Ritalin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Ritalin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nda (DEHB) ortaya çıkan dürtüsellik ve hiperaktiviteyi kontrol etmek ve narkolepsiyi önlemek amacıyla kullanılan Metilfenidat ilacının ticari takdim markasıdır. Ritalin ve diğer Metilfenidat ilaçlarının bazı gıda maddeleri ile kullanımında dikkatli olmak gerekir.

Alkol ile etkileşimi

Ritalin kullanırken alkol kullanımı tehlikelidir. Bu yüzden uzak durulmalıdır. Alkol ilacın etkinliğini azaltabilir ve tam olarak açıklanamayan fakat zararlı olabilecek etkileşimlere sebep olabilir.

C Vitamini Kullanmalımıyız?

C vitamini ilaç ile etkileşime girerek etkinliğini azaltır. Narenciye ve narenciye suları, brokoli, çilek, domates, patates gibi C vitamini açısından zengin besinlerden tamamen uzak kalmanıza gerek yok. C vitamini vücut için ciddi öneme sahiptir. İlacı kullandıktan 1 saat sonra bu besinleri ve diğer vitamin kaynaklarını tüketebilirsiniz.

Alkolsüz İçecekler

Ritalin kullanmadan önce ve kullandıktan sonra bir süre boyunca alkolsüz meşrubat kullanımından kaçınmaya özen gösteriniz. Aktif bileşenlerin emilimini bozmaması amacıyla ilacı içmeden 1 saat öncesinden içtikten 1 saat sonrasına kadar alkolsüz içecek tüketmeyiniz.

İlaç Kullanım Zamanı

Ritalin ilacının yavaş ve hızlı salınımlı olarak iki farklı formu bulunmaktadır. Öncelikle hangi form ilacı kullandığınızdan emin olunuz. Uzatılmış salınımlı tablet besinlerle birlikte kullanılabilir. Hızlı etkili tablet ise yemeklerden en az 30-45 dakika önce alınmalıdır.

Ayrıca Buna Bakın  Kulakda Sivilce Çıkmasının Tedavisi ve Nedenleri Nelerdir?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.