Sabah Koşusunun Faydaları


Sabahları yataktan ayrılmak sizin için çok zorsa ayakkabılarınızı giyip kendinizi sokağa atmak pek de güzel bir fikir gibi gelmeyebilir. Fakat sabah erken saatlerde yapılan egzersiz iştahınızı baskılar ve bütün gün enerjik hissetmenizi sağlar. Ayrıca bütün gün okul, iş, aile ve arkadaşlar arasında gelip giden hayatınızda spora yer vermiş olmanın mutluluğunu hissedeceksiniz.

sabah kosusu 2
Sabah Koşusunun Faydaları 37

Sağlıklı Alışkanlık Edinin

Sabahları sıcak ve rahat yataktan kalkıp koşmayı alışkanlık haline getirmek için mücadele verirseniz bütün hayatınız boyunca sağlıklı bir kalp, güçlü bir bağışıklık sistemi ve gelişmiş bir ruh hali gibi faydaları size sunacaktır.

2010 yılında yapılan bir çalışma gösteriyor ki bir hareketin alışkanlık halini alıp otomatiğe bağlanması yaklaşık 66 gün sürüyor. Bu süre zarfında alışkanlık günlük hayat döngüsünün bir parçası haline geliyor. Böyle sağlıklı bir alışkanlığa başlamış olmak ve getirdiği faydaların farkında olmak büyük bir memnuniyet duygusu oluşturacak ve diğer sağlıklı alışkanlıkların kazanılmasına kapı aralayacaktır. Sabah erken kalkıp koşma diğer alışkanlıkları kazanılmasında kolaylık sağlayacaktır.

Yüksek Enerji Keyfi

Sabahları yataktan kalkıp koşuya çıkmak sizin için gerçekten büyük bir savaş olabilir. Fakat eğer yataktan kalkıp o kapıdan dışarı çıkabiliyorsanız günlük hayatınızda yüksek bir yaşam enerjisi ve odaklanma gücü sizi bekliyor demektir. 2015 yılında yapılan bir çalışma gösteriyor ki egzersiz yorucu zihinsel aktivitelere odaklanmak için size güç veriyor. Sabah koşusunun faydalarını görebilmek için profesyonel bir sporcu olmanıza gerek yok. Çalışmalar kondisyonları zayıf da olsa sabahları koşan kişilerin odaklanma yeteneğinin yükseldiğini göstermiştir. Önemli olan kaç kilometre, kaç saat koştuğunuz değildir.

sabah kosusunun faydalari
Sabah Koşusunun Faydaları 38

Daha İyi Uyku İçin Sabah Sporu

Sabah erken kalktığınızda uykusuz kalacağınızı, daha az uyuyacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak sabah sporunun gece uyunan uykunun kalitesini artırdığı ortaya konmuş bir gerçektir. ‘014 yılında popüler bir bilim dergisinde yayınlanan çalışmaya göre sabah yapılan spor daha derin uyumanızı sağlarken öğleden sonra veya gece yapılan spor ise daha uzun süre uyumanızı sağlıyor.

2017 yılında yayınlanan başka bir çalışmanın sonucuna göre sabah sporu gece uykuya dalmakta zorluk çeken kişilerin daha kolay bir şekilde uykuya geçiş yapmasını sağlamaktadır.

Düşük Kan Basıncı İçin Sabah Koşusu

Günün hangi saatinde olursa olsun egzersiz yapmak kan basıncının kontrol edilmesini sağlar ve hipertansiyonu önlemeye yardımcı olur. Ancak yapılan çalışmalara göre özellikle sabah koşusu yapan pre-hipertansif kişilerde gece diyastolik kan basıncı daha etkili bir şekilde düşmüştür. Kalbin stresi azalmıştır.

Açlık Kontrolü İçin Sabah Sporu

Zor bir egzersizin ardından yemeğe saldırıyorsanız bilin ki yalnız değilsiniz. Çoğu kişinin yaygın tepkisi bu şekildedir. Ancak 2012 tarihli bir çalışmaya göre sabahları 45 dakika spor yapan bireyler gösterilen yemek resimlerine karşı daha az tepki veriyor. Ayrıca sabah sporu yapanlar yapmayanlara nazaran sonraki 24 saat boyunca daha aktif olurlar.

sabahlari kosunun yararlari
Sabah Koşusunun Faydaları 39

Koşudan Önce ve Sonra Yemek

Kilo vermek için sabahları koşmayı planlıyorsunuz. Ancak kahvaltıyı koşudan önce mi yapmalısınız yoksa sonra mı? Bu konu hakkında sabit fikir bulunmamaktadır. 2017 yılından yapılan bir çalışma ilk önce yemek yemenin veya spor yapmanın yağ yakımı üzerine küçük etkileri olsa da sonuç olarak fark bulunmadığı sonucuna varmıştır. Kendi denemelerinizi yaparak sizin için en iyi seçeneğe karar verebilirsiniz.

Önce veya sonra yemek yemeyi seçmiş olabilirsiniz. Fakat önemli olan ise önce veya sonra olmasından ziyade nasıl beslendiğinizdir. Öncelikle eğer kahvalti yapmadan spora gidiyorsanız bu eksikliği öğle ve akşam yemeklerinde telafi ettiğinizden emin olun. Beslenme spor ve kilo vermede en önemli noktalardan biridir. Ne yediğiniz çok önemlidir. Ne şekilde besleniyorsanız beslenin tabağınızda bol miktarda meyve ve sebze, bütün tahıllar ve yağsız et eksik olmamalıdır. Doymuş yağ, şeker ve tuzdan mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Sabah Olması Şart Değil

Sabah yapılan koşu günün diğer saatlerinde olandan daha faydalıdır. Alışkanlık haline getirildiğinde sağlıklı bir hayatın kapılarını aralar. Fakat herkesin yaşam tarzı sabahlara koşmaya elverişli değildir. Belki sabahları çalışmanız. yolda olmanız gerekiyor. Belki de bulunduğunuz bölgede sabahın o saatinde koşmak güvenli değil. Eğer sabahları koşamıyorsan üzülme! Bu spor motivasyonu önemlidir. Sabah yapamayanlar öğleden sonra veya akşam günün hangi saatinde olursa olsun egzersiz yapabilirler. Yeter ki hareketsizlikten kurtulun. Üzerini bir ölü toprağı kaplıyorsa kurtulun ondan.

Sabahları Dikkatli Ol 

Sabah erken saatlerde, hava daha aydınlanmadan koşuya çıktıysanız daha dikkatli olmanız gerekir. Araçların, bisikletlilerin sizi görmesi zorlaşabilir. Koşu kıyafetlerinin üzerindeki yansıtıcı materyaller bu konuda kurtarıcı olacaktır. Ayrıca eğer kıyafetlerin üzerinde hazır olarak yansıtıcı bulunmuyorsa çok kolay bir şekilde dikebilirsiniz.

Eğer karanlık bir ortamda koşuyorsanız kafa lambası tarzı aydınlatıcılar kullanabilirsiniz. Hem çevredekilerin sizi fark etmesini sağlarken sizin de önünüzü iyi görmenize yardımcı olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir