Parmak Emme Çocuklarda Nasıl Zararlara Yol Açar?


Parmak emme, normal çocuklarda 3 veya 4 yaşlarına kadar gözlemlenen normal bir olgudur. Bebekler doğduklarında emme refleksleri ile doğduklarından bu alışkanlığı kazanabilirler. Bebeklerin çoğu başparmak veya diğer parmaklarını emme eğilimi gösterirler. Bebekler bu emme refleksini anne karnında öğrenmişlerdir, hatta öyle ki bazı bebeklerin anne karnında bile parmaklarını emdikleri gözlenmiştir. Peki parmak emme neden olur, parmak emme çocuklarda nasıl zararlara yol açar sorularını şu şekilde cevaplayabiliriz.

Parmak Emme

Emme refleksi yeni doğmuş çocuklarda çok kuvvetlidir. Ancak bu alışkanlık parmak emme ile devam ediyor ve süreç 2 yaşın ilerisine sarkıyor ise akıllara parmak emme çocuklarda nasıl zararlara yol açar sorusunu getiriyor. Bu eylem bebeklerde gelişmekte olan kas ve kemik yapılarına zarar verecektir. Bu etki ise şöyle tarif edilebilir. Alt ve üst dişler parmak emme eyleminden etkilenerek geriye doğru eğilir ve dişler arasında açıklık meydana gelir. Bu sorunun önüne geçilmesi için parmak emme alışkanlığının bıraktırılması gerekmektedir. Eğer hala devam edilir ise bu etkiler artar ve kalıcı hale gelir. Üstelik parmak emme refleksi ile uyku arasında bağ olduğu düşünülür ve bunun sonucunda bu eylem geceleri sık tekrarlanır ise üst çenede darlık meydana gelir.

Parmak Emme Neden Kaynaklanır?

Bebeklerin en güçlü ve gelişmiş refleksleri emmedir. Bu durum sonucunda parmak emme durumları da gözlenmesi olasıdır. Annelerin çoğu bu parmak emme eyleminin açlıktan kaynaklandığı düşünmektedir. Ancak durum düşünüldüğü gibi değildir. Bebeklerin özellikle 9.aylarına geldiklerinde uyku geçişlerinde parmak emme eyleminde bulundukları gözlenmiştir. Bu sebeple uyku ve parmak emme refleksi arasında yakın bir ilişki olduğu düşünülür. Bu parmak emme eyleminin sebebi bebeklerin diş çıkartma evrelerinde damaklarını kaşımak amaçlı başvurmaları da olabilir. Bazı gözlenen durumlarda ise bebekler utandıklarında veya sıkıldıklarında parmak emme refleksi göstermişlerdir.

Parmak Emme Alışkanlığı

Peki parmak emme çocuklarda nasıl zararlara yol açar?  Parmak emme alışkanlığının vereceği zararlar parmak emme süresine ve parmağı hangi şekilde emdiği ile doğrudan ilişkilidir. Bu eylem genellikle 18.aylarda sık görülür ve bebekler 4-5 yaşına geldiğinden kaybolması beklenir. Bu döneme kadar parmak emme alışkanlığının bir zararı olmadığı söylense de bu dönem sonucunda dişlerde deformelere sebep olabileceği kanıtlanmıştır. Süt dişler üzerinde etkisi olan parmak emme refleksinin sonrasında çıkacak asıl dişleri etkilemediği gözlemlenir. Parmak emme bir alışkanlık sonucu gerçekleşebileceği gibi psikolojik sorunlara bağlı da meydana gelebilir.

bebeklerde parmak emmek
Parmak Emme Çocuklarda Nasıl Zararlara Yol Açar? 36

Parmak Emme Alışkanlığına Ebeveynlerin Tepkisi Nasıl Olmalı?

Ailelerin, bebeklerde sık gözlenen bu durumun yalnızca kendilerinde olmadığını bilerek sabırlı ve sakin şekilde tavır sergilemesi gerekir. Anne ve babaların bebeklerinde ileri yaşlarda devam eden parmak emme alışkanlığı ile karşı karşıya kalmaları halinde çocukları ile iletişim kurarak bu eylemin onun için faydalı olmadığını ifade etmeleri gerekmektedir. Anne ve babalar bu gibi durumlarla karşıya karşıya kaldıklarına parmak emme çocuklarda nasıl zararlara yol açar diye düşünerek telaşa kapılabilirler, ancak önemli olan sakin ve bilinçli çözümler aramaktır. Aile içerisinde sürekli olarak bu durumun dile getirilmesi ve çocuğa eleştirel sözler sarf edilmesi çözüm olmamakla birlikte süreci daha kötü etkileyebilir. Okul çağına gelmiş çocuklarda gözlenen bir davranış ise evde ailesinin eleştirisi, okulda öğretmen ve arkadaşlarının yaklaşımı parmak emme eylemini daha da sıklaştırabilir.  Bu durumlarda çocuklar ile kurulacak sağlıklı iletişim ve olumlu yaklaşımlar ile parmak emme eyleminin son bulması sağlanmalıdır. Anne ve babaların bu alışkanlığı sonlandırırken ona sebep olan etkileri de araştırmalarında fayda vardır. Bu durumun psikolojik sebepleri olduğu gibi eve yeni gelen bir bebeği kıskanması ve kaybettiği ilgiyi geri toplamak istemesi sonucu meydana gelebilir. Böyle durumlarda çocuk ile iletişim kurularak sorunun kaynağı anlaşılması ve ona yönelik girişimler ile çözüm sağlanmalıdır.

untitled
Parmak Emme Çocuklarda Nasıl Zararlara Yol Açar? 37

Parmak Emme Alışkanlığının Zararları Nelerdir?

Parmak emme alışkanlığının birçok sebebi olduğu gibi zararları da vardır. Bebek söz konusu olduğunda parmak emme çocuklarda nasıl zararlara yol açar sorusu merak edilen sorular arasındadır. Parmak emme alışkanlığı ilerleyen yaşlarda da devam etmesi durumunda diş yapısında bozukluklara yol açar. Parmak emme refleksi damağı da etkilediğinden diş diziliminde sorunlar oluşur. Bunun yanı sıra ellerimiz aktif olarak dış dünya ile temas ettiğinden parmak emme alışkanlığı ile ellerin ağza götürülmesi çocuğun mikrop kapmasına ve sık hastalanmasına sebep olur. Bu eylemin önüne geçilmemesi durumunda ilerleyen yaşlarda da devam etmesi psikolojik etkilenmelere de yol açar.

Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Parmak emme çocuklarda nasıl zararlara yol açar tedirginliği ile anne ve babalar bu alışkanlığı sonlandırmak için çözümler arar. Öncelikle olarak ailelerin çocuklarına bu alışkanlığının zararlı olduğunu ifade etmeleri gerekir. Ancak bunu yaparken baskıcı bir tavır ile değil de yönlendirici ebeveynler olarak yapmaları gerekmektedir, aksi halde alacakları tepkiler alışkanlığı daha da pekiştirebilir.  Yapılacak bir diğer öneri ise parmak emmediği anlarda çocuğunuza ödüller vermeniz. Bu durum onu teşvik edecek ve zamanla alışkanlığından uzaklaşmasını sağlayacaktır. Parmak emme alışkanlığının önüne geçilebilmesi için öncelikli yapılması gereken şey ise bu alışkanlığa neyin sebep olduğunu bulmaktır. Unutmayın parmak emme çocuklarda nasıl zararlara yol açar diye düşünürken bu alışkanlığı bıraktırma sırasında kullanacağın acı oje veya eldivenler de çocuğunuzun psikolojisinde zararlara yol açar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir