Sabuna Karşı Alerjik Reaksiyon Nedir? Nasıl Anlaşılır?


Alerjik reaksiyon sık sık rastladığınız durumlardan biri olabilir. Toza, besin öğesine ve birçok maddeye karşı vücudunuz tepkime gösterebilir. Sabun alerjisi de bunlardan biri olabilir. Alerjik reaksiyon sonucu vücudunuzun bazı bölgelerinde iltihaplanma ya da kızarıklıklar meydana gelir. Sabun alerjisi ise çoğu zaman sık sık el hijyeni uygulayan sağlık çalışanlarında ya da temizlik malzemeleri gibi ürünlerle çok uğraşan kişilerde daha sık görülür. Sabun alerjisi genel olarak cildinizi etkiler.

Çok nadir olarak görülen tıbbi sorunlara yol açsa da sabuna karşı olan alerjiniz başınıza sıkıntılı durumlar açabilirsiniz. Bazı tedaviler ile önlenebilir ya da önüne geçebilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyesi ile sabun ve sabun içeren ürünlerden uzak durmanız gerekebilir. Dikkat ettiğiniz süre boyunca tıbbi, rahatsızlıklara yol açmadan atlatabilirsiniz.

Sabun Alerjisi Semptomları Nelerdir?


Sabuna karşı olan alerjik reaksiyon ile çok sık karşılaşılmasa hassas ve sık sık el yıkayan kişilerde meydana gelebilecek reaksiyonlardan biridir. Diğer adı kontakt dermatit olarak bilinen sabun alerjisi önüne geçilmezse ciddi rahatsızlıklar ile karşılaşılabilir. Bu alerjik durum kırmızı kaşıntılı ve kabarcıklı döküntüler halinde meydana gelebilir.

2 16
Sabuna Karşı Alerjik Reaksiyon Nedir? Nasıl Anlaşılır? 36

Bazı zamanlarda da ağrılı ve şiş olarak atlatılır. Sabun ile temas ettikten yaklaşık 24 ya da 48 saat içerisinde alerjik reaksiyon ortaya çıkabilir. Bu alerjik durum ise yaklaşık iki ve dört hafta arasında sürer. Hastalığın seyrine göre bu süre değişebilir. Sabunun içeriğinde bulunan kimyasallar nedeni ile alerjik bir durum yaşayabilirsiniz. Tekrarlama durumunda ise daha ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Aşırı derece kaşınan cilt zamanla nörodermatite neden olur. Bu durumda cildiniz koyu kırmızı rengini alabilir. 

Sabun Alerjisi Teşhis Ve Tedavisi Nedir?

Sabun alerjisi olan bireyler için ilk olarak teşhiş koyulur. Teşhis yapılırken hastaya hangi madde ile temas edildiği ve ne tür değişiklikler meydana geldiği sorulur. Alerjik reaksiyon olup olmadığını anlamak için şüphe içeren kimyasallar içeren yama testi uygulanır. Cilde uygulanan bu testler 48 saat sonra çıkarılır ve inceleme yapılır.

1 26
Sabuna Karşı Alerjik Reaksiyon Nedir? Nasıl Anlaşılır? 37

Teşhis koyulduktan sonra sabuna karşı alerjisi olan bireylerin tedavi yöntemlerinden en önemli ve kolay olanı sabun ile temasın kesilmesidir. Kimyasal içermeyen maddeler ile el hijyeninizi yapabilirsiniz. Diğer önemli etkenlerden biri de kortizon içeren merhem ve kremler kullanmaktır. Bu kremler iltihabı alarak kaşıntıların da hafiflemesini sağlar. Semptomları daha da azaltmak için oral yol ile ilaçlar alarak sağlayabilirsiniz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
2
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir