Peynir Altı Suyu Proteini ve Kenevir Tohumu Protein Tozu Faydaları


Peynir Altı Suyu (Protein tozu  – Whey Protein ) çok uzun bir süredir spor yapanlar ve spora merakı olanlar arasında favori konumdadır. Protein tozu pazarı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de günden güne büyüme sergiliyor. Son zamanlarda ise spor camiasında yeni bir eğilim meydana gelmeye başladı. Protein tozu alan müşteriler kenevir protein tozu alma eğilimine girdi. Bunun gibi süt içermeyen protein tozu alternatifleri aranmaya başlandı. Peki ikisi arasındaki fark nedir? Hangisi daha iyi bir beslenme sunar?

Peynir Altı Suyu Proteini Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bu protein türünün besin değerleri yüksektir ve sindirimi kolaydır. Bu yüzden çok tercih edilir. Ayrıca bu protein türü çeşitli formlarda piyasada bulunabilir. Bu formlar hidrolize peynir altı suyu, peynir altı suyu proteini izolatı, peynir altı suyu proteini konsantresidir. Her bir formun kendine has emilim oranı ve laktoz miktarı bulunmaktadır. Peynir altı suyu proteini konsantresi yüzde 35 ile yüzde 80 protein içeriğine sahipken, peynir altı suyu proteini izolatında protein oranı yüzde 90’dan fazladır. En düşük alerjen özelliğe sahip olan idrolize peynir altı suyudur ve aynı zamanda sindirimi en kolay olan form da budur.

Peynir altı suyu dokuz temel amino asidi sağlar. Bu aminoasitlerin içinde üç dallı zincirli amino asit lösin, valin ve izolösin de bulunur.  Besin değeri ise markadan markaya göre değişir. Ortalama olarak bir ölçek peynir altı suyu proteini tozunun içeriği şu şekildedir:

 • 20 gram protein
 • 20 gram karbonhidrat
 • 100 kalori
 • 0 gram yağ
 • Günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 9’u

Gold Standard markasının %100 Whey ürünü proteinin daha yüksek oranda bulundururken, karbonhidrat bakımından düşüktür. Bu ürünü örnek alacak olursak; servis başına 4 gram karbonhidrat, 1 gram yağ, 24 gram protein ve 120 kaloriye sahiptir. İçeriğinde şeker ve laktoz olmayan  peynir altı suyu protein takviyeleri de vardır.

Peynir Alti Suyu Proteini

Peynir altı suyu proteini faydaları nelerdir?

Hiç şüphe yok ki peynir altı suyu proteini, piyasadaki en çok bilinen, araştırılan ve tartışılan takviyelerin başında geliyor. Journal of Food Science and Technology isimli dergide 2015 senesinde yayınlanan bir makaleye göre peynir altı suyu proteini oksidatif strese karşı koruyabilir, yağsız kas büyümesini teşvik edebilir, glisemik kontrolünü iyileştirebilir, iştahı bastırabilir. Spor yapanlar ve diyetin whey protein kullananlar genellikle bunu öğün yerine kullanılar, kilo vermeye yardımcı olsun diye kullanırlar ve doğal bir performans arttırıcı ürün olarak kullanırlar.

2014 senesinde beslenme araştırmalarında yer alan klinik bir deney yapıldı ve bu deneyde peynir altı suyu proteini araştırıldı. Bu araştırma sonucuna göre iştah düzenleme etkili olduğu ve kas ve yağ oranının iyileştirilmesi açısından soya proteinine göre daha çok etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Food & Function dergisinde 2017 senesinde yayınlanmış olan başka bir araştırmaya göre de peynir altı suyunun, bağırsakta yer alan ve sağlık açısından yararlı olan bakterilerin büyüyüp gelişmesini uyardığı ve sindirim sistemi hastalıklarından kurtulmayı sağlayabildiği sonucuna ulaşıldı. Ayrıyeten obeziteye karşı da etkili olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kenevir Protein Tozu nedir? Kenevir Protein Tozu Sağlıklı Mıdır?

Süte karşı alerjisi olanlar, laktoz intoleransı olanlar ve veganlar protein ihtiyaçları için bitki bazlı ürünler tercih eder. Örneğin kenevir protein tozları, Cannabis sativa L. Adı verilen bitkinin tohumlarından üretilir. 2018 senesinde Today’s Dietician’da yayınlanan makaleye göre, Cannabis bitkisinin tohumları, antioksidan, lif, fitosterol ve tekli doymamış yağ asitleri açısından zengindir. İçeriğinde yüzde 20 ile yüzde 25 oranında protein vardır.

Yapılan araştırmalar sonucunda kenevir tohumlarının kolesterol seviyesini düşürdüğü ve kan basıncını düşürdüğü sonucu ortaya koymuş ve bu özelliğinden dolayı kalp ve damar sağlığı için faydaları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı makalede yayınlanan bilgiye göre, amino asit içeriğinin soya fasulyesi ve yumurta akına benzer olduğu aktarılmıştır. Kenevir, genel refahı ve fiziksel performansı desteklemeye yardımcı olan arginin , metiyonin, sistein ve diğer amino asit kaynağı olarak görülmektedir. Markadan markaya göre değişmekte olup bir ölçek kenevir protein tozu içeriği aşağıdaki gibidir:

 • 12.6 gram protein
 • 7 gram karbonhidrat
 • 4.8 gram lif
 • 3.4 gram yağ
 • 113 kalori
 • Günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 15’i
 • Günlük demir ihtiyacının yüzde 23’ü

Peynir altı suyunda olduğu gibi kenevir protein tozunda da dokuz temek aminoasit bulunur. Kenevir protein tozunun sindirimi ise, bu takviye sindirim kanalında yavaş yavaş emilir ve vücutta birkaç saat boyunca emilime uğrar. Bu sebeple, kaslarınıza düzenli olarak protein sağlamak amacıyla öğünleriniz arasında ya da yatmadan önce tüketebilirsiniz. Yine de kenevirin, peynir altı suyuna kıyaslandığı zaman daha düşük biyolojik değerler içerdiğini belirtmekte fayda var.

Peynir alti suyu proteini faydalari nelerdir

Kenevirin sağlık açısından faydaları nelerdir?

Kenevirin kullanım alanının sebzeli burger, sabunlar ve yüz kremlerine kadar çok çeşitli ürünlerde geniş bir yelpazesi vardır. Bazı kaynaklara göre 20.000’den daha fazla endüstriyel alanda kullanıldığı belirtiliyor. Ancak araştırma çalışmaları henüz yakın zamanda başlamış olduğundan sağlık açısından yararları halen araştırılmaya devam ediyor. Klinik alanda yapılan çalışmaların çoğun kenevir proteini değil kenevir tohumu kullanılmaktaydı.

Journal of Food Processing dergisinde 2015 senesinde yayınlamış bir araştırma makalesinde yazanlara göre, soya proteini izolatı ile karşılaştırınca kenevir proteini izolatının fonksiyonel özellikleri daha kötüdür. Kenevir, serbest radikalleri ve biyoaktif peptitleri temizleyen diğer doğal bileşikleri içerir. Buna ek olarak kenevir bitkisi omega 3 ve lif açısından zengindir. Yüksek lif içeriğine sahip diyetler sindirim sağlığı açısından faydalıdır, kan şekerini normal sınırlar arasında tutmaya ve kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

Kenevir proteinde bulunan esansiyel yağ asitleri kardiyovasküler fonksiyonu iyileştirmeye , iltihaplanmayı önlemeye ve hafifletmeye , bilişsel gerileme ve yaşa bağlı olan beyin hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olabilir. Yapılan diğer çalışmalara göre, kenevir protein izolatının alerjik reaksiyonlara sebebiyet verme ihtimalinin düşük olduğunu göstermektedir. Çünkü bilinen bütün kenevir alerjilerinin, işleme esnasında elimine edildiği bilinmektedir.

Whey protein mi? Kenevir protein mi?

Peynir altı suyu proteini mi yoksa kenevir proteini mi tartışmasında bir tarafı seçmek oldukça zor. Kenevir, protein açısından peynir altı suyundan daha düşük olmasına karşın daha fazla kalsiyum, lif, sağlıklı yağlar ve demir içerir. Bazı formülasyonlarında laktoz bulunmaz, bu sebeple de laktoz intoleransı olan sporcular tarafından rahatlıkla tüketilebilirler.

Bu bilgiler doğrultusunda peynir altı suyu proteinini mi yoksa kenevir proteinini mi seçeceğiniz size kalmış durumda. Hayvansal gıdalar tüketmiyorsanız ya da sütü sindirmekte sorun yaşıyorsanız, kenevir protein tozu ya da diğer bitkisel kaynaklı protein tozlarını kullanabilirsiniz. Günlük aldığınız protein miktarını arttırmak, diyetinizde daha fazla oranda omega 3 ve lif almak istiyorsanız etkili ve basit bir seçenektir. Peynir altı suyu proteini antioksidan açısından daha düşüktür ve lif içermez. Fakat emilimi daha hızlıdır ve porsiyon başına protein oranı daha fazladır, size kenevire kıyasla daha fazla protein sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir