Pekmezde Hangi Vitaminler Var?


0

Pekmez, şeker kamışı ve şeker pancarlarının rafine şeker haline getirilmesi sırasında elde edilen ve ticari yan ürün olan koyu şuruplu bir maddedir. İnsanların tüketmesi için pekmez genellikle şeker kamışından gelir ancak Türkiye’de pekmez ağırlıklı olarak şeker pancarından yapılır. Hata ülkemizde şeker kamışı ve şeker pancarından hariç olarak üzüm, dut, karadut, andız, keçiboynuzundan da pekmez yapılır. Pekmez, şeker kamışı suyunun kaynatılmasından sonra şekerin çoğunun çıkarıldığı bir şeker yan ürünüdür. Pekmez,  vitaminleri ve mineralleri, özellikle de B vitaminleri bakımından zengin olan koyu koyu kahverengi bir şuruptur. Pekmez,  besin içeriği ve farklı tadı sebebiyle işlenmiş şekere alternatif olarak kullanılır.

Niyasin

Pekmez, B3 vitamini olarak da bilinen iyi bir niasin kaynağıdır. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre, 1 bardak pekmez, önerilen günlük alımın yaklaşık yüzde 20’si olan 3.13 mg niasin içermektedir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, önerilen günlük niasin ihtiyacı yetişkin kadınlarda 14 mg, yetişkin erkeklerde 16 mg’dır. Niasin, iyi kolesterolü artırmaya ve kötü kolesterolü düşürmeye yardım eder. Düşük yoğunluklu lipoproteinler olarak da bilinen kötü kolesterol, arterlerde plak birikimini arttırır. Yüksek yoğunluklu lipoproteinler olarak da bilinen iyi kolesterol, arterlerde plak birikimini azaltmaya yardım eder. Niasin yönünden zengin bir diyet, alzheimer hastalığı gelişme riskini de düşürebilir. 

B5 ve B6 Vitamini

Pekmez, pantotenik asit olarak da bilinen B5 vitamini için iyi bir kaynaktır. ABD Tarım Bakanlığı’na göre, 1 bardak pekmez günlük önerilen alımın yarısından biraz fazla olan 2.7 mg B5 vitamini içeriyor. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, yetişkinler için önerilen günlük B5 vitamini alımı 5 mg’dır; hamile ve emziren kadınların biraz daha fazlasına ihtiyaç duyar. B5 Vitamini, yüksek kolesterolü olan insanlarda kandaki yağ seviyesini azaltmaya yardımcı olabilir. B5 Vitamini ayrıca iltihaplı romatizma hastalığının semptomlarını azaltmaya da yardımcı olabilir, ancak daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

Piridoksin olarak da bilinen önemli miktarda B6 vitamini içerir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, 1 bardak pekmezin, önerilen günlük alımın yüzde 100’ünden fazlası olan 2.25 mg B6 vitamini içerdiğini belirtti. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi, önerilen günlük B6 vitamini alımının, 19 ila 50 yaş arası yetişkinler için 1,3 mg olduğunu söylüyor. Hamile ve emziren kadınlar için günlük ihtiyacın biraz daha yüksek olduğunu da belirtiyor. B6 vitamini yeterli alımı, kalp hastalığı gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca B6 Vitamini hamilelik sırasında bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve genellikle PMS olarak bilinen premenstrüel sendromun semptomlarını azaltabilir. 

Kolin, Thiamin ve Riboflavin

Pekmez, B vitaminleri kolin, tiamin ve riboflavin içerir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre, 1 bardak pekmez 44 mg kolin içerir, ancak sadece az miktarda tiamin ve riboflavin içerir. Oregon Eyalet Üniversitesi’ndeki Linus Pauling Enstitüsü’ne göre, kolin için önerilen günlük alım miktarı, 19 yaş ve üstü yetişkinler için 550 mg’dır. Kolin, kalp-damar hastalıkları, kanser ve bazı hamilelik komplikasyonlarının önlenmesinde yardımcı olabilir. Kolin ayrıca hafızanın iyileştirilmesine ve Alzheimer hastalığının tedavisinde de yardımcı olabilir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, tiamin ve riboflavin enerji üretmeye yardımcı oluyor ve kasları, sinirleri ve kalbi etkileyen enzimlerde önemli bir rol oynuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz