Probiyotik Nasıl Kullanılır? Probiyotiklerin Yan Etkileri Nelerdir?


Bağırsaklarımızda besinleri sindirmeye yardımcı olan ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren milyarlarca bakteri vardır. İyi ve kötü bakteriler arasındaki denge bozulduğunda probiyotik destekleri ve probiyotik içeren besinler iyi bakterileri tekrar kazanmamıza yardımcı olur.

Probiyotiğe ihtiyacınız olduğunu bilseniz de ne sıklıkla kullanmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Probiyotik kullanımı ile ilgili genel görüşler bulunsa da asıl önemli olan hangi sebeple kullanıyor olduğunuzdur. Kişisel bir program için hekiminizle veya beslenme uzmanıyla görüşmenizde fayda vardır.

probiyotik
Probiyotik Nasıl Kullanılır? Probiyotiklerin Yan Etkileri Nelerdir? 37

Günlük Probiyotik Takviyeleri

Probiyotik kullanımıyla ilgili herkes için uygun ortak bir yaklaşım söz konusu değildir. Genel kullanım kuralları söz konusu olsa da doğru süre ve doğru dozaj kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Ağustos 2017 tarihinde yapılan bir çalışmada probiyotiklerin nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgiler içeriyor. Yapılan çalışmalar sonucunda en az 5 milyar koloni içerenlerin düşük dozlardan daha etkili olduğu görülmüştür. Bu dozu günde 1 kez almanız yeterli olacaktır. 

Probiyotiklerin etki düzeyi kullandığınız probiyotik türüne bağlıdır. Yoğurt veya başka kapsül probiyotiklerin etki düzeyleri farklıdır. Probiyotik kullanım süresi ise hangi sorunda kullanıldığıyla ilgilidir. Eğer kazılık şikayeti için kullanıyorsanız birkaç günde sorun ortadan kalkacaktır. Eğer ülseratif kolit gibi kronik bağırsak hastalığınız varsa hastalık sakinleşme dönemine girdikten sonra en az 2 hafta daha probiyotiğe devam etmelisiniz.

Probiyotikte en iyi etkinliği elde edebilmeniz için yemekle birlikte veya yemekten hemen sonra kullanmalısınız. Ayrıca o günün dozunu almayı unuttuysanız ertesi gün 2 doz almanıza gerek yoktur. Bunun yerine o günün dozunu kullanıp yoğurt, lahana turşusu gibi probiyotik besinlerle destek sağlayabilirsiniz.

besin probiyotik
Probiyotik Nasıl Kullanılır? Probiyotiklerin Yan Etkileri Nelerdir? 38

Probiyotik Yan Etkileri

Probiyotiğin kapsül olarak veya besinlerle kullanılması güvenli kabul edilmektedir. Ancak özellikle kullanıma yeni başlandığı dönemde bazı yan etkiler ile  karşılaşmak mümkündür. Yapılan çalışmalara göre midede şişkinlik, gaz ve ishal hızlı bir şekilde ortadan kalkan hafif yan etkilerdir. Eğer bu yan etkiler şiddetli seyrediyorsa kullanım dozunu düşürün. Belirtiler hafiflemeye başladığından dozu bir anda değil yavaş yavaş yükseltin.

Probiyotiklerin kullanımı herkes için güvenli değildir. Probiyotik ifadesiyle kastedilen yararlı da olsa vücut dışı mikroorganizmalardır. Eğer bağışıklık sisteminiz çok zayıfsa, kemoterapi alıyorsanız bu bakteriler enfeksiyonlara yol açabileceğinden dolayı kullanılmaması gerekir. Ayrıca özellikle ameliyat geçirmiş kişilerin probiyotik kullanabilmesi için doktorundan izin alması gerekmektedir.

probyotikler
Probiyotik Nasıl Kullanılır? Probiyotiklerin Yan Etkileri Nelerdir? 39

Probiyotiklerle ilgili başka bir risk ise uygun sağlık koşullarında hazırlanmamış olmasıdır. Eğer yararlı olarak ifade edilen bakterilerin yanı sıra çeşitli sebeplerden dolayı kontamine olarak zararlı bakteriler içeriyorsa sağlık açısından tehlike oluşturabilir. Bu yüzden probiyotikleri sağlık gıda marketlerinden almak gerekir. İnternet üzerinde doğrudan güvenilir satıcılarla itibata geçerek de alabilirsiniz. Ancak güven vermeyen çevrimiçi sitelerde, merdiven altı üretim yapan işletmelerden uzak durun. 

Ayrıca mayalanmış her besin probiyotik kaynağı değildir. Besinleri probiyotik kaynağı olarak kullanırken dikkatli olmak ve uygun şartlarda üretilen besinleri tüketmek gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir