Rafine Pirinç Kilo Yapar mı? Rafine Pirinç ile Diyet Yapılır mı?


Dünya üzerinde yapılan araştırmalar 40 binden fazla pirinç çeşidinin bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle pek çok ülkede pirinç temel besin kaynağıdır. Günde 150 gram yenilen pirinç ile obezite oranları düşürülebilir.

Pirincin Kalorisi

Çok fazla pirinç türünün bulunması beraberinde farklı kalori sayılarını da doğurmuştur. Kilo almayı kolaylaştıran kalorili yiyeceklerden uzak durmak gerekir çünkü kalori bir yiyeceğin kilo almanızı sağlayacak en önemli faktörüdür. Bir fincan yabani pirinç içerisinde 166 kalori bulunur. Kısa taneli Beyaz pirinç içerisinde ise 242 kalori bulunur.

Bunun dışında kahverengi pirinç içerisinde 218 kalori, uzun taneli beyaz pirinç içerisinde ise 205 kalori bulunur. Gün içerisinde alınan besinlerin kalori değerlerine dikkat etmek gerekir. Kalori oranı arttıkça kilo alma oranı artar. İnsanlar vücudun ihtiyacı olandan fazla kalori aldıklarında ise bu kalori yağa dönüşerek hızlı bir şekilde kilo alımına neden olur.

Karbonhidrat Kaynağı Pirinç

Bir fincan içerisinde yaklaşık olarak %90 oranında karbonhidrat bulunur. Pirinç türünün değişmesi ile beraber karbonhidrat miktarları da değişir. Kişilerin ihtiyacı olan günlük karbonhidrat ise 45 65 yüzde kalori. Gün içerisinde tüketilen ortalama 2000 kalori neredeysen 225 ile 325 arasında karbonhidrata denk gelir. Yarım fincan Beyaz pirinç içerisinde %5 ile 8 oranında karbonhidrat bulunur.

Pirinç Tüketimi Faydalı Mı? İşte 5 Önemli Fayda!

Farklı Pirinç Türü Farklı Karbonhidrat

40 bine yakın pirinç türünün bulunması her pirincin farklı şekilde karbonhidrat üretmesini sağlar. Tüketilen pirincin günlük miktarı ve türü değişeceğinden dolayı karbonhidratlar vücut tarafından hep aynı şekilde işlenmez. Bu nedenle bazı pirinçler sizin şişmanlamanıza neden olur. Böylece daha hızlı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

İşlemden geçmeyen pirinçler kepek, tohum ve endosperm gibi maddeler içerir. Beyaz pirinçler rafine edilerek içerisinde bulunan kepeği ve özü, vitamin ve mineralleri ayrıştırılır. Pirin içerisinde bulunan kepeği insan sindirimi konusunda büyük bir rolü bulunur. Ayrıca kepek için içerisinde diyet liflerinin çoğu bulunur.

Glisemik İndeks

Glisemik indeks sayesinde gıdaların insanların kan şekeri nasıl etkilediğini belirlemek mümkündür. Tüketilen besinler içerisinde az lif içeren yiyecekler daha hızlı bir şekilde sindirilir. Vücut tepki olarak karbonhidratları en küçük şekerlerini ayırır ve hemen kan dolaşımına aktarır. Lif sayesinde şeker kan dolaşımında daha yavaş ilerler. Yiyeceklerde GL derecesi ne kadar yüksekse kan şekeri de paralel olarak yüksek olur. Kısa saniyede pirinçler lif içermediği için GL derecesi 76’dır.

En Sağlıklı Pirinç Nedir?

Yapılan araştırmalar Beyaz pirinç basit karbonhidratlar içerdiği için insanlar hızlı bir şekilde acıkabilir. Bu şekilde insanlar iştahlarını kontrol edemezler ve hızlı bir şekilde kilo alabilirler. Fakat rafine edilmiş kahverengi ve yabani pirinç gibi tam tahıllar kişilerin daha uzun süre kendilerine çok hissetmelerine yardımcı olur. Tokluk değeri yüksek olan bu besin kaynağı kilo almanızı azaltacak böylece kalori dengenizi rafine edilmiş pirinçler sayesinde koruyabilirsiniz.

Rafine Pirinç

Kilonuzu ve kan şekerimizi ortalama bir seviyede korumak için doyurucu kahverengi ya da siyah pirinç çeşitlerini tüketmek gerekiyor. Eğer beyaz pirinç tüketecekseniz yanında muhakkak sebze ve meyve tüketmeniz gerekir. Çünkü bu besinler sayesinde gün içerisinde daha uzun bir şekilde top kalabilirsiniz. Böylece kilo alma hızınız da düşecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir