Reflüye İyi Gelen Yiyecekler


Reflü sorunu olan kişiler, mide asidi yukarıya doğru çıktığı zaman ve yemek borusuna girince bir rahatsızlık hissederler. Mide ekşimesi olarak da tanımlanır. Hafif bir tahriş hissi ve acı bir tat oluşumu hissedilir. Bazı gıdalar reflünün tetiklenmesine neden olur.

Havuç gibi yiyeceklerin ise reflüsü olanlarda güvenli olduğu kabul edilir. Havuç suyu içmek, rüflüyü tetiklemeden ihtiyaç duyduğunuz besi maddelerini almanıza yardım edebilir.

Havuç Suyunun Faydaları

havuc suyu faydalari
Reflüye İyi Gelen Yiyecekler 36

Evde meyve sıkacağı kullanarak havucun suyunu çıkarabilirsiniz. 2 bardak doğranmış havuçtan ortalama yarım bardak havuç suyu çıkar. Havuç suyunda porsiyon başına 105 kalori bulunur. Havuç suyu ayrıca C vitamini, kalsiyum, B vitaminlerinin yanı sıra A vitamini ve E vitamini içerir.

Mide Asidini Nötralize Etmek

Mide asidindeki artış, mide ekşimesine yol açar. Havuç suyunda bulunan doğal alkalin bileşenler, mide asidini nötralize etmeye yardım eder. Havuç suyu, reflü belirtilerini tam olarak ya da anlık bir şekilde rahatlatmasa bile, reflü diyetinde olan kişiler için hem güvenilir hem de besleyici bir gıdadır.

Bazı uzmanlar reflü belirtilerini hafifletmek için elma, salatalık ve başka düşük asitli meyvelerin sularını önermektedir. Kafein içeriği olmayan bitki çayları da bir miktar rahatlama sağlayabilir. Ayrıca mide asidini azaltan ilaçlarda doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Refluye Iyi Gelen Yiyecekler
Reflüye İyi Gelen Yiyecekler 37

Reflüye Neden Olan Yiyecekler

Bazı gıdaların tüketilmesi sonucunda reflü belirtileri meydana gelir.

Bu yiyecekler şunlardır:

  • Baharatlı Yiyecekler
  • Tam yağlı süt ve süt ürünleri
  • Domates ve domates sosları
  • Alkol
  • Kafeinli İçecekler
  • Çikolata
  • Gazlı İçecekler
  • Yağlı yiyecekler

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir