Rooibos Çayı Nedir? Rooibos Çayında Kafein Var Mıdır?


Bir fincan çay yudumlamak, akşamları rahatlamak için rahatlatıcı bir yoldur; ancak sıcak içeceğin kafein içeriği uykunuzu bozarsa değil. Tütünü andıran tatlı bir tada sahip olan bir fincan rooibos’a ulaşmak, uyku kalitenizi bozmamalıdır. Birçok çay türünden farklı olarak, rooibos herhangi bir kafein içermez.

Rooibos Cayi faydalari
Rooibos Çayı Nedir? Rooibos Çayında Kafein Var Mıdır? 36

Kafeinsiz Bir İçecek

İnsanlar genellikle rooibos’u çay olarak adlandırsa da, teknik olarak bir tisan. Tisanes kurutulmuş bitkilerdir. Rooibos, geleneksel çay yaprakları veya dolayısıyla herhangi bir kafein içermeyen Güney Afrika çalısından elde edilir. Birçok kültür geleneksel olarak tıbbi nedenlerden dolayı tisanes kullanmıştır, ancak rooibos gibi tisanlar çay dükkanlarında kolayca mevcuttur.

Kafein Sorunlarından Kurtulun

Bir bardak rooibos içmek, uykululuğu yenebilecek bir uyarı hissi gibi kafein tüketiminin kısa vadeli faydalarını vermeyse de, bu uyarıcının yıkıcı yan etkileriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Geleneksel çay gibi kafeinli ürünler endişe veya huzursuz bir duyguya neden olabilir ve uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Kafein ayrıca, kırılması zor bir bağımlılık yaratabilen bir alışkanlık oluşturur.

kafeinsiz icecek
Rooibos Çayı Nedir? Rooibos Çayında Kafein Var Mıdır? 37

Tıbbi FaydalarıBelirsiz

Birçok insan rooibos çayı içer, çünkü vücudunuzun hücrelerini hasardan koruyan antioksidanlar bakımından zengindir. Rooibos içmenin diğer birçok faydası vardır, ancak hiçbiri yetkili araştırmalarla desteklenmemektedir. Bununla birlikte, Michigan Üniversitesi Sağlık sistemine göre, insanlar geleneksel olarak sindirime yardımcı olmak için rooibos kullandılar, bu tisanın midenizdeki asidi azaltabileceğine ve mide ekşimesini azaltabileceğine inanıyorlardı. Modern tıp topluluğu tarafından desteklenmeyen diğer geleneksel faydalar arasında ishal ve egzama için rahatlama bulunmaktadır.

Rooibos Kullanımı

Rooibos’un tadını çıkarmak için, 1 bardak suda 1 ila 4 çay kaşığı tisan kaynatın. Yaz aylarında, serinletici ve soğuk bir içecek için karışımı buzdolabına yerleştirin. İçeceği sığır eti için bir braising karışımında kullanın veya tisane’yi kurabiyeler ve kekler gibi unlu mamuller İçin Kuru karışıma serpin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir