Reflü Hastalığı (Reflü Özofajit) Nedir? Los Angeles’ın Sınıflandırılması Ve Tedavisi


Reflü hastalığı (eroziv özofajit), kronik mide reflüsüne bağlı olarak yemek borusunda lezyonların oluşumunun olduğu, bu durum sıvı ile beslenirken ve yutarken ağrı ve kusma veya dışkıda kan varlığı gibi bazı semptomların ortaya çıkmasına yol açtığı bir durumdur.

reflu hastalari kahvaltida ne yemeli sut soda maden suyu refluye iyi gelirmi 1514924138
Reflü Hastalığı (Reflü Özofajit) Nedir? Los Angeles'ın Sınıflandırılması Ve Tedavisi 37

Bu durumun tedavisi genellikle fazlalığı önlemek ve hatta mide suyu üretimini engellemek için ilaç kullanımını önerebilen gastroenterolog tarafından yapılır, zaten daha ciddi durumlarda cerrahi işlem uygulanabilir. Ek olarak, beslenme alışkanlıklarında ne gibi değişiklikler yapılması gerektiğini belirtmek için beslenme uzmanından yardım almak gereklidir.

Reflünün Ana Belirtileri

Erosif özofajit belirtileri yemek borusundaki lezyonların derecesine bağlıdır, ancak genellikle şunları içerir:

 • Kan içeren veya içermeyen kusma
 • Sıvı beslenirken veya tüketirken ağrı
 • Dışkıda kan
 • Boğaz ağrısı
 • Ses kısıklığı
 • Göğüs ağrısı
 • Kronik öksürük

Ek olarak, reflü hastalığı tedavi edilmezse, yemek borusunda demir eksikliği anemisi ve tümör riskinin artması da mümkündür. Bu nedenle, yemek borusunda ilk belirti ve semptomlar ortaya çıkar çıkmaz gastroenteroloğa danışılması önemlidir, çünkü takip etmeden hemen tedaviye başlamak mümkündür. 

Tanı Nasıl Doğrulanır

Eroziv özofajit tanısı, gastroenterolog tarafından sunulan semptomların ve ayrıca semptomların yoğunluğunu iyileştiren veya kötüleştiren faktörlerin değerlendirilmesi yoluyla saptanır.

Bununla birlikte, tanıyı doğrulamak ve durumun şiddetini belirlemek için, lezyonların boyutunu gözlemlemeye ve reflü hastalığını Los Angeles protokolüne göre sınıflandırmaya izin veren bir endoskopi yapılmalıdır.

reflu
Reflü Hastalığı (Reflü Özofajit) Nedir? Los Angeles'ın Sınıflandırılması Ve Tedavisi 38

Los Angeles Sınıflandırması

Los Angeles sınıflandırması, erosif özofajit lezyonlarını şiddetine göre ayırmayı amaçlamaktadır, böylece lezyonu tedavi etmek için en uygun tedaviye karar verilmiştir.

Yaralanmanın şiddet derecesiÖzellik
A5 mm’den küçük 1 veya daha fazla erosões.
B5 mm’den büyük ve birleşmeyen
COrganın %75’i geçmeyecek şekilde birleşen lezyonlar
DYemek borusunun çevresinin en az% 75’i mukozalı lezyonlar

Yemek borusu kanseri (erosif özofajit) lezyonları C veya D sınıfı ve tekrarlayan olduğunda, özofagus kanseri riski daha yüksektir ve bu nedenle ilaç kullanımı önerilmeden önce cerrahi tedavinin belirtilmesi gerekebilir.

Yemek Borusu Kanseri (Erosif Özofajit) Nedenleri

Erosif özofajit çoğu durumda, lezyonların ortaya çıkmaya devam etmesine ve semptomların gelişmesine neden olan tedavi edilmemiş özofajitin bir sonucudur. Yemek borusundan yutağa kadar olan kansere verilen addır.

Ek olarak, yemek borusu gelişimini destekleyen bir başka durum gastroözofageal reflüdür, çünkü midenin asit içeriği yemek borusuna ulaşır ve mukozanın tahrişine neden olur, lezyonların ortaya çıkmasını sağlar.

Erosif özofajit, sigara içen kişilerde veya endüstriyelleştirilmiş ve yağlı yiyeceklerin tüketiminin bir sonucu olarak daha sık ortaya çıkabilir.

3b9a90d661730e5c
Reflü Hastalığı (Reflü Özofajit) Nedir? Los Angeles'ın Sınıflandırılması Ve Tedavisi 39

Tedavi Nasıl Yapılır?

Erosif özofajit tedavisi buna neyin neden olduğuna bağlıdır, ancak genellikle aşırı kilolu veya obez insanlarda kilo kaybına ek olarak, Uzman diyetisyen rehberliğinde endüstriyelleştirilmiş ve yağlı yiyeceklerin tüketiminin azaltıldığı beslenme şekli belirlenir.

İlaçların kullanımı aşağıdaki gibi olabilir:

 • Omeprazol, esomeprazol veya lansoprazol gibi proton pompa inhibitörleri (PPI’ler),mide tarafından mide suyu üretimini engeller, böylece yemek borusuna ulaşmalarını önler,
 • Ranitidin, famotidin, cimetidin ve nizatidin gibi histamin inhibitörleri: PPI’lar beklenen etkiyi yaratmadığında ve ayrıca midedeki asit miktarını azaltmaya yardımcıdır ihtiyaç halinde kullanılır,
 • Domperidone ve metoclopramide gibi prokinetikler: midenin boşalmasını hızlandırmak için kullanılır.

Kişi Artane veya Akineton gibi antikolinerjik ilaçların yanı sıra Amlodipine ve Verapamil gibi kalsiyum kanal blokerleri kullanıyorsa, gastroenterolog reçete edilen ilaçların nasıl kullanılacağına dair özel önerilerde bulunabilir.

Erosif özofajit için cerrahi kullanımı, sadece lezyonlar iyileşmezse veya semptomlar kalıcı olduğunda ve önceki tüm tedavi seçenekleri zaten kullanılmışsa endikedir. Bu ameliyat, mideyi yemek borusuna bağlayan küçük bir kapakçığın yeniden yapılandırılmasından oluşur, böylece mide suyunun bu şekilde geri dönmesini önler ve yeni lezyonlara neden olur.

Hamilelerde Tedavi Nasıl Yapılır?

Hamile kadınlarda, beslenme uzmanı ve günlük bakım ile izlemenin yanı sıra, sadece ranitidin, cimetidin, nizatidin ve famotidin gibi histamin inhibitörlerinin kullanılması önerilir.

Diğer Gerekli Bakım

Belirtilen tıbbi tedaviye ek olarak, daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak ve semptomların rahatsızlığından kaçınmak için günlük kurallara uymak gerekir:

 • Yatağın başından yaklaşık 15 cm ila 30 cm yükseltin;
 • Turunçgiller, kafein, alkol veya gazlı içeceklerin ve nane, okaliptüs, nane, domates, çikolata gibi yiyeceklerin alımını azaltın,
 • Yemekten iki saat sonra yatmaktan kaçının.

Bu önlemler, mide asidinin yemek borusuna tırmanmasını önlemeye yardımcı oldukları için reflüsü olan kişiler tarafından kullanılır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir