, kesik veya kanama olmadan kullanılması mümkündür. Mikrometre kalınlığında iğnelerle yapılan bu uygulama hemen hemen hiç iz bırakmaz ve doğru sonuçlar verir.

FUE veya DHI yöntemi kullanılarak donör saç kökleri olan herkese saç ekimi yapılabilir. Lokal anestezi altında yapılan bu işlemler sonucunda sıfıra yakın bir başarı oranı gözlenmektedir. Saçlar çıktıktan sonra bakım yapılırsa ve yukarıdaki hatalar tekrarlanmazsa saçlar tekrar uzar ve ömür boyu uzar.

Oto Saç 

Yaygın olarak saç klonlama olarak isimlendiren başka yöntemler de uygulanmaktadır, ancak aynı zamanda otomatik saç klonlama veya saç aşılama da uygulanmaktadır. Bu yöntemde kişiden alınan saç köklerindeki hücreler arası bağlantılar aktive edilerek foliküler hücreler oluşturularak kişiye geri enjekte edilir. Bir süre sonra canlanan ve güçlenen saç köklerinden ve saç derisinden yeni saçlar çıkmaya başlar. Klonlama veya saç grefti adı verilen bu yöntem saç ekimi yöntemlerinden biridir.

Saç ekimi yönteminde ekim sonrası çıkan saçların kalitesini arttırır. Saç köklerinin sayısı artar, bu da daha fazla saç büyümesine neden olur. Donör bölgede yeni saç kökleri oluşur. Ense bölgesinde herhangi bir sızıntı olmaz ve oluşan açıklıklar bir süre sonra kapatılır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.