Pisi Balığı Kızartması Nasıl Yapılır?


Izgaraya uygun en iyi balık türü olan halibut, kılıç balığının eti kadar sert olmasıyla bilinmektedir. Bu balık türü aynı zamanda da biftekler ve filetolar gibi ideal bir biçimde pişirilebilmektedir. Aynı zamanda da farklı farklı soslar ve garnitürlerle beraber sunulduğunda da herkesin istediği türdeki bir tadı da barındırabilecektir.

Pisi Balığı (Halibut) eti içerisinde yüklü miktarda potasyum barındırmaktadır. Aynı zamanda da her bir porsiyonu içerisinde 460 mg potasyum bulunmaktadır. Öte yandan doymuş yağ bakımından da düşük oranda bulunan bir balıktır. Bu yüzden kızartma esnasında kurumaması için de sürekli takipte kalmak da gerekmektedir.

Halibut Kizartmasi Nasil Yapilirr
Pisi Balığı Kızartması Nasıl Yapılır? 35

Adım 1

Balığın filetolarının su içinde durulanması ve kağıt havlu yardımıyla kurulanması işlemi uygulanmaktadır. Aynı zamanda da derin olmayan bir cam pişirme kabına konulması da ifade edilmektedir.

Adım 2

Küçük bir kap içerisinde limon suyu ve soya sosu karışımı yapıldıktan sonra da elde edilen karışımı halibut etinin üzerine dökülecektir. Sonrasında da belirli aralıklarla balığın çevrilmesi suretiyle sosa iyice bulanması sağlanabilecektir.

Halibut Kizartmasi Nasil Yapilirrr
Pisi Balığı Kızartması Nasıl Yapılır? 36

Adım 3

Balığın pişirilmeden önceki zaman zarfında var olan broyleri 15 dakika öncesinde ısıtmak gerekmektedir.

Adım 4

Fırın tepsisi ya da geniş bir kızartma tavasının içinin yağlanması gerekmektedir. Bundan sonraki evrede de balık eti tava ya da fırın tepsisine yerleştirilecektir.

Adım 5

6 dakika boyunca herhangi bir müdahalede bulunmadan balığın kızartılması söz konusu olacaktır. Bundan sonraki evrede de en kalın kısmı ince uçlu bir bıçak yardımıyla alınmalıdır. Balığın içi saydam olmaması durumunda da halibut ortaya çıkmaktadır.

Halibut Malzemeleri

  • 1 ile 2 kilo arasında balık biftek ya da fileto
  • Kağıt havlu
  • Sığ bir cam pişirme kabı
  • Limon suyu
  • 2 yemek kaşığı soya sosu
  • Küçük kase
  • Kenarlı fırın tepsisi
  • Bitkisel yağ ya da zeytinyağı
  • İnce uçlu bıçak

Halibut Hakkında İpuçları

Halibut yapımında zamanın kısa olması durumunda biftek ya da filetoların yağ ile fırçalanması işlemi uygulanmalıdır.

Balık etinin kızartılmadan önceki zaman diliminde doğranmış yeşillikler ve ekmek kırıntılarıyla doldurulması da tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda da tereyağı, narenciye bazlı soslar, salsa sosu, otlu salata gibi materyaller de kızarma işleminden sonra üzerine ilave edilebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir