Saç Dökülmesine Neden Olan Hastalıklar


Saç ve kafa derisi ile alakalı en yaygın problem saç dökülmesidir. Birçok hastalık saç dokularında ve hacminde değişiklikler oluşmasına yol açabilir.

Hipotiroidi

Sac dokulmesine neden olan hastaliklar
Saç Dökülmesine Neden Olan Hastalıklar 36

Saç dokusunda değişim oluşmasına neden olabilecek bir hastalık olan hipotiroidi, tiroid hormonu seviyesinin düşük olmasıdır. Tiroid bezi vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda tiroid hormonu üretemezse hipotiroidi oluşur.

Hipotiroidizmin en yayın belirtisi saçlarda incelme ve kurumadır. Saçlarda kırılganlık ve tırnaklarda kırılganlık durumları, hipotirodinin erken belirtileridir. Hipotiroidi olan birisi, duştayken saçlarının dökülmesindeki artışı fark edebilir.

Tüylenme Artışı (Hirsutizm)

Hirsutizm, saç dokusunda değişikliğe neden olabilecek diğer bir durumdur. Hirsutizm, kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi durumudur. Hirsutizmin, androjen adı verilen erkeksi hormonların üretilmesini uyaran hastalıklardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Hirsutizm genetik bir hastalık olabilir. Bu hastalık kadınlarda göğüs, sırt ve yüz gibi normalde kıl oluşumu olmayan bölgelerde, aşırı miktarda kaba ve pigmentli yapıda saç oluşumu ile karakterizedir.

Hirsutizme neden olan dengesizlikler mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Anoreksiya Nevroza

Kadinlarda sac dokulmesi
Saç Dökülmesine Neden Olan Hastalıklar 37

Anoreksiya nervoza da saç dokusunda değişikliklere neden olabilenbaşka  bir hastalıktır. Anoreksiya nevroza genelde genç kızlarda görülen bir hastalıktır. Ancak hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkabilir.

Anoreksiya olan birinin zayıf olma konusunda bir takıntısı vardır. Ciddi miktarda kilo kaybeder ve kilo almaktan son derece korkar. Anoreksiya hastaları çok zayıf olsalar bile aşırı kilolu olduğuna inanırlar.

Anoreksiya nevroza sadece yiyeceklerde ya da kilo ile alakalı sorunlar fazlasıdır. Psikiyatrik bir bozukluk olan bu hastalık için psikiyatrik bir destek gerekir.

Anoreksiya hastaları kuru bir cilde ve ince yapılı bir saça sahiptir. Anoreksiya ile bağlantılı diğer yağlık problemleri depresif bir bağışıklık sistemi, sinirlilik, sık hastalanma, konsantre güçlüğü, sürekli üşüme hissi, kadınlarda adet gecikmesidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir