Parmaklardaki Minik, Kırmızı Yaraların Nedenleri Nelerdir?


0

Parmaklarınızdaki küçük, kırmızı yaraların birkaç nedeni olabilir.

1. El Egzaması

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı El-Egzamasi.jpg

Atopik dermatit de denilen egzama, kırmızı, şiş, kabuklu ve pullu olabilen kaşıntılı bir döküntüdür. Yetişkinlerin yarısından fazlası, çoğunlukla el egzaması şeklinde yaşar. Kaşıntılı, parmaklarda kırmızı yumrular oluşabilir. Soğuk havalarda veya bulaşık yıkarken dışarı çıkarken ellerinizi eldivenlerle koruyun. Doktorunuz el egzamasını gidermek için bir merhem yazabilir, ancak bu durumun tamamen çözülmesi birkaç ay sürebilir.

2. Uyuz

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Uyuz.jpg

Uyuz, insanlar üzerinde yaşayan küçük akarlardır ve yuvaları ve ısırıkları kırmızı izlere neden olabilir. Parmakların arasında, akarların deriye kazdığı küçük parçalar olan yuvaları fark edebilirsiniz. Uyuz yumurtalarını bırakabilir veya yuvalarda dışkı bırakabilir. Uyuz ısırdığında çok kaşıntılı, küçük kırmızı yumrular bırakırlar. Çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın olabileceğini düşünüyorsanız, tedavi için doktorunuza görünün. Akarları öldürmek için birkaç gün boyunca böcek ilacı merhemleri uygulamanız gerekecek ve tedavi genellikle bir ay sonra tekrarlanmalıdır.

3. Mantar enfeksiyonu

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Mantar-enfeksiyonu.jpg

Amerikan Diyabet Derneği, tırnaklarınızın etrafındaki parmaklarınızdaki küçük, kırmızı mantarların cilt enfeksiyonunun belirtisi olabileceğini söylüyor. Mantar enfeksiyonları diyabetli hastalarda veya bağışıklık sistemini bozan diğer rahatsızlıklarda sık görülür. Diğer belirtiler arasında kaşıntı ve küçük kabarcıklar bulunur. Şeker hastasıysanız ve bir mantar enfeksiyonu olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal tedavi için doktorunuza görünün. Enfeksiyonu tamamen tedavi etmek için reçetesiz bir mantar önleyici ilaca ihtiyacınız olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz