Protein Kaynağı Peynir Altı Suyu Nedir?


Çoğun insan protein ihtiyaçlarını günlük diyetleri ile karşılamaya çalışır. Düzenli ve sıkı bir çalışma sergileseler de peyniraltı suyu gibi önemli bir protein kaynağını göz ardı ederler. Özellikle fiziksel aktivitelerden sonra tüketilen peynir altı suyu çalışmaların ana hedefi olan kas kütlesi artışına ve vücut kompozisyonunun düzeltilmesine yardımcı olur.

sporcu peynir alti suyu
Protein Kaynağı Peynir Altı Suyu Nedir? 36

Spor Sonrası Protein

Ulusal Güç ve Koşullandırma Derneği’ne göre bir sporcunun tüketebileceği en kaliteli protein kaynaklarından biridir peynir altı suyu ve özellikle fiziksel aktivitelerden sonraki 60 dakikalık zaman diliminde tüketilmelidir. Bu süreç vücutta kas dokusunun onarıldığı ve kas protein üretiminin arttığı dönemdir.

Peynir Altı Suyunun Hızlı Etkisi

Peynir altı suyu özellikle egzersizden sonraki dönemde tüketim için son derece uygundur. Diğer protein kaynaklarından daha kolay sindirilir ve kana geçer. Beslenme Dergisi’nin 2013 ylında yaptığı bir çalışmada sporcular 2 gruba ayrılarak egzersiz sonrası peynir altı suyu ve pirinç proteini ile beslenmiştir. 8 haftalık bir süre sonunda peynir altı suyu ile beslenenlerde kas kütlesi ve kas gücü bakımından daha iyi sonuçlar alındığı görülmüştür. Bir başka çalışmada ise egzersizden 20 dakika önce peyniraltı suyu tüketenlerin sonraki bir gün boyunca istirahat ederken karbonhidrat yakımının arttığı tespit edilmiştir.

peynir alti suyu 1
Protein Kaynağı Peynir Altı Suyu Nedir? 37

Protein İhtiyacı

Diyetisyen Rebecca Scritchfield’e göre ise peyniraltı suyunun diğer zengin protein kaynaklarından bir farklı yoktur. Egzersizden sonra bir kutu sade yoğurt, yağsız et veya balık tüketmek de kas proteini üretimini benzer düzeyde artırır. Peynir Altı suyu yalnızca kolaylık sağlar. Protein emilim hızı ve yüksek düzeylerde olması özellikle maraton koşocuları veya diğer zorlu rekabetçi sporlar açısından önemlidir. Ortalama aktif bir bireyin peynir altı suyunu düzenli beslenme listesine eklemesine gerek yoktur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir