Rahim Miyomu Belirtileri Ve Tedavisi Nasıldır?


İntramural fibroid olarak bilinen rahim duvarları arasında miyom gelişmesi ile tabir edilen ve çoğu durumda kadının hormon seviyelerinin dengesizliği ile ilgili olan jinekolojik bir değişikliktir. Bazı vakalar, karın ağrısına, artan adet döngüsüne ve doğurganlıkta değişikliklere neden olabilir. Bu durumlara ise rahim miyomu belirtileri denir. Miyom büyümesini kontrol etmek için ameliyat yapmak veya ilaç kullanmak gerekebilir.

Rahim miyomu tedavisi
Rahim Miyomu Belirtileri Ve Tedavisi Nasıldır? 37

Rahim Miyomu Ana Semptomlar

Çoğu vakada, jinekolojik görüntüleme muayenelerinden tespit edilen belirti veya semptomlar ortaya çıkmaz. Bazı kadınlar, birkaç miyom olduğunda bazı semptomların ortaya çıktığını bildirebilir;

  • Alt karın bölgesinde ağrı
  • Artan karın hacminde değişiklik
  • Adet döngüsünde değişiklik
  • Kabızlık
  • İdrar yapma zorluğu
  • Adet dönemi dışında kanama bu tip miyomda çok yaygın değildir.

Bu nedenle, jinekolojik değişikliklerde jinekoloğa danışmak önemlidir. Böylece transvajinal, abdominal ultrason ve tanısal histeroskopi gibi tanıya yardımcı olacak testler yapılabilir. 

Rahim miyomu
Rahim Miyomu Belirtileri Ve Tedavisi Nasıldır? 38

İntramural Miyomlar Hamileliği Zorlaştırır Mı?

Bazı bilim adamları, bu iyi huylu tümörün kadının çocuk doğurma yeteneğine müdahale etmediğine inandıkları için, hastanın hamile kalmasında sorun gözükmez. Diğer doktorlar ise miyomun bulundukları yere bağlı olarak fallop tüplerinin etkilenebileceğini, bu da spermin yumurtayla buluşmasını zorlaştırdığını, ancak bunun çok özel bir durum olacağını iddia ediyor.

Miyomu olan ve hamile kalan kadın normal bir hamilelik geçirebilir, ancak çok büyük tümörlerde veya birçok belirtiye neden olan durumlarda fetüsün gelişiminde zorluklar yaşanabilir. Bu nedenle miyomu olan ve hamile kalmayı planlayan kadının jinekoloğa gitmesi ve gerekirse tedaviye başlanması gerekir.

İntramural Miyomların Nedenleri

Miyom gelişiminin henüz köklü ve kesin bir nedeni yoktur, ancak hormonal değişikliklerle doğrudan ilişkili olduğuna değinilir. Ek olarak erken adet, kırmızı et yönünden zengin ve az sebze içeren yiyecekler ve aşırı alkollü içecek tüketimi gibi bazı faktörler bu tür miyom gelişme riskini artırabilir.

Ek olarak, ailesinde miyom olan kadınların da yaşam boyunca intramural fibroid geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Miyom Tedavisi
Rahim Miyomu Belirtileri Ve Tedavisi Nasıldır? 39

İntramural miyom tedavisi, miyomların özelliklerine ve kadının genel sağlığına göre jinekolog tarafından şikayetleri hafifletmek için antiinflamatuar (iltihap azaltıcı) ilaçlar ve büyümesini önlemek için hormon tedavisi ile kullanılmalıdır. Bununla birlikte, genel olarak, bir kişi ilaç almayı bıraktığında miyomlar yeniden büyüyebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir