Rezene Tohumu İle Kilo Vermek Mümkün Mü?


Çin ve Hint kültüründe baharatlarda kullanılan rezene anason benzeri bir bitkidir. İnternette bu bitki ile kilo vermenin mümkün olduğu ile ilgili bilgiler yer alsa da sunulan kaynaklar hakkında yeterli bilgi yoktur. Konu ile ilgili bilimsel araştırmalar yer bulunmadığından dolayı kilo vermek konusunda bu bilgilere güvenmemeniz gerekir. Diyet yapmayı ve kilo vermeyi amaçlıyorsanız öncelikle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

rezene
Rezene Tohumu İle Kilo Vermek Mümkün Mü? 36

Rezene Kilo Verdiriyor Mu?

Rezene tohumlarının açlığı azaltarak kilo vermeye yardımcı olduğu ileri sürülmektedir. Ayrıca yağ yakmayı da kolaylaştırdığı iddialar arasında yer almaktadır. Fakat bu bilgileri kanıtlayan bilimsel kaynak bulunmamaktadır. 2014 yılında rezene ile ilgili bütün araştırmalar incelenmiş olup “kilo verme” ile ilgili herhangi bir sonuca ulaşılamamıştır.

Nasıl Etki Eder?

Rezenenin kilo vermeye yardım ettiği söylenemez fakat diüretik (idrar söktürücü) etkili olduğu bilinmektedir. Yapılan hayvan deneylerinde rezene tohumunun vücuttaki fazla suyun idrarla atılmasını sağladığı görülmüştür. Eğer rezene tohumu tükettikten veya rezene çayı içtikten sonra kilo kaybediyorsanız bu durum yağ yakımından değil fazla suyun atılmasından kaynaklanmaktadır.

Besin Değeri

Rezene doğrudan zayıflatıcı doğaüstü bir özelliğe sahip olmasa da düşük kalorili ve besin değerleri yüksektir. 1 çorba kaşığı rezene tohumu 20 kaloridir ve 1 gram protein, 3 gram karbonhidrat ve 2 gram lif içerir. Aynı zamanda demir, potasyum, magnezyum, çinko ve B vitaminleri açısından zengindir. Bu özellikle iyi bir diyet programına dahil edilmesi gereken besinler arasında yer alır.

rezene cayi
Rezene Tohumu İle Kilo Vermek Mümkün Mü? 37

Rezene Tohumu Nasıl Tüketilebilir?

Rezenenin en yaygın kullanımı çayının demlenmesidir. Bunun yanı sıra yiyeceklere toz haline getirilmiş rezeneyi baharat olarak ekleyerek lezzet katabilirsiniz. Öğütülmüş rezeneyi unla karıştırarak ekmek ve çörek tariflerinize ekleyebilirsiniz. Ayrıca rezene tohumunu hafifçe kavurarak kinoa, kahverengi pirinç gibi tahıllarla birlikte tüketebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir