Protein, Yumurtanın Sarısında Mı Yoksa Beyazında Mı?


Yumurtanın beyazı, sarı kısmını geride bıraktı ve yumurta beyazı daha sağlıklı olarak tanıtıldı. Yumurta beyazı protein için birincil kaynak gibi görünür ancak yumurta sarısı ağırlık bakımından daha fazla miktarda proteine sahiptir ve bunun yanı sıra içerisinde bol miktarda mineral ve vitamin bulunur.

Yumurta beyazında yumurta sarısına göre daha fazla protein vardır. Bunun sebebi yumurta beyazının, sarı kısma göre daha büyük olmasıdır. Yumurta beyazı yumurtanın yaklaşık üçte ikisini oluştururken, yumurta sarısı yumurtanın üçte birlik kısmını oluşturur. Bu yüzden yumurta beyazı daha fazla protein içerir.

Yıllar boyunca diyet yağlarının önemi göz ardı edildi ve karbonhidratlar, üç makro besin maddesinin (karbonhidrat, yağ, protein) en sağlıklı olanı olarak kabul edilmeye başlandı. Yumurtadaki yağ içeriği yumurtanın sarısında yer alır. Yumurtanın beyazı ise saf bir protein kaynağıdır. Yumurta sarısında daha fazla yağ olması bu onun daha lezzetli olduğu anlamına gelir. Yumurtanın beyazı ve ıspanak ile yapılan omlet ile içinde yumurta sarısı olan omlet ile kıyaslandığı zaman daha yumuşaktır. Birçok insan sağlık açısından yararı lezzetten daha fazla önemser. Yumurtanın sarısı sadece yağ oranı olarak yüksek değil, bunun yanı sıra kolesterol açısından da yüksektir. Sadece bir büyük yumurta sarısı 200 mg kolesterol içerir. En zengin kolesterol kaynaklarından biridir.

Yumurta sarısı yüksek kolesterol içerir

Yapılan araştırmalar sonucunda, diyetinizde normalden fazla kolesterol bulunmasının kalp hastalığı riskinin artmasına sebep olduğu kabul edildi. Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’nun yayınlamıl olduğu bir makaleye göre yumurtanın içinde aynı zamanda kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek çoklu doymamış yağ asitleri bulunur. Bu durumda da yumurtanın içinde yüksek oranda kolesterol bulunmasına rağmen, içeriğimde yağ asitleri sayesinde kolesterol yükseltici etkisinin azaldığı söylenebilir.

Trans yağlar ve doymuş yağlar kolesterol seviyesinin artmasına daha çok neden olur. Yumurta sarısının içinde ise çoğunlukla “iyi” olarak sınıflandırılmış yağ olarak kabul edilen,  tekli ve çoklu doymamış yağlar bulunur. Genetik olarak kolesterol seviyeniz yüksekse, yumurta sarısını yemenin bir sakıncası yoktur. Yüksek kolesterolü olan kişiler haftada 2-3 kere yumurta yemesi uygun görülürken, kolesterol seviyesi normal olan kişiler ise her gün yumurta yiyebilir.

5類食物你要知 egg

Protein yumurtanın hangi kısmında daha çok bulunur?

Yumurtanın sadece beyaz kısmını yemenin daha sağlıklı olduğu düşüncesinin yanı sıra, yumurtadaki proteinin de beyaz kısımda olduğu düşünülmektedir. İşin gerçeği ise, yumurtadaki protein miktarının yalnızca yüzde 50’sinden biraz daha fazlası yumurta beyazında bulunur, yüzde 50’den biraz daha az kısmı da yumurtanın sarı kısmında bulunur. Kuzey Carolina Yumurta Birliği’nin yayınladığı bir makaleye göre ise yumurtanın sarısı ve beyazındaki protein oranı eşittir.

Aslında, gram bazında bakılınca yumurtanın sarısında beyaz kısma göre daha fazla protein bulunur. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre 100 gram yumurta yarısının içinde yaklaşık olarak 16 gram protein bulunur. Buna karşın 100 gram yumurta beyazının içinde 11 gram protein bulunur. Yumurtanın içerisinde sarı kısımdan daha çok beyaz kısım bulunur. Durum böyleyken yumurta beyazında neden daha fazla protein bulunduğunu anlaşılır oluyor.

Kas inşa etmek isteyenler yumurtanın sarısını tüketmelidir. Bazı Üniversitelerde araştırmacıların yapmış olduğu araştırmaya göre, yumurta sarısı ile yumurta beyazının birlikte alınmasının, sadece yumurta beyazından aynı miktarda protein alınmasından %40 oranında daha fazla kas inşa edilmesi ile sonuçlandığı gözlenmiştir.

haslanmis yumurta protein miktari

Araştırmacılar, yumurtayı sarısı ile birlikte tüketmenin nasıl bu şekilde yardımcı olduğunu bilmiyorlar. Araştırma sonucunun yayınlandığı makaleye göre bu farkı oluşturan yumurta sarısındaki yağ içeriği değil, çünkü diğer protein kaynaklarına yağ eklenen başka çalışmalarda herhangi bir fark gözlenmedi. Yumurta sarısının kas oluşumu için nasıl yardım ettiğinin bir açıklaması yok. Yumurta beyazının daha az besin içeriği olduğu ise açık bir şekilde biliniyor.

Yumurta sarısı B vitamini, A vitamini, E vitamini, D vitamini, ve folat açısından daha zengindir. Yumurta beyazından daha yoğun ve daha lezzetli olan besinler açısından daha zengin olduğu için, yumurta sarısını öğünlerinize dahil etmek iyidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
2
confused
fail fail
2
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
2
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir