Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?


İlerleyen yıllarla birlikte saç dökülmesi  özellikle erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Saç dökülmeleri genellikle saçların  ön tarafında daha yaygın  olarak görülmektedir.  Saçlarınızın dökülmesi zaman zaman  çok sinir bozucu olsa da saç dökülmesini önleyici tıbbi tedavilerin yanında  destekleyici tedavilerde bulunmaktadır. Saç kaybınız eğer saçınız ön tarafından oluyor ise sizde yaygın olan saç dökülmesi sorunlarından birini yaşıyorsunuz demektir. Genel olarak dökülme ön tarafta olmaktadır.

sac neden dokulur sac dokulmesini durduran 3 dogal karisim 1586437582 69051
Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? 36

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç dökülmesi bir çok tıbbi sebepten kaynaklanabilir. Bu  sebeplerden biri de az çalışan tiroid bezidir. Bunun yanında bazı  uzmanlar tarafından genetik yatkınlık da bir sebep olarak gösterilse de yapılan çalışmalar henüz bu durumu ispatlamamıştır. Androgenetik alopesi dihidrotestosteron veya DHT dökülmeye yatkın kılları inhibe ettiğinde ortaya çıkmaktadır. Frontal (Ön) saç çizgisi bunun ilk farkedildiği yerdir. Uzmanlar tarafından saç dökülmesini tedavisinde iki tedavi etkili olabilir.Uzmanlar, androgenetik alopesi tedavisi için topikal minoksidili tedavisini tavsiye etmektedirler.Erkekler için %5 , kadınlar için %2 lik etki seviyesindeki minoksidil önerilmektedir. Minoksidil  günde iki defa saçların döküldüğü bölüme uygulanmalıdır.

Uzmanlar , erkeklerde  androgenetik alopesi tedavisi için  finasteridi tavsiye etmektedirler. Ancak unutulmamalıdır ki, finasteridi tabletleri sadece erkeklerin kullanımı içindir. Kadınlar kesinlikle kullanmamalıdır. Yapılan araştırmalar, finasteridinin DHT oluşumun engellediği saç foliküllerinin normal hızda büyüme başladığını göstermiştir. Ancak uzmanlar , finasteridin ve minoksidilin sadece klinik çalışmalarda  kafa derisinin üstünde test edildiğini açıklamaktadırlar. Bunun yanında uzmanlar,  her iki tedavi şeklinin de kanıtlanmaya ihtiyaç duyduğunu belirtmektedirler.

Uzmanlara göre her iki tedavi saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olsa da , saç ekimi etkili ve kalıcı bir çözümdür. Saç kökleri,başın arkasındaki DHT ile ilgili saç dökülmeye eğilimli alanlardan alınır ve yoğunluğun azaldığı bölgelere taşınır. İşlemden 3 ay sonra büyümeye başlarlar. Normal bir ömür boyu kalırlarsa normal kalınlıklarına dönerler.

Saç dökülmesi hakkında doğru bilinen yanlışlar

indir 12
Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? 37

Uzmanlar, saç dökülmesinin sık sık şapka takmak,gözenekleri tıkamak,ya da çok sık şampuanla yıkamaktan kaynaklanmadığını belirtmektedirler. Bilinen bir diğer yanlış da saç dökülmesinin sebebi olarak gösterilen genetik yatkınlığın anne  tarafından  geçtiği doğrulanmamıştır. Ailenin her iki soyundan da gelebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir