Portakal Suyu İçmek Zararlı mı?


Herhangi bir yiyecek ya da içecekten çok fazla tüketmek bazı hoş olmayan sonuçlar doğurabilir ve portakal suyu bir istisna değildir. Pek çok insan portakal suyu içerek güne başlar ve bazıları meyveyi yemek yerine portakalı sıkarak suyunu içmeyi tercih eder. Ancak portakal suyunu çok fazla içmenin bazı etkileri olabilir. Çok fazla portakal suyu içmenin olumsuz etkilerinden sakınırken sağlıklı kalmak istiyorsanız, portakalın suyunu içmek yerine tüm meyveyi yiyin.

Portakal Suyu Icmek Zararli Olabilir Mi

Portakal Suyunda Ne Kadar Kalori Bulunur?

Portakal suyundan elde ettiğiniz kalori ve şeker miktarı, bir seferde tükettiğiniz miktara bağlı olarak büyük ölçüde değişir.  Örneğin, küçük bir 125 ml portakal suyunun porsiyonunda 56 kalori ve 12.9 g karbonhidrat bulunurken, daha büyük 500 ml portakal suyu 223 kaloriye ve 51.6 g karbonhidrata sahiptir. Portakal suyu içerisinde posa olsun ya da olmasın, bütün halde taze portakal meyvesinin aksine iyi bir lif kaynağı değildir.

Portakal Suyu Enerji Verir Mi

Portakal Suyunun Glisemik İndeksi

Portakal suyu beyaz ekmek, şeker veya patates gibi yüksek glisemik indeksli yiyeceklere kıyasla nispeten düşük bir glisemik indeksine sahiptir, yani karbonhidrat içeriği kan şekerinizi daha yavaş yükseltir. Buradaki sorun, çoğu insanın küçük bir porsiyon portakal suyu ile yetinmemesi ve büyük porsiyon tüketerek yüksek glisemik yükle beraber bir kerede çok miktarda karbonhidrat almasıdır ve bu da kan şekerinizi hızla yükseltebilir. Örneğin, 125 ml portakal suyunun porsiyonu 5,9 glisemik yüke sahipken, 500 ml portakal suyunun porsiyonu 23,7 glisemik bir yüke sahiptir. 10’un altındaki bir glisemik yük düşüktür; 11 ila 19 orta ve 20’nin üstü glisemik yük yüksektir. Yüksek glisemik bir yük, özellikle şeker hastasıysanız ya da gizli şekeriniz varsa, kan şekeri kontrolünüzü tehlikeye atabilir.

Portakal Suyu Enerji Verir Mi?

Gün boyunca enerjiniz dengesiz bir haldeyse çok fazla portakal suyu içmenin bir yan etkisi olabilir. Düzenli olarak çok fazla portakal suyu içmek, kan şekerinizde büyük dalgalanmalara neden olabilir. Büyük bir bardak portakal suyunu içtikten hemen sonra enerji dolu hissetseniz de, kan şekeriniz düştüğünde enerjiniz hızla düşebilir.

Portakal Suyu Icmek Zararli Olabilir Mi

Portakal Suyu Kilo Aldırır Mı?

Glisemik yükü yüksek olan yiyecek ve içecek tüketmenin başka bir yan etkisi de kilo almaya ve şişmanlığa katkıda bulunmalarıdır. Portakal suyu pek doyurucu değildir, çünkü hiçbir lif içeriğine sahip değildir. Çok miktarda portakal suyu tüketiminizden sonra gerçekleşen kan şekeri düşüşü (yüksek glisemik indeksten dolayı) daha fazla karbonhidrat istemenize ve daha fazla yiyecek istemenize neden olabilir, bu durum da kilo almanıza neden olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir