Peynir Kolesterolü Yükseltir mi? Peynir Kolesterol için Zararlı mı?


Kolesterolün tıkanmış arterlere ve kalp hastalığına bağlı olmasından dolayı kötü bir ünü vardır. Kolesterolünüzü düşürmeye çalışıyorsanız, size doymuş yağlardan ve yüksek kolesterollü gıdalardan uzak durmanız söylenmiş olabilir. Birçok peynir bu profile uyuyor, bu nedenle insanlar kolesterol seviyelerini düşürmeye çalışırken yıllarca peynir tüketmekten kaçındı. Bununla birlikte, uzmanlara göre, yumurta ve peynir gibi gıdalarda var olan doymuş yağlar ve kolesterol, sağlıklı bir diyetin küçük bir parçasıysa sorun olmamalıdır.

Diyetinizdeki Kolesterol

Kolesterol çeşitli gıdalarda, özellikle hayvansal ürünlerden bulunur. İnsanlar, arterleri tıkayabilecekleri ve kalp sağlığını etkileyebilecekleri için kolesterol seviyelerinin farkında olmaya teşvik edilirler. Bu, kolesterol seviyelerini izleyen insanların yumurta, süt ve et gibi hayvansal ürünlerden kaçınmaları gerektiği varsayımına yol açmıştır.

Belli bir dereceye kadar, bu doğrudur. Örneğin yağlı balık ve fındıklarda bulunan doymamış yağlar, kalbiniz için kırmızı et ve tereyağı gibi ürünlerden çok daha iyidir. Ancak bu, kolesterolü tamamen ortadan kaldırmanız gerektiği anlamına gelmez. 2015 Diyet Kılavuzlarının yayınlanmasından bu yana, diyetinizdeki kolesterol ve vücudunuzdaki kolesterol seviyeleri farklı şeyler olarak kabul edilmektedir.

Sadece doymuş yağ ve kolesterolü yüksek yiyecekler tüketiyorsanız, yumurta, süt ve et tüketiminiz endişe verici olabilir. Ancak çoğu insan bu hayvansal ürünlerin yanında meyve, sebze ve tahıl gibi yiyecekleri içeren dengeli bir diyet yemektedir.

Doymuş yağ bakımından zengin gıdalar diyetinizin yüzde 5 ila 6’sından fazlasını oluşturmadıkça (bu ortalama 2.000 kalorilik diyette 11 ila 13 gram doymuş yağa eşdeğerdir), bu gıdaların diyetinizde bulunmasında hiçbir zarar yoktur. Bu nedenle, kolesterolünüzü düşürmeye çalışıyorsanız, peynir gibi yiyecekleri diyetinizden tamamen çıkarmanıza gerek yoktur.

Ayrıca Buna Bakın  D ve C Vitamini Almanın Faydaları

Bununla birlikte, önerilen miktarları aşmadığınızdan emin olmak için doymuş yağ ve kolesterolü takip etmelisiniz. Örneğin, kahvaltıda yediğiniz bir yumurta 186 miligram kolesterol ve 1.6 gram doymuş yağ içerir. Tavuk göğsündeki kolesterol (115 gramlık bir porsiyon) 84 miligramdan çok daha azdır, doymuş yağ miktarı da toplam 3 gramdır. Atıştırmalık olarak yiyebileceğiniz 40 gramlık çedar peyniri ise sadece 43 miligram kolesterol içerirken, toplam doymuş yağ miktarı 8.2 gramdır.

Bu, az miktarda peynir önerilen günlük doymuş yağ miktarının büyük çoğunluğunu oluşturabilir demektir, bu nedenle insanların hayvansal ürünlerden tamamen kaçınmayı neden daha kolay bulduklarını anlamak kolaydır. İyi haber şu ki etten alınan doymuş yağların sütten alınandan çok daha kötü olduğu düşünülüyor ve sağlıklı bir diyete kolayca dahil edebileceğiniz birçok düşük kolesterollü ve az yağlı peynirler vardır.

Peynir ve Kolesterol

Peynir ilginç bir gıda ürünüdür çünkü çok çeşitli şekillerde yapılabilir. Sonuçta, kokmuş, yaşlı bir Brie’yi taze yapılmış bir manda mozzarella ile karşılaştırmazsınız. Bu farklılıklar sadece yemeğinizin tadını değiştirmez; farklı peynirlerde farklı miktarlarda kolesterol ve yağ bulunur.

Gouda ve Gruyere gibi bazı peynirler, 30 gram başına 30 miligramdan fazla kolesterol içerir. Bu, 30 gram başına 25 miligramdan fazla kolesterol içeren Brie, cheddar ve Swiss gibi peynirler için de benzerdir. Neyse ki, tüm peynirler için durum böyle değildir.

Az yağlı süzme peynir ve ricotta peyniri veya yağsız kaşar gibi az yağlı peynirlerde çok az kolesterol vardır. Aslında, az yağlı süzme peynir sadece 1 miligram kolesterol içerirken, yağsız çedarda toplam 5 miligram bulunur. Popüler salata malzemesi Parmesan da 30 gram başına 19 miligram ile sağlıklı bir seçim olabilir. Az yağlı peynirlerin kolesterol açısından düşük olduğunu fark etmişsinizdir. Sağlığınız için, özellikle de kalbiniz için bunları tüketebilirsiniz.

Ayrıca Buna Bakın  Elektrolit İçeren Gıdalar Nelerdir?

Bu nedenle, kolesterolünüzü düşürmeyi umuyorsanız, tüm yağlı yiyecekleri ortadan kaldırmaya gerek yoktur. Yağlı balık gibi birçok gıda sizin için iyidir. Bununla birlikte, doymuş yağ tüketiminizi sınırlandırın ve yüksek yağlı, yüksek kolesterollü ürünleri düşük yağlı, düşük kolesterollü alternatifleri ile değiştirmeyi deneyin. Ayrıca Akdeniz diyeti gibi belirli diyetleri deneyebilirsiniz, bu diyet kalp sağlığını geliştirmesi ve yüksek kolesterollü, yüksek yağlı gıdaların alternatiflerini içermesiyle bilinir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.