Protein ve Tiroid Bezi Hakkında Bilmedikleriniz


Boynunuzdaki “adem elması” çıkıntısının yakınında yer alan tiroid bezi, vücudunuzun metabolizmasını kontrol etme konusunda hayati bir öneme sahiptir. Bu bezin çalışmasını bozan hastalıklar, depresyon, kilo alımı, eklem ağrısı, halsizlik, saç dökülmesi, metabolizmanızın yavaşlamasına ve kalp hastalığı riskinin artmasına sebep olabilir. Protein içeriği dengeli olan ve yağsız yiyeceklerden oluşan bir diyet yapmak tiroid bezinin işlevini destekler.

Düşük Proteinli Diyetlerin Etkileri

Beslenme danışmanı bazı doktorlara göre, düşük proteinli diyetler ya da dengesiz protein kaynaklarından oluşan diyetler vücudu strese sokuyor ve tiroid bezinin baskılanmasına sebep oluyor. Bu tip bir diyet, vücudun tiroid hormon takviyelerine tepkisini azaltabilir ve genel metabolizmayı daha da düşürebilir. bazı doktorlar, genel protein alımı için tek başına sebze ya da tek başına et kaynaklarına çok fazla güvenen diyetlerin yeterli dengeye sahip olmadığını söylüyor. En uygunu hem et hem sebzelerden oluşan dengeli bir protein diyeti ayarlamak olacaktır.

Tiroid Bezi ve Kalp Sagligi

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadar?

The Thyroid Diet  (Tiroid Diyeti ) isimli kitabında Mary J. Shomon, günlük öğünlerimizin her birinde bir ila iki porsiyon kadar yağsız protein içermesini gerektiğini söylüyor. Sabahları kahvaltınıza 20 gram protein ekleyerek güne başlayabilirsiniz. Günlük protein alımı 70 gram ile 100 gram arasında olmalıdır.

Hangi Gıdalarda Protein Bulunur?

Sadece bitkisel kaynaklar ile yeterli miktarda ya da yeterli kalitede protein almak mümkün olmayabilir. Et proteinleri yüksek oranda amino asit ve vücuda büyük miktarda protein sağlar. Doktorlar, peynir, fındık, kabuklu deniz ürünleri ve patates ile birlikte günde bir litre süt içeren bir diyet ile protein kaynaklarının dengelenmesi gerektiğini söylüyor. Diğer yağsız protein kaynakları arasında balık, derisiz hindi ya da tavukgöğsü ile sınırlı miktarda sığır ve kuzu eti gibi etler bulunur.

Soya Proteini ve Tiroid

Soya Proteini ve Tiroid

Soya proteininde bitki bazlı östrojen bulunduğu için tiroid fonksiyonunu baskıladığı bilinmektedir. Peat’e göre östrojen, tiroid hormonlarının salgılanmasını engeller ve hipotiroidizm ya da düşük aktif tiroide neden olabilir.

Tiroid Bezi ve Kalp Sağlığı

Aktifliği düşük olan bir tiroid bezi, düşük yoğunluklu lipoproteinler ya da kanınızdaki kötü kolesteroller dahil olmak üzere kolesterol seviyelerinin artmasına neden olabilir. Bu durum tedavi edilmez kalp krizi riski iki katına çıkabilir. Günlük protein alımınızı arttırıyorsanız, yüksek yağ içeren gıdalardan kaçınmak ve yağsız proteinler tüketmek kalp krizi riskini arttırmamak adına önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir