Rüya Gördüğümüzde Kalp Atış Hızımız Artar Mı?


Dün gece gördüğünüz çılgın rüyayı izlerken kalp atış hızınızın yükselip yükselmediğini merak ediyorsanız, basit cevap evet olacaktır. Aslında, iyi bir rüya ya da kötü bir rüya fark etmeksizin, kalp ve solunum hızınız her zaman artar(Bir rüya döngüsü sırasında gerçekleşir). İlk uyku döngünüz genellikle uykuya daldıktan 70 ila 90 dakika sonra gerçekleşir ve gece boyunca birkaç defa tekrarlanır.

Fiziksel Değişiklikler

Uyurken kalp atış hızı değişikliği, uyku döngüsüne girdiğinizin açık bir göstergesidir. Aslında, Mary Herd Tull ve Amy Ning’in kaleme aldığı “rüyalar” a göre, bir rüya döngüsüne girdiğinizde kalp atış hızınız, vücut ısınız ve solunum hızınız hızlanır. Kalp atış hızınızın bu döngü boyunca değişmesi muhtemeldir ve kısa süre için yüzde 35’e kadar hızlanabilir.

Rüya Döngüleri

Rüya çok fazla enerji alıyor gibi görünüyor, Tull ve Ning’in söylediği konuya dikkat edin, çünkü vücudunuz gece boyunca her rüyadan sonra başka bir derin dinlenmeye gider. Gece devam ettikçe, her rüya döngüsü ve daha yüksek bir kalp atış hızı gibi sonraki fizyolojik değişiklikler daha uzun sürer. İlk rüyanız muhtemelen sekiz ila dokuz dakika sürerken, son rüyanız bir saat sürebilir. Sekiz saat uyursanız, toplam uyku süreniz yaklaşık iki saattir. Bununla birlikte, uyku döngüsünüz bozulursa, vücudunuz bir dahaki sefere uyuduğunuzda normal uyku döngüsünün ilerlemesini takip etmeyecektir. Bunun yerine, Ulusal nörolojik bozukluklar ve inme Enstitüsü’ne göre, doğrudan bir rüya döngüsüne gidebilir ve bu uyku aşamasında “yetişene” kadar rüya döngüsü sürelerini uzatabilirsiniz.

ruya donguleri
Rüya Gördüğümüzde Kalp Atış Hızımız Artar Mı? 36

Ölçüsü

Uyku sırasında kalp atış hızınızın ne kadar değiştiğini bir kalp atış hızı monitörü ile ölçebilirsiniz. Bu monitör, kalp atış hızınızı izlemek, gece boyunca nefes alma ve uyku aşamalarınızın ne olduğunu göstermek için yeterli bilgi sağlayabilir. Geçmişte, uyku çalışmaları, kalp atış hızı ile birlikte kas aktivitesini, beyin dalgalarını ve göz hareketini izlemek için bir kişinin kafasına ve gövdesine bağlı elektrotlar kullanmıştır. Bununla birlikte, Amerikan Fizik Enstitüsü’nden gelen yeni bilgiler, kalp atış hızı izlemenin gerçekten gerekli olan her şey olduğunu teorize ediyor. Yeni uyku analizi yöntemi, kalp atışı ve solunum arasındaki senkronizasyonu analiz etmek için matematiksel bir teknik kullanır.

ruya gordugumuzde kalp atis hizimiz
Rüya Gördüğümüzde Kalp Atış Hızımız Artar Mı? 37


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir