Rahim Miyomu Belirtileri


Miyom uteri ayrıca fibrom veya rahim leiomiyomu olarak da adlandırılır, karın krampları ve adet dönemi dışında kanama gibi çeşitli belirtilere neden olabilir, ancak bazı durumlarda, miyomun varlığı belirtilere neden olmaz, sadece rutin jinekolojik muayeneler sırasında keşfedilir.

Fibroids 1
Rahim Miyomu Belirtileri 36

Miyom iyi huylu bir tümör ise, genellikle kadının sağlığında tehlike oluşturmaz ve belirtileri ilaçlar ile kontrol edilebilir, ilaçlar jinekolog tarafından tavsiye edilmelidir, ya da bazı durumlarda, miyomun çıkarılması için cerrahi müdahaleye başvurmak gerekebilir. 

Miyomun genel belirtileri:

 1. Artan kan akımı ve adet süresi
 2. Adet dönemi dışında kanama
 3. Karın ağrısı ve rahim bölgesinde kramplar
 4. Bel ağrısı
 5. Karında basınç hissi
 6. İdrar yapma veya idrar kaçırma isteğinin artması
 7. Kabızlık
 8. Cinsel ilişki sırasında ağrı
 9. Hamile kalamama problemi

Hamile kadınlarda, miyom belirtileri aynıdır, ancak gebelik sırasında daha yoğun hale gelebilir, ve böylece bebeğin sağlığını tehlikeye atmamak için istirahat etmek önemlidir.

Tipe özgü semptomlar

Rahim miyomu belirtileri de miyom türüne bağlı olarak değişebilir, örneğin:

 • Subserous fibroids: Miyomlar rahimin dış bölgesinde kalır ve bu nedenle daha fazla büyümek için etrafında organları iter, idrar, ishal veya kabızlık belirtileri eşlik eder. Bu tür miyomlar rahim dışında asılı oldukları zaman, onlara pediküle fibroids denir.
 • Intramural fibroids: Rahim duvar içinde yer almaktadır, rahim formları, bu nedenle cinsel ilişki sırasında daha fazla karın ağrısına, kramplara ve ağrıya neden olabilir.
 • Submukoz fibroidler: onlar rahimin iç kısmında kanamalarda zorluk çekilir hamile kalamama problemi ortaya çıkar.

Buna ek olarak, kadının birçok fibroids varsa veya büyük ise, belirtiler daha yoğun olabilir.

Miyom tanısı nasıl onaylanır?

Rahim miyomu tanısı şiddetli veya dönem dışı adet kanaması, kabızlık, kramplar veya yoğun adet kanaması nedeniyle anemi gibi belirtilere dayanmaktadır. Buna ek olarak, jinekolojik dokunma muayenesinde doktora kadının genital organlarını ve karın palpasyonu gözlemlemek için izin verilir, rahim kontur hissetmek. Kadının klinik muayene sırasında belirti veya değişiklikler gösterirse, jinekolog abdominal veya transvajinal ultrason önerilebilir. 

Bazı durumlarda, doktor histeroskopi, histetekrosonografi ve histeteosalpingografi gibi daha spesifik testler isteyebilir, örneğin, rahim boşluğunun değerlendirilmesinde yararlıdır.

Tedavi nasıl yapılır?

Miyom tedavisi miyomun boyutunu azaltmak ve semptomları gidermek amacıyla, kontraseptif hap veya intrauterin IUD (Mirena) gibi hormonal ilaçların kullanılması ile yapılabilir.

5ca1cd8e45d2a029641c7cfd
Rahim Miyomu Belirtileri 37

Buna ek olarak, doktor anti-inflamatuar ilaçların kullanımını gerekli görebilir, örneğin, kramplar gibi kadınları rahatsız eden belirtileri rahatlatmak için.

Bazı durumlarda, özellikle miyomun çok büyük ve semptomların daha yoğun olduğunda, miyomun çıkarılması için cerrahi işlem önerilebilir. 

Doktora ne zaman gidilir

İdeal kontrol süresi yılda en az bir kez jinekolojik testler yapılmalıdır. Ancak, adet akışının artması, adet dışında sık sık kramplar veya adet kanaması sırasında yoğun ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı veya idrar sırasında duyulan acı ağrı gibi acil durum belirtileri varsa, jinekologa gidilmelidir. Jinekolog ile en uygun tanı ve tedavi için tedavi aranmalıdır.

Aniden ortaya çıkan şiddetli vajinal kanama veya şiddetli kolik durumunda, hemen bir tıbbi yardım almalısınız ya da hastaneye veya acil servise gidilmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir