Portakal Pancarının Faydaları Nelerdir?


Pancarları düşündüğünüzde, muhtemelen kırmızı pancarlar aklımıza gelir. Ancak havuç, biber ve diğer sebzeler gibi pancar da turuncu pancar içeren bir renk gökkuşağı içinde büyür. Daha yaygın kırmızı kuzenleri gibi, portakal pancarları da besleyici bir güç merkezidir. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içermektedir.

indir 3
Portakal Pancarının Faydaları Nelerdir? 36

Portakal Pancarını Ne İşe Yarar?

Tüm pancarlarda betalains adı verilen antioksidan ve antienflamatuar pigmentler bulunur. Kırmızı pancar ve mor pancar, renklerini betacyaninlerden alır. Altın pancar veya sarı pancar olarak da adlandırılan portakal pancarları pigmentlerini betaksantinlerden alır. Herhangi bir renkteki pancarların her ikisi de bol miktarda potasyum, magnezyum ve C vitamini içerir .

Betasiyaninler ve betaksantin, antioksidanlar sağlayan ve vücudunuzun iltihapla savaşmasına yardımcı olan fitokimyasallardır . Bu fitokimyasallar vücudun meme, karaciğer, kolon ve mesanedeki kanserli tümörlerle savaşmasına yardımcı olur.

2017 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, kanser hastaları için toksisitelerini azaltmak ve kanser hücrelerinin direncini aşmak için anti-kanser ilaçları ile birlikte betasiyaninler ve betaksantinler kullanılmaktadır .

Pancar ve Şeker

Mutfağınızdaki rafine beyaz şekerin şeker pancarından yapıldığına şaşırabilirsiniz . Tabii, beyaz şeker şeker kamışından yapılabilir, ancak pancardan da üretilmesi mümkündür. Pancar şekeri, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen şekerin yaklaşık yüzde 54’ünü oluşturur. Pancar, Batı’nın üst Orta Batı ve ılıman bölgelerinde şeker için üretilir.

Amerikan Pancar Yetiştiricileri Birliği pancarı ve şeker kamışı arasında hiçbir fark olmadığını söyledi. Şeker pancarı yaklaşık yüzde 18 sükrozdur. Şeker pancarı turuncu veya kırmızı değil beyazdır, ancak süpermarketinizin üretim bölümünde aldığınız turuncu ve kırmızı pancarlarla aynı türlerdir. Sofra pancarı, ister turuncu ister kırmızı olsun, çoğu sebzeden daha fazla şeker içerir.

İki küçük pancarın porsiyon büyüklüğü yaklaşık 8 gram şekere sahiptir, ancak bir çerezden 8 gram şeker almak gibi değildir. Pancarların yüksek lif içeriği, beslenme ve diyetetik profesörü, Bazı Üniversiteler ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsüne göre, tüm bu şekerin kan dolaşımınıza emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur . Gıdalardaki karbonhidrat içeriğini ölçen glisemik yük 8.3’tür . 10’un altında bir ölçüm düşük kabul edilir.

indir 4
Portakal Pancarının Faydaları Nelerdir? 37

Portakal Pancarındaki Besin Bileşikleri

Potasyum, magnezyum ve C vitamini , kırmızı ve turuncu veya altın pancarların besin içeriğinden sadece birkaçıdır . Pancar ayrıca folat ve bol miktarda lif içerir. Ancak pancarları diğer ürünlerden ayıran besin bileşikleri;

Biri nitrattır. Nitratlar bir kısım azot ve üç kısım oksijendir. Vücut nitratları kolayca nitritlere dönüştürebilir. İşlenmiş etlerin uzun zamandır kanserle bir ilişkisi vardır. Dünya Sağlık Örgütü günlük işlenmiş et her 50 gram (1/4 su bardağı) için, kolorektal kanser riski yüzde 18 oranında yükselir 2015’te bildirmiştir.

Ancak, portakal pancarları gibi meyve ve sebzelerden elde edilen diyet nitratlarının kan basıncını düşürdüğü düşünülmektedir. Nitrik okside dönüşen diyet nitratları, arterlerinize rahatlamasını söyler, bu nedenle kan basıncınız düşer. Pancar suyu, aynı şeyi yapabilir, diyor  bir 2013 çalışması . Amerikan Kalp Derneği’nin Hipertansiyon dergisinde yapılan 2015 tarihli bir araştırmaya göre , nitrat ve nitrit ile zenginleştirilmiş gıdalar çok az riskle önemli sağlık faydaları sağlıyor.

Vitaminler ve mineraller

Pancar aslında kök sebzedir. Pancar, havuç gibi, bitkinin yeraltında yetişen kısmını ifade eder. Yer üstünde yetişen pancar yeşillikleri de yenilebilir ve çok miktarda besin içerir. Ancak pancarın benzersiz özelliklerinin birçoğu kökte bulunur.

USDA’ya göre bir bardak çiğ pancar, 7.6 gram karbonhidrat ile birlikte 58 kalori, 2.2 gram protein ve 3.8 gram lif sağlar. Pancar ayrıca önemli miktarlarda:

  • C vitamini, 6.7 miligram, önerilen günlük değerin yüzde 11’i (DV)
  • Folat, 148 mikrogram, DV’nin yüzde 37’si
  • Demir, 1.1 miligram, DV’nin yüzde 6’sı
  • Magnezyum, 31.3 miligram, DV’nin yüzde 8’i
  • Fosfor, 54.4 miligram, DV’nin yüzde 5’i
  • Potasyum, 442 miligram, DV’nin yüzde 13’ü
  • Bakır, 0.1 miligram, DV’nin yüzde 5’i
  • Manganez, 0.4 miligram, DV’nin yüzde 22’si

Sağlıklı Beslenme Şekilleri

Turuncu veya altın pancarların faydalarından biri, kırmızı veya mor muadillerine göre, pancar tadının biraz kir gibi olabileceğini söyleyenler için daha az toprak tadıdır. Turuncu pancar aslında havuç gibi biraz daha tatlı tadıdır.

Pancarlar salatalara dilimlenebilir, haşlanabilir, buharda pişirilebilir veya kavrulmuş olabilir. Kavurma,  karamel tadında şeker tadı ortaya çıkarır. Tüketici Raporları , kızartılmış ve ilave tuzla dolu pancar cipslerinin sadece işlenmiş atıştırmalık yiyecekler olduğunu, sağlıklı gıda olmadığını göstermektedir.

Yemek için pancar, birçok şeker pancarının aksine, genetik olarak değiştirilmez.

Atletik Performansınızı Artırma

Yapılan bir 2018 çalışması , pancar suyu takviyelerinin kas glikojen tükenmesini azalttığını ortaya koydu. Özellikle uzun süre yüksek bir yoğunlukta egzersiz yaptığınızda, kaslarınız oksijen için mücadele eder ve bu da laktik asit birikmesine neden olur.

17 ons pancar suyu veya sadece pancar suyu tüketerek, pancar suyu katılımcılarının kanındaki nitrat konsantrasyonu neredeyse iki katına çıkmıştır. Kan basınçları ortalama altı puan düşmektedir. Pancar suyuna sahip sporcular daha az oksijen almakta ve daha az kas yorgunluğu yaşamaktadır. 

Tüketici Raporlarına göre , çalışmadaki araştırmacılar sporcuların daha iyi dayanıklılığa ve daha iyi kas kasılmasına sahip olduklarını ortaya koymaktadır. Bu da güç ve hızı artırmaya yardımcı olmaktadır.

Bilim adamları, nitratların anahtar olduğunu ve pancarlarda bulunan antioksidanlar ve betain tarafından daha etkili hale getirildiğini düşünüyor . Araştırmacılar, meyve suyundan elde edilen sonuçların üç veya dört pancar yemeye eşdeğer olduğunu söyledi. 

Herhangi bir olumsuzluk var mı?

Portakal pancarları, tüm pancarlar gibi, böbrek taşlarına eğilimli değilseniz herkes için iyidir. Pancar , böbrek taşlarının oluşmasına neden olabilecek yüksek seviyelerde oksalat içerir . Pancar yeşillerinde oksalat seviyeleri daha yüksektir.

Pancar geleneksel olarak boya olarak kullanılmıştır. Nesneleri boyamak ve ellerinizi lekelemek de idrarınıza dönüşür. İdrarınız ve tabureniz yediğiniz pancar tarafından renklendirilebilir , bu yüzden endişelenmeyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir