Psikolog Tedavisine Nasıl Başlanır


Psikolog insanların ruhsal dünyalarının daha anlamlı bir hale gelmesi için emek verir. Birçok insan çocukluk yıllarının izini doktoruna getirir. Çünkü çocukluk yılları, gençlik yılları ve bunların getirdiği travmalar ile baş edebilmek kolay değildir. Akıldan çıkmayan düşünceler insanın zihnini her daim yoruyor. Bunun yerine kendi alanında uzman olan bir psikolog, insanların iyileşmelerine katkı sağlayacaktır.

Psikoloji insan bilimidir ve alanında uzman olan kişiler tarafından terapi yapılır. Terapi yapan kişinin mutlaka doktorluk diplomasinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü ancak alanında bilgisi olan bir kişi terapi uygulayabilir. Psikoloğa giden kişi 400’den fazla terapi ekolü ile karşılaşır. Psikolog kendisini hangi alanda ilerletmiş ise, kendisine ait terapi ekolünü uygular.

Psikolog Seansları Ne Kadar Sıklıkta Yapar?

Psikolog terapileri seanslara ayırarak yapıyor. Örneğin psikanalitik psikoterapi seansı alan bir insan, her bir haftaya düzenli olarak katılması gerekiyor. Eğer ki katılım sağlar ise daha hızlı bir şekilde iyileşir. Eğer ki çok ağır hastalık ve buna benzer durumlar var ise, seanslara gelmek ertelenebilir. Bu durumda bir sorun yoktur.

Fakat devamlı olarak seans ertelemek kişinin ilerlemesine engel oluyor. Bu nedenle emin adımlar ilerlemek kişiye önemli anlamda fayda sağlıyor. Psikanalitik psikoterapi 0-6 yas arasındaki travmalara odaklanır. Travmanın kökenini bulur ve kişinin gerçek yaşamında yaptığı hatalar ile yüzleşmesini sağlar. Çünkü geçmiş yaşam hataları ancak şimdi ile yüzleşecek bulunur. Uzman psikolog bu yüzleşmeyi sağlar.

1 37
Psikolog Tedavisine Nasıl Başlanır 36

Psikolog İle İçsel Sıkıntılardan Kurtulabilmek Mümkün mü?

Psikolog insanların kendi iç dünyalarını ve egolarını bulmalarını sağlıyor. Terapilerde kişi, bu zamana kadar yaşadığı içsel sıkıntılardan bahsediyor. İçsel sıkıntının çözüme Kavuşması kişinin iyileşmesini sağlıyor. Terapi esnasında kişi ağlayabilir ya da yaşadıklarını uzanarak anlatabilir. Bedensel anlamda konfor sağlanması gerekiyor.

Psikoloğa bilgi anlatmak en doğal durumdur. Çünkü psikolog olan kişi, yemin ettiği için hiçbir şekilde hastasının bilgisini bir başkasına anlatamaz. Türk psikologlar derneğinin etik yönetmelik ilkesine göre insanlar birbirlerine her daim saygı duymalıdır. Özellikle hasta tarafından anlatılan bilgiler özel olarak kalmalıdır. Etik yönetmelik insanlara zarar verme ilkesini ön planda tutuyor. Ruhsal dünyasında karmaşa yaşayan kişiler mutlaka uzmandan randevu alabilirler. 

Tanı Ve Tedavi Nasıl Yapılır?

İnsanların birden fazla kişilik bozukluğu olabilir. Psikolog insanların kendilerini bulma süreçlerine destek olur. Örneğin dissosiyotif kişilik bozukluğuna sahip olan bir insan birden fazla kişilik barındırır. Sabah kalktığı zaman başka bir kışlık ile iç içe olurken akşam olduğu zaman başka bir kişilik ile karşımıza çıkabilir. Dissosiyotif çoklu kişilik bozukluğu olarak kıyafet değişimleri fazladır. Duygusal değişimlerin sık olmaması gerekiyor. Çünkü normal düşünen insan tek bir düşünce boyutunda uzun süre kalabilir. Anormal düşüncesi olan kişiler sıklık ile kaygı düzeyinde kalırlar. Duygu ve düşünceler karmaşıklaşır kendilerini ifade edemezler.

Donuk bir duygulanım ortaya çıkar. Uzman psikolog kişinin içine kapanmasını çözümler. Bu durumda normal bir tedavi süreci uygulanabilir.

2 38
Psikolog Tedavisine Nasıl Başlanır 37

İnsan tedavisinde en uygun olan durum, kişinin kendisini hazır hissetmesidir. Psikolog hastanın kendisini hazır hissetmesi sonucunda seanslara başlıyor. Eğer ki kişi kendi isteği ile terapilere devam etmezse bu risk oluşturur. Kişi değişim kişinin kendi isteği ile mümkündür. Eğer ki değişim konusunda bir direnç var ise devam eden terapiler değişim zincirini kırabilir.

Tek yapılması gerekilen seanslara düzenli ve istikrarlı olarak katılım göstermektir. Kişiler gördükleri rüyaları uzman psikolog ile anlatarak çözüm bulabilirler. Çünkü rüyalar bilinçaltının yansımasıdır. Kişi, günlük yaşamında bastırmış olduğu duygu ve düşünceleri rüyalar ile ön plana çıkarır. Duygular bastırılmış ise bu biyolojik bedene zarar verebilir. Aktarım yapmak sağlıklı bir süreç oluyor. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir