Protein Shake Alerji Yapar mı? Zararları Nelerdir?


Diyetinize protein shake dahil etmek istemişsinizdir ancak protein dolu bir shake içtikten sonra baş dönmesi veya mide bulantısı yaşarsınız.

unnamed
Protein Shake Alerji Yapar mı? Zararları Nelerdir? 36

Protein shakeleri doğrudan bu gibi olumsuz semptomlara bağlayan bir araştırma olmamakla birlikte shakedeki bir şeye alerjiniz olabilir veya, özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız, yeterince yemiyor olabilirsiniz.

Ayrıca, daha fazla ciddiye almanız gereken iki tıbbi durum olan reaktif hipoglisemi veya postprandiyal hipotansiyondan birini yaşıyor olabilirsiniz.

Alerjen Arayışı

Protein içeceği içmek veya protein tozu kullanmak baş dönmesi veya hastalık ile sonuçlanırsa dikkate almanız gereken ilk şey bir tür gıda alerjisidir. Gıda alerjilerinin belirtileri – ve bu belirtilerin yoğunluğu – büyük ölçüde değişebilir, ancak baş dönmesi ve bulantıya ek olarak

 • Öksürme,
 • Dilin şişmesi,
 • Hırıltı,
 • Kurdeşen / döküntüler,
 • Burun akması,
 • Hapşırma,
 • Şişkinlik,
 • İshal,
 • Göğüste sıkışma,
 • Solunum güçlüğü
 • Kaygı

gibi belirtiler de yaşayabilirsiniz.

Bu semptomlardan herhangi biri gelişirse, hayatınızı tehdit edebilecek bu alerji için acil tıbbi yardım isteyin. Bildiğiniz bir alerjiniz varsa, protein tozunun veya shakelerin bu tetikleyici bileşeni içermediğinden emin olmak için içindekiler listesini kontrol edin. Daha önce kontrol ettiğiniz bir şey bile olsa tekrar kontrol edin. Üreticiler bazen ürünleri haber vermeksizin değiştirebilirler.

Alerjinizi Tespit Edin

Sahip olduğunuz herhangi bir alerjinin farkında değilseniz, özellikle sizde baş dönmesine neden olan başka yiyecekler de varsa, yaygın alerjenlere karşı test yaptırmak için bir alerji uzmanına görünmek isteyebilirsiniz. Bunların tespiti basit bir prick testi veya kan testi ile yapılabilir.

indir 8
Protein Shake Alerji Yapar mı? Zararları Nelerdir? 37

Birçok protein shake ve protein tozu, süt, yumurta, soya, peynir altı suyu veya kazein gibi çok yaygın alerjilerden yapılır. Kollajen ise balık veya kabuklu deniz hayvanlarından yapılabilir. Teşhis edilmemiş bir alerjilerinizi fark ederseniz, bu yaygın alerjenlerin birden fazla tipine alerjiniz olabilir. Bu nedenle içtiğiniz protein shakein türünü değiştirmeniz gerekebilir.

Yeterince yediğinizden emin olun

Protein karışımlarını kilo verme rejiminin bir parçası olarak diyetinize dahil ederken, yeterince yediğinizden emin olmak önemlidir. Aldığınız kalorileri çok fazla kısarsanız veya protein shakeleri doğru şekilde dengelendiklerinden emin olmadan bir öğün yerine koyarsanız, bunlar baş dönmesi ve mide bulantısı ile karakterize edilen düşük kan şekerine neden olabilir. Düşük kan şekerinin neden olduğu birkaç şeye örnek verecek olursak:

 • Sakatlık
 • Açlık
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Artan kalp atış hızı
 • Yorgunluk / halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Bulanık görme
 • Soluk ten
 • Dudaklarda, dilde veya yanaklarda uyuşma ve karıncalanma

Uzmanlara göre yeterince yemiyorsanız vücut kendi sistemlerinin tümüyle yavaşlatır ve düşük kan şekeri ortaya çıkar. Bu da beyni etkiler ve baş dönmesine neden olur. Düşük kan şekerinden şüpheleniyorsanız, günlük yiyecek alımınızı kontrol edin ve yeterince yediğinizden emin olun.

Egzersizden Sonra Daha Uzun Bekleyin

Kasları yenilemek ve vücuda antrenman sonrası yakıt sağlamak için egzersizden hemen sonra protein shake içmek çok yaygındır. Ancak egzersiz yaptıktan hemen sonra içerseniz kendinizi hasta hissedebilirsiniz. Yayınlanan bir rapora göre, egzersiz yaptığınızda, vücudunuz kaslarınıza güç vermesi için gereken kanı sağlamak amacıyla sindirim sisteminize kan akışı miktarını azaltır.

Sonuç olarak, yiyecekleri sindirim kanalından iten kas kasılmaları veya peristalsis daha yavaş hareket eder ve midenin boşalması gecikir. Başka bir deyişle, egzersiz sırasında ve hemen sonrasında sindiriminiz yavaşlar ve yediğiniz veya içtiğiniz her şey sindirim sisteminizde daha uzun süre kalır. Egzersiz yaptıktan çok kısa bir süre sonra protein içeceği içerseniz midenize oturabilir ve bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi semptomlara neden olabilir.

Raporda, bu etkinin sprintler gibi egsersizlere veya maraton koşusu gibi dayanıklılık egzersizlerinde daha sık görüldüğü düşük ve orta yoğunluklu egzersizlerde ise yaygın görülmediği belirtiliyor. Bu durumun geçici olduğunu unutmayın. Kan akışı normale döndüğünde sindiriminiz de düzelir. Dahası egzersiz yapmak uzun vadede bağırsak fonksiyonunu iyileştirir .

Tıbbi Durumunuzu Kontrol Edin

Protein shakler veya başka birçok şey yedikten sonra sizde baş dönmesine neden oluyor veya hasta hissettiriyorsa, altta yatan iki tıbbi durumdan birine sahip olabilirsiniz. Postprandiyal hipotansiyon veya reaktif hipoglisemi.

Postprandiyal hipotansiyon, yemekten sonra düşük tansiyonunuz olduğu anlamına gelir. Doktorlara göre bu yaşlılar ve yetişkinler arasında oldukça yaygındır. Yemek yerken mideye ve ince bağırsağa kan akışı arttığından, kalp bu artan kan akışını telafi etmek ve kan basıncını korumak için daha hızlı atıyor.

Bununla birlikte, yaşlıların ve yetişkinlerin yaklaşık üçte birinde, bu süreç olması gerektiği gibi gerçekleşmez. Yemekten sonra sindirim sistemine kan akışı artar, ancak kalp telafi etmek için daha hızlı pompalamaz. Sonuç olarak, kan basıncı düşer ve yemekten 30 ila 60 dakika sonra baş dönmesi, bulantı, göğüs ağrısı ve görme sorunlarına neden olabilir.

Postprandiyal hipotansiyona benzer şekilde, reaktif hipoglisemi de yemek yedikten kısa bir süre sonra veya bu durumda bir protein içeceği içtikten kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Reaktif hipoglisemi, yemekten sonra – genellikle dört saat içinde – düşük kan şekeri anlamına gelir. Diyabet, reaktif hipogliseminin yaygın bir nedenidir, ancak metabolizması iyi çalışmayan kişilerde de ortaya çıkabilir.

Reaktif hipoglisemi, fazla kalori kısıtlamasının bir sonucu olmaktan ziyade, bir öğüne yanıt olarak ortaya çıkması dışında, düşük kan şekeri ile aynı semptomlara neden olabilir. Protein shakelerin ve baş dönmesinin eş zamanlı olduğunu fark ederseniz, altta yatan tıbbi durumları ekarte etmek için doktorunuza danışın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir