Prednizon Neden ve Nasıl Kullanılır?


Prednizon, romatizma, cilt hastalıkları ya da alerji gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilen ilaçlar arasında gösterilmektedir. Nörolojik sorunların yanı sıra kanseri tedavi etmek için de bu ilaçtan destek alınması mümkündür. Eczanelerden satın alınabilen ilacın, süspansiyon, damla ya da oral versiyonları da bulunmaktadır.

Prednizon Neden Kullanılır?

Endokrin sorunları, iltihaplanmalar ya da kanser Prednizon kullanımı önerilen hastalıklardan bazılarıdır. Bu nedenler yüzünden ilaç aşağıdaki durumlarda tercih edilebilmektedir:

 • Tiroit ya da kanserle bağlantılı olarak gelişim gösteren endokrin bozuklukları,
 • Romatizma,
 • Alerji, özellikle de belli ilaçlara çok aşırı duyarlı hale gelme durumu,
 • Sedef başta olmak üzere farklı cilt hastalıkları,
 • Akut romatizmal vakalar,
 • Alerjik kornea ülseri, göz iltihabı,
 • Astım ya da benzer solumun hastalıkları,
 • Yetişkin bireylerde görülen çeşitli kan bozuklukları,
 • Lösemi ya da lenfoma kanserlerinin tedavisi.
Prednisolon
Prednizon Neden ve Nasıl Kullanılır? 36

Prednizon Nasıl Kullanılır?

Prednisolon kullanımı sırasında ayarlanacak olan doz kişinin yaşına, cinsiyetine ve fiziksel durumuna göre değişim gösterebilmektedir. Bu neden yüzünden bir uzman tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

 • 1,5 veya 20 mg olan tabletler yetişkinlerde günlük 5 ya da 60 mg arasında değişim gösteren dozlarda kullanılmaktadır. Çocuklardaki başlangıç dozu ise 5 ve 20 mg arasındadır. İlaçların bırakılması sırasında da kademeli azalma uygulamalarından istifade edilmelidir.
 • 2,3mg / ml ya da 1 mg / ml şuruplar yetişkinlerde günlük doz olarak 5 – 60 mg arasında alınmaktadır. Bebek ve çocuklarda ise her 1 kg ağırlık için duruma göre 0,14 – 2 mg arasında ayarlanmaktadır. Uygulama üç ya da dört gün kadar devam edebilmektedir.
 • 3,11 mg / ml çözeltilerde yetişkinlere önerilen doz 5 – 60 mg arasındadır. Günde dokuz damla kullanımı yapılabilmektedir. Çocuklarda da her kilo başına 0,14 ve 2 mg arasında bir değer ayarlanmaktadır.

Prednizon Yan Etkileri Nelerdir?

Tedavi süresi boyunca Prednisolon bazı yan etkiler gösterebilmektedir. Sindirim sistemindeki bozukluklar ve iştahta artış sık görülen yan etkilerdendir. Kimi bireylerde aşırı derecede yorgunluk hissi ve uykusuzluk da görülebilmektedir. Alerjik bünyelerde alerji, göz mantarları insülin değerlerinin artması da tedavi boyunca tespit edilen yan etliler arasındadır.

Prednizon Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Sistemik olarak mantar hastalıkları bulunanlara bu tedavi uygulanmamaktadır. Ayrıca ilacın içerisinde yer alan bileşenlerden herhangi birine alerjisi olanlara da kullanım uygun değildir. Son olarak ilaç hamilelere ya da emziren annelere ancak doktor tarafından tavsiye edilmesi halinde kullanılmalıdır.

Prednisolon yan etkileri
Prednizon Neden ve Nasıl Kullanılır? 37

Prednisolon ve Prednison Farkı

Prednisolon tedavisinde Prednison olarak bir ön ilaç kullanımı gerçekleştirilmektedir. Bu ilaç ana ilacın karaciğer tarafından aktif hale getirilmesini sağlamaktadır. Normal şartlar altında verilmemesine karşın özellikle karaciğerlerinde bir sorun olanlar için Prednisolon ve Prednison bir arada kullanılabilmektedir. Böylece ilaçtan maksimum fayda alınmış olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir