Porselen Diş Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır ve Fiyatları Nelerdir?


Porselen diş estetiği, kaybedilmiş ya da işlevini yitirmiş olan dişlerin yerine yeni bir diş estetiği yapılması işlemidir. Estetik kaygılarla yapılan bu işlem diş hekimi onayıyla yapılabilmektedir. Estetik bir gülüşe ve özgüvene sahip olmak için porselen diş estetiği yapılır. Kaybedilen dişlerden sonra kişi özgüvenini yitirebilir, topluluk içinde konuşurken ya da gülerken kendini kötü hissedebilir. Estetik kaygılar çerçevesinde porselen diş estetiği yapılmaktadır. 

Porselen Dişler Nasıl Yapılmaktadır?

Bir diş hekimine başvurarak, porselen diş yapılacak alanın ölçüsünün alınması gerekir. Bu ölçülerin doğru alınması önemli bir durumdur. Doğru ve titiz bir işçilikle alınan diş ölçüleri çerçevesinde diş yapılmaya başlanır. Bu ölçüler çerçevesinde diş yapıldığı süre zarfında da bir kaç kez doktorunuzun yanına tekrar ölçüm için gitmeniz gerekebilir. Bunun nedeni ise bazen hastalar da ölçü konusunda sıkıntı yaşanmasından ileri gelir. Porselen dişiniz hazırlanırken bir, iki kere diş hekiminize ölçü için gitmeniz ve kontrollerinizi yaptırmanız gerekir. Diş etinizde oluşan boşluk porselen dişiniz hazır olana kadar bir iki kere tekrar ölçülmelidir.

Tüm ölçü işlemleri tamamlandıktan ve porselen dişiniz hazır olduktan sonra diş hekiminiz diş etinizde oluşan boşluğa porselen dişinizi takabilir. Porselen dişiniz takıldıktan sonra da düzenli olarak kontrole gelmeniz gerekir. Bir porselen dişin ömrü ortalama 10 yıl olarak bilinir. Fakat eğer siz porselen dişinize iyi bakarsanız ve yeterli derecede bakım yapar, doktor kontrollerinizi aksatmazsanız bu ömür oldukça fazla bir şekilde uzayabilir. Aksi takdirde eskiyen porselen dişler sizi oldukça fazla rahatsız edecektir. Bu durumda da hemen bir diş hekimine başvurmanız en doğru yoldur. Porselen dişinize iyi bakmanız sizin için daha doğru bir yoldur. 

Porselen Diş Kimlere Takılabilir?

Porselen diş, dişini kaybetmiş, gündelik hayatında bu durumdan oldukça mustarip olan kişilere takılabilmektedir. Topluluk içinde gülmek, konuşmak ya da yemek yemek gibi basit aktivitelerin zor olduğu durumlarda hastalar diş hekimlerine başvurarak porselen diş estetiği ile ilgili bilgi almak isterler. Porselen diş hastanın isteğine, ağız içinin uygunluğuna göre yapılmaktadır. Hasta yemek yemekte zorlanıyorsa ve diş kaybından oldukça fazla mustaripse diş hekimleri uygun gördüğü takdirde hasta için porselen diş yapılabilmektedir. Gülerken bu diş kayıplarından ötürü kendilerini kötü hisseden hastalar için de porselen dişler yapılabilmektedir. Porselen diş estetiği çoğunlukla her hasta için yapılabilen bir işlemdir.

Porselen Dişin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle porselen diş işlemleri diğer diş işlemlerine nazaran oldukça kısa süren işlemlerdendir. Hemen diş sahibi olmak isterseniz porselen diş estetiği bunun için biçilmiş kaftan gibidir. Doğru ve dayanıklı bir materyalden elde edilen porselen dişler oldukça dayanıklıdır. Kolay kolay başına bir iş gelmez ve tatbikî bakımının yapılması öncelikle gerekli olan bir durumdur.

Düşük olan maliyeti açısından her cebe uygun bir estetik yöntemidir. Kişi, bazı estetik kaygılardan ötürü diş hekimine başvurduğunda en az maliyetli estetik görünümü porselen diş estetiği sayesinde kazanabilir. Porselen diş estetiği hem pratik hem de az maliyetli oluşundan dolayı pek çok hasta tarafından tercih edilmektedir. Güzel bir gülüşe sahip olmak, korkmadan konuşmak ya da daha rahat yemek yiyebilmek için porselen diş estetiğine başvurabilirsiniz. Porselen diş estetiği hem daha az maliyetli hem de zaman açısından oldukça tasarruflu bir hazırlık süreci içermektedir. 

Porselen Diş Fiyatları Nelerdir?

Porselen diş fiyatları her yıl ister özel klinikler ister devlet ya da özel hastaneler olsun değişiklik göstermektedir. Bu çerçevede belirlenen porselen diş fiyatları içerisinde bulunan bazı kıymetli malzemeler dışında ücretlendirilmektedir. Malzeme kalitesi ve doktor faktörü fiyatlarda çoğunlukla değişiklik göstermektedir.

Tek parça döküm kuron 351,85 TL, geçici kuron (tek diş için) 120,37 TL, implant üstü veneer kuron (seramik) 1.115,74 TL, laminate veneer (akrilik) 532,41 TL, laminate veneer (seramik) 1.069,44 TL, tam seramik kuron (metal desteksiz) 1.023,15 TL, veneer kuron (akrilik) 439,81 TL, kuron sökümü (tek sabit üye için) 92,59 TL olarak genel anlamda ücretlendirilmiştir. Bu ücretlendirme porselen dişte kullanılan malzemenin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Kliniğe başvururken bu durumu göz önünde bulundurmayı unutmayın. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir