Protein Karışımında Yer Alacak İyi Gıdalar Nelerdir?


Öğünlerin yerine protein karışımı kullanmak, diyetlerde kontrol mekanizmasını ortaya koymak ve protein desteği sağlamak adına etkili bir yöntem olarak görülebilmektedir. Ancak piyasada var olan tüm protein tozlarının içerisinde çikolata ve diğer tatlandırıcılar yer alsa da tadının kimse tarafından beğenilmediği de bilinmektedir. Daha lezzetli bir ek beslenme alışkanlığına sahip olmak adına farklı bir yol izlenebilmektedir. Farklı bir protein shake hazırlamak için karışımın içerisine meyve, fındık, fındık ezmesi, yoğurt ve kahve gibi ürünler de eklenebilecektir.

Meyveler

Taze ya da dondurulmuş biçimde bulunan meyveler protein shake içerisine farklı lezzetlerin yanı sıra değişik bir kıvam ve doğal fruktoz şekerini ilave etmede önemli bir konumda yer almaktadır. Genel olarak tercih edilecek meyveler muz, çilek, ananas, yaban mersini, şeftali ve kivi olarak tabir edilmektedir. Bu meyveler yüksek oranda antioksidan içerdiğinden ötürü tercih edilebilmektedir. Muzların içerisinde potasyum bulunması ve kivilerin de C vitamini bakımından yüksek olması da tercih nedeni olarak sayılabilmektedir.

Kişilerin egzersiz sonrasında protein shake içerisine karpuz eklemesi kalbin ve kasların daha da kısa sürede iyileşmesini sağlayabilecektir. Aynı zamanda da karpuz içerisinde bulunan amino asit l-sitrülin olduğundan ötürü bu yönde sonuç alınabilecektir.

Dondurulmuş biçimde var olan meyvelerin protein karışımlarının içerisine dahil etmek daha yoğum kıvam elde etmede etkilidir. Aynı zamanda da buz eklemenin önüne geçilmesini de sağlamaktadır.

Protein Karisiminda Yer Alacak Iyi Gidalar Nelerdirr
Protein Karışımında Yer Alacak İyi Gıdalar Nelerdir? 36

Hindistan Cevizi

Hindistan cevizleri her protein tozunda tamamlayıcı bir etki yaratmaktadır. Daha lezzetli olmalarını sağlamasının yanı sıra daha koyu kıvamda olmasına yönelik sonuçlar verecektir. Aynı zamanda da protein tozlarının daha da sağlıklı olmasına da neden olabilmektedir. Hindistan cevizinin hemen hemen her parçası protein tozunu fayda bakımından destekleyebilecektir. Hindistan cevizi suyu, yağ açısından yüksek olan Hindistan cevizi sütü ve içerisinde çokça lif barındıran Hindistan cevizi eti de tercih edilebilecektir. Hindistan cevizi eti içerisinde bulunan yağın tüketimi de iyi kolestrolun atmasında önemli bir yerde bulunmaktadır. Aynı zamanda da kötü kolestrolun düşürülerek dengelenmesini sağlamaktadır. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz programıyla beraber kullanıldığında abdominal yağın da azalmasında önemli bir konumda bulunmaktadır.

Yoğurt

Yoğurt, protein tozlarının yavan olarak tabir edilen tadını ortadan kaldırmada etkili bir etmendir. Aynı zamanda da tadın daha hoş ve keskin olmasında da etkili bir yerdedir. Protein karışımlarını sallamadan önce yoğurdun yanı sıra su, meyve suyu, süt ya da kefir kullanımı da bu karışımın daha da rahat bir şekilde tüketilmesinde etkili olacaktır. Bu şekilde bir kullanım probiyotiklerin daha aktif bir konumda olmasını sağlayarak, sindirim sistemini destekleyebilecektir. Aynı zamanda da vücuttaki mineral sayısının yanı sıra kemik kütlesini arttırarak daha da güçlendirmesine de etki edebilecektir.

Protein Karisiminda Yer Alacak Iyi Gidalar Nelerdirrr
Protein Karışımında Yer Alacak İyi Gıdalar Nelerdir? 37

Kahve

İnsanlar kahve ile protein karışımını karıştırmaktan kaçınsa da etkili bir çözüm olarak bu durum söylenebilmektedir. Kişilerin gündelik hayatlarında çok sayıda kahve tüketmesi durumunda da protein karışımlarına kahveden önce süt ilave etmeleri de söz konusu olabilmektedir. Sonrasında da protein karışımının içerisine kahve ilave edilerek istenilen sonuç elde edilebilecektir. Bu noktada çeşitlilik şansı da olmakla beraber, farklı aromaları almak için kahve türlerinin her birinden de yararlanılabilmektedir. Bu sayede de egzersiz programları esnasında vücudun dayanıklılığı, direnci ve performansı da gözle görülür bir biçimde artış gösterebilecektir.

Makarna sosu

Protein tozunu tuzlu bir hale getirmek için ilk olarak aromasız protein tozları seçilmelidir. Bu protein tozlarına makarna sosu eklenebilecektir. Domates soslarının tercih edilmesi halinde protein tozlarının içerisine antioksidan, karotenoid ve likopen eklenerek, bu açıdan zenginleşmesi sağlanabilecektir. Haftada 10 kez ve daha fazla likopen tüketme sayesinde de kolestrolün düşürülmesi ve dengelenmesi de sağlanabilecektir. Bu sayede de katkı maddesi içermeyen organik sosların yanı sıra organik domatesler de tercih edilebilecektir.

Yeşil İçecek

Lahana, lahana, yonca, ıspanak ve kereviz gibi sebzelerin eklenmesiyle beraber ideal bir protein shake meydana getirilmektedir. Bu sayede de kan dolaşımının daha da etkili olarak, dolaşımdaki yağ oranının düşürülmesi de sağlanabilecektir. Aynı zamanda da kalp hastalıklarına dair risklerin de giderilmesi sağlanabilecektir. Bu protein shake ürünlerinin daha tatlı olması sağlanması adına da havuç da tercih edilebilecektir. Sebzelere bağlı olarak bu içecekler vitamin, mineral, antioksidan, yağ ve klorofil bakımından da yüksek olacaktır. Bu yeşil içeceği renklendirmek isteyenlerin de Worcestershire sosu kullanabilmeleri ve kırmızı biber ilave edebilmeleri de mümkün olarak sayılabilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir