Portakal Suyu Gut Hastalığı için Faydalı mı? Yoksa Zararlı mı?


Gut hastalığında yenilen portakalın zararlı yoksa yararlı mı olduğu tıp dünyasında hala bilinmezler içindedir. Hastalığın ilerleme seyrinde portakal suyu içildiği zaman atakların çoğaldığına dair etkileri görülse de henüz kanıtlanmış bir durum yok.

Gut ve Hayat

Gut hastalığı metabolik bir hastalıktır. Vücutta dolaşan kandaki ürik asidin yüksek seyretmesi ile oluşan ve direkt gıda ile alakalı çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Hastalık vücuttaki eklemlerin şişmesi ve hassaslaşması ile kendini göstermektedir. Gut hastalığı halk arasında zengin hastalığı olarak bilinen bir hastalıktır. Öyle ki hastalığın seyrini ve ağrı şiddetini azaltmak için dana eti ve kırmızı et türevlerinin tüketilmesi gerektiği söylenmekte idi. 

Gut Hastalığında Ürik Asit Önemi

Normal şartlarda tüketilen yiyecek ve içeceklerde bulunan ve vücuda doğrudan geçen ürik asidi insan vücudunda böbrekler tarafından süzülerek idrar kanalı ile dışarı atılır. Vücutta oluşan çok fazla ürik asit şayet böbrekler tarafından süzülmesinde yetersiz kalıyorsa ve dışarı atılamıyorsa bu durum kandaki ürik asit seviyelerini yükseltir. Ürik asit yüksekliği gut atağını tetikleyen eklem yerlerini ve çevresindeki dokulara yerleşerek urate kristalleri denilen iğneye benzer dokular oluşturur ve bunlar şiddetli ağrılara neden olur.

Gut Hastalığı Etkileri

Gut hastalığını yaşayanların en büyük ağrıyı ayaklarında hissettiklerini hatta ayak başparmaklarının çok daha fazla hissiyatın yaşandığı gut alevlenmelerinin ayak başparmağı çevresindeki eklemler üzerinde çok etkin olduğu bilinmektedir. 

Ayrıca Buna Bakın  Karın ve Bel Bölgesindeki Yağları Yakmanın Sırları

Gut hastalığının tüm bireylerde gözükebileceği ve koşu sporları yapanlarla kilosu yüksek olanlarda daha çok görüldüğü bilinir. 

Gut Diyeti

Gut hastalığına sahip olan kişilere verilen tedavinin en başında kontrollü bir diyet listesi gelir. Yiyecek ve içeceklere  çok dikkat edilmesi gerekir. Folat ve potasyum kaynağı içeren portakal suyu içerdiği C vitamini açısından gut hastalığının tedavisinde iyi bir seçim olarak söylenmektedir. Ancak portakal suyu ile ilgili tıp dünyası ikiye bölünmüş durumdadır. Çünkü içeriğinde kalori değerlerinde fruktoz ve şeker içeren portakal suyunun ürik asit seviyelerini artırdığı söylenmektedir.

Tıp araştırmalarının ortaya attığı iddialar kafaları karıştırmış durumda. Bir araştırmacı 2016 Ekim ayında beyaz sağlık ürünlerinin fruktoz tüketimi ile gut belirtileri arasında olumlu bazı ilişkiler bulduğunu belirtmişti. 2019 Nisan ayında başka bir araştırma şirketi ise portakal suyunun herhangi bir artrit ağrısı riski ile ilişkilendirmenin olmadığını belirtmiş idi. Ancak her iki araştırma şirketi içinde çalışmaların daha geniş kitlede yapılarak daha kesin sonuçlara ulaşılması konusunda hem fikir olunmuştu. 

Gut Tedavisi

Gut hastalığı için geliştirilmiş ilaçlar olduğu gibi ürik asit seviyelerini düşürecek diyetler ile de hastalık seyri azaltılabilmektedir. Yüksek purinli yiyecek ve içecekler yer verilmemesi gereken bu diyette yenilecek ve yenilmeyecek yiyecek ve içecekleri çok iyi ayırt etmek gerekmektedir. Yenilmeyecek ve içilmeyecek başlıca gıdalar;

• Karaciğer ( özellikle ürik asidin yükselmesinde çok etkili)

• Tatlı ekmek 

Ayrıca Buna Bakın  Portakal Suyu İçmek Zararlı mı?

• Sakatatlar ( oluşan ürik asit dengesi böbrekler tarafından süzülmesinin zor olduğu bilinmekte) 

• Mayalı İçecekler (Bira gibi)

• Damıtılmış içecekler ( Likör gibi)

Gut Hastalığı için Önerilen Yiyecek ve İçecekler

Gut hastalığının tedavisini desteklemek için diyet listesinde olması tavsiye edilen yüksek pürin içeren yiyecek ve içecekler; 

• Kırmızı et çeşitleri (porsiyon miktarları ölçülü olarak)

• Deniz ürünleri (porsiyon miktarları ölçülü olarak)

• 2 bardağı geçmeyecek şekilde meyve suları

Her ne kadar pürin içeren gıdaların ürik asidi yükselttiği söylense de proteinden vazgeçilmemesi ve bu yiyeceklerin ölçülerine dikkat edilerek böbrek kanalı ile atılabilecek ölçülerde yenmesinin faydalı olacağı belirtilmektedir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.