Parmak Tendon Skarı (Yara İzi) Egzersizleri


Skar dokusu vücutta hasarın oluştuğu bölgelerde iyileşmenin normal bir parçası olarak ortaya çıkar. Doku çatısını bir yaralanma sonucu bozulması durumunda bu bölgede normal dokudan daha sert ve daha az esnek olan kollajenin yığılması ile iyileşme gerçekleşir. Bazı durumlarda bu skar dokusu hareketi kısıtlayabilir ve ağrılara sebep olabilir. Özellikle kas, tendon ve tendon çevresi skarları bu açıdan sorun oluşturabilir. Yara masajı, parmak eklemi engelleme ve kompozit fleksiyon egzersizleri skar dokusunun sebep olduğu bozulmaları azaltmaya yardımcı olabilir.

tendon skari 5

Skar Masajı

Skar masajı özellikle parmak tendonların skar dokusunun alttaki dokulara yapışıklığını ortadan kaldırarak parmakların daha kolay hareket etmesine yardımcı olur. Bütünleştirici Sağlık Çalışmaları Enstitüsü’nün verdiği bilgilere göre 2 çeşit skar masajı vardır. İlki tüm skar dokusu boyunca doğrusal olarak uygulanan basınç şeklindedir. Diğer bir türü ise miyofasyal salınımdır. Skar dokusu özeinde yine skar boyunca dairesel hareketlerle yapılan masajı tarif etmektedir. Masaj sırasında losyon veya E vitamini kullanmak esnekliğin kazanılmasında etkili olacaktır.

Parmak Eklemi Engelleme Egzersizi

Parmak bloklama egzersizi olarak da adlandırılabilir. Tendondaki skarın yapışıklığını azaltır. Elinizi avuç içi yukarı bacak şekilde masaya yerleştirin. Parmağın en ucundaki eklemden başlayın. Diğer elinizle parmağın bir önceki eklemine bastırın ve parmağınızı hareket ettirin. Bu egzersizi sırayla her parmağın her eklemine uygulayın.

skar masaji 1
Parmak Tendon Skarı (Yara İzi) Egzersizleri 37

Kompozit Fleksiyon

kompozit fleksiyon 3

Yapılan araştırmalarda kompozit fleksiyon egzersizinin tendon kaymasını iyileştirdiği ve tendonun kılıfa yapışıklığını azaltarak hareketi kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. “Yumruk” ve “kanca” olarak iki farklı kompozit fleksiyon egzersiz hareketi bulunmaktadır. Kanca hareketinde ellerinizi düz tutarak parmaklarınızı birbirine kanca şeklinde geçirin. Bu sayede eklemleri esnetebilirsiniz. Yumruk egzersizinde ise öncelikle parmaklarınızı tamamen açıp ardından sıkıca yumruk yapın. Sırasıyla bu harekete devam ederek eklemleri esnetebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir