Saç Dökülmesinin ve Saçların Kurumasının Nedenleri Nelerdir?


Çoğu kişi saçlarının sağlıklı olmasını ister. Ayrıca saç dökülmesi psikolojik sorunlara da yol açabilir. Saç dökülmesinin nedenini çözmek, saçların daha fazla dökülmesini önleyebilir hatta durumu tersine çevirebilir.

Kuru saçlar hem erkekler hem de istenmeyen bir durum olmakla beraber yaygın olarak görülür. Saçların kuru olması olması aynı zamanda saç dökülmesine neden olabilir. Saçların kurumasının ya da dökülmeye başlamasının birkaç nedeni vardır.

Kötü Saç Bakımı

Saçlarının bakımını kötü yapmak kurumaya ya da incelemeye neden olabilir.

Uzmanlara göre saçların sağlıklı kalmasını sağlamak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Aşırı güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak
 • Aşırı sıcak suyla yıkamaktan kaçınmak
 • Sert olan şekillendirici ürünlerden kaçınmak
 • Daha az şampuan kullanmak
 • Şampuandan sonra saç bakım kremi kullanmak
 • Sıkı saç kuyruklarından ve saç örgülerinden kaçınmak
 • Saç ıslakken sertçe taramamak
saclarda kuruma ve dokulme
Saç Dökülmesinin ve Saçların Kurumasının Nedenleri Nelerdir? 36

Yaşlılık’da Saç Dökülmesi

Yaşlanma süreci, genetik faktörler ile birleştiği zaman önlenemeyen bir saç dökülmesine yol açabilir. Saç dökülmesi erkekleri kadınlardan daha fazla etkiler.

İstatistiklere göre saç dökülmesi 30 yaşına kadar erkeklerin yaklaşık olarak %25’ini etkiler. 60 yaşına kadar ise erkeklerin yaklaşık üçte birini etkilemektedir. Peruk takmak, olan saçları uzatmak ve saç ekimi işlemi de kellik görüntüsünü azaltmaya yardımcı olur.

Stres Saç Döker Mi?

Uzmanlara göre duygusal ve fiziksel stres, saçlarının dökülmesini büyük oranda etkileyebilir. Stres nedeni ile saç dökerken, tarağınızda ya da avucunuzda saçlar görebilirsiniz.

Stres yakın birini kaybetmek, ağır hastalık geçirmek ve büyük bir ameliyattan kaynaklanıyor olabilir. Stres dönemi geçtikten sonra, saçlar tekrar çıkma eğiliminde olur.

Saclarda Kuruma ve Dokulmenin Nedenleri
Saç Dökülmesinin ve Saçların Kurumasının Nedenleri Nelerdir? 37

Yetersiz Beslenme

Yetersiz beslenme, kilo kaybı, anoreksiya ya da bulimia gibi yeme bozuklukları saçlarda kurumaya ve saç dökülmesine neden olabilir. Uzmanlara göre demir eksikliği ve protein eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca fazla miktarda A vitamini tüketmek de benzer sonuçlara yol açabilir.

Yetersiz beslenmeden kaynaklanan saç dökülmesi, besin eksikliğini gidermek için uygun bir beslenme ve takviye ile düzeltilebilir.

Hormon Değişiklikleri

Menopoz sürecinde ya da bebek sahibi olduktan sonra östrojen seviyelerinde azalma meydana gelmesi ile saç dökülmesi artabilir. Uzmanlara göre hormon değişikliklerinden kaynaklanan bu tip saç dökülmesi geçicidir. Genelde 6 ay ile 2 seneye kadar saçlar normal büyüme seyrine devam edecektir.

Tıbbi Durumlar

Bazı hastalıklar saçların dokusunu ve büyümesini etkileyebilir. Hipotiroidizm saçların kurumasına ve saç dökülmesine neden olabilecek bir hastalıktır. Ayrıca bazı ilaçlar da saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesine neden olabilecek tıbbi durumlar şunlardır:

 • Lupus
 • Frengi (Sifiliz)
 • Saçkıran
 • Bazı tümörler
 • Kanseri tedavisinde uygulanan radyasyon

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir