Protein Shake Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Süt Seçimi


Protein shake özellikle kas yapımını artırmak isteyenler tarafından kullanılır. Ayrıca aşırı zayıf kişilerin sağlıklı kilo almasını sağlamak için iyi bir seçenektir. Eğer kendi protein shakeinizi yapıyorsanız kullanabileceğiniz malzemeler arasında genellikle protein tozu, meyve, fındık ezmesi ve süt yer alır. Özellikle süt doğal protein kaynağı olarak tüm karışımların vazgeçilmezidir. Kullanılan sütün nasıl olması gerektiği sporcular arasında merak konusudur. Yağlı, az yağlı veya light sütten hangisini kullanmanız gerektiği kendi egzersiz planına ve sağlık gereksinimlerine göre farklılık gösterir.

protein
Protein Shake Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Süt Seçimi 37

Protein Shake Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Peynir Altı suyu veya soya sütü kullanılarak yapılan shake egzersizin hemen sonrasında kaslarınızın ihtiyacı olan amino asitlerin karşılanmasında son derece etkilidir. Ayrıca yalnızca egzersşz değil HIV ve kanser gibi durumlar vücudun protein ihtiyacını artırır. Artan ihtiyacın karşılanmasında besin takviyelere etkili sonuçlar vermektedir. Piyasada hazır protein shake satılmaktadır ancak bu ürünler genellikle fazla miktarda koruyucu ve tatlandırıcı katkı maddesi içerir. Kendi protein deponuzu evde hazırlamak hem daha ucuza gelecek hem de daha sağlıklı olacaktır.

protein
Protein Shake Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Süt Seçimi 38

Süt Seçimi

Çoğu insan için yarım yağlı süt daha iyi bir seçenektir. Çünkü süt içerisindeki yağ daha azdır. Süt doymuş yağ yani sağlıksız yağlar içerir. Daha az doymuş yağ almak için yarım yağlı süt tercih edilebilir. Ancak yağ aynı zamanda ciddi bir kalori kaynağıdır. Tam yağlı süt, yarım yağlı olandan 2 kat daha fazla yağ kalorisi içerir. Bu özellikle kilo almak isteyenler için son derece önemlidir. Hangi sütü tercih etmeniz gerektiği konusunda beslenme veya spor uzmanından yardım alabilirsiniz.

Tat ve Kıvam

Tam veya yarım yağlı sütle protein tozunu karıştırmak her halükarda iyi bir lezzet elde etmenizi sağlar. Tam yağlı süt yarım yağlı olandan daha kıvamlı bir sonuç verecektir. Yarım yağlı sütle yaptığınız protein karışımını daha kıvamlı bir hala getirmek için dondurulmuş muz veya farklı meyveleri kullanabilirsiniz. Ayrıca fındık yağı krema kıvamı kazanmasını sağlamak için iyi bir seçenektir. Yağ oranı yüksek de olsa fındık yağı sağlıklı doymamış yağ asitleri içerir ve kolesterolü yükseltmez.

protein shake
Protein Shake Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Süt Seçimi 39

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle kalori hesabı yapanlar ve kilo vermek isteyenler yağsız veya yarım yağlı sütleri protein karışımında tercih edebilirler. Laktoz intoleransı gibi süt ürünlerinin kullanıma engel durumlarda protein takviyelerini soya sütü, badem sütü veya pirinç sütü kullanarak hazırlayabilirsiniz. Bu süt çeşitleri tam yağlı inek sütünden daha az doymuş yağ içerir. Ayrıca ticari takdim şekilleri genellikle kalsiyum ve D vitamini açısından zenginleştirilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir