Parazit İlaçları Hangileridir ve Nasıl Kullanılır?


Tıp dilinde “Helmint” olarak da tanımlanan parazitler solucan şeklindedir. Bu tür solucanlar için tedavi tek bir kerede yapılmaya çalışılmaktadır. Ancak her parazit türü aynı değildir. Bu neden yüzünden bazı parazitler için ya da tercih edilen ilaç türüne göre dozlar üç ya da beş güne kadar uzatılabilmektedir. Solucan ilaçlarında en önemli konulardan biri uzmanların önerisidir. Bu tür medikaller muhakkak uzman önerilerinden sonra temin edilmelidir. Öneriler ise genel manada dışkı muayenesinden sonra yapılmaktadır. Parazit belirtileri arasında ise normalden daha çok açlık hissetme, iştahın artmasına karşın kilo kaybetme gibi maddeler sayılabilmektedir.

1.     Mebendazol

Bu ilaç genel manada oldukça geniş alanda tedavi imkânı sunmaktadır. Düzenli kullanım sonrasında pek çok farklı solucan türü vücuttan temizlenebildiği için kullanım alanı da yaygındır. Kullanım şekli de ve dozajları çocuklarda ve yetişkinlerde farklı olabilmektedir. Parazit tedavisinde bu ilaç yetişkinler ve iki yaşını geçmiş olan çocuklarda üç gün, günde iki kere 100 mg şeklindedir. Ancak yetişkinler tanıya göre 200 mg olacak şekilde de kullanabilmektedir. İlacın en yaygın olarak görülen yan etkileri ise saç dökülmesi, karın ağrısı, baş dönmesi ve ateş olarak sıralanabilmektedir.

2.     Albendazol

Albendazol birden fazla parazitle aynı anda savaşabilmektedir. Bu ilaç, parazitlerin yaşam alanlarını yani bulundukları hücreleri yapısal olarak bozmaktadır. Böylelikle parazitler kısa süre içerisinde ölmektedir. Kullanım şekli için yetişkinler ve iki yaş üzerindeki çocuklarda günde tek sefer 400 mg önerileri yapılmaktadır. Buna karşın alternatif parazit tanılarında kullanım üç hatta beş günü bulabilmektedir. Kişiler kullanım günü için uzmanların önerilerine uymalıdır. Baş ağrısı ve dönmesi, mide bulantısı ve ishal ise ilacı kullananlarda görülen yan etkiler olarak açıklanmaktadır.

Albendazol
Parazit İlaçları Hangileridir ve Nasıl Kullanılır? 36

3.     Siropar

Helmint tedavisinde parazitlerin bulundukları bölge nem kaynağı olarak da bilinmektedir. Bu ilaç sayesinde o alandaki nem ortadan kaldırılmaktadır. İlaç, parazitlerin felçli konuma gelmesinde de etkilidir. Böylelikle parazitler, halen canlı konumda iken vücuttan atılabilmektedir. İlacın kullanım dozu ve şekli ile uzmanların önerilerine göre değişim gösterebilmektedir. Buna karşın yetişkinlerde de çocuklarda da ortalama bir hafta kullanıldığı bilinmektedir. Mide bulantısı ve kusma ise ilacın sık görülen yan etkileri olarak sıralanabilmektedir.

4.     Pirantel

Bağırsakların hareket ettirilmesi kurtçuk tedavisinde tercih edilen yöntemlerden bitidir. Bu ilaç kurtçuklar hala canlı iken onların bağırsaklardan atılmasını sağlamaktadır. Özellikler kancalı olan kurtçukların tanı edilmesinden sonra kullanılmaktadır. Kullanımı ise gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda günde bir kez olarak ayarlanmaktadır. Farklı parazit türlerinde tedavinin uzman önerilerine göre yinelenmesi gerekebilmektedir. Karında ağrı ya da iştah kesilmesi gibi yan etkilerin görülmesi de mümkündür.

5.     Ivermectin

Ivermectin alternatif parazit türlerinin larvalarının ortadan kaldırılması açısından etkin sonuçlar veren ilaçlardan biridir. Tedavi sırasında parazitlerin ölümünü sağlamak için kişilerin kas ya da sinir hücrelerinin yapısında değişimler meydana getirilmektedir. Kilosu 15’in üzerinde olan çocuklar ve yetişkinler tarafından kullanılan bu ilaç kişi başına 200 mg olarak verilmektedir. İshal, halsizlik ve karın ağrısı ile ilacı kullananların görmüş oldukları yan etkilerdendir.

Ivermectin
Parazit İlaçları Hangileridir ve Nasıl Kullanılır? 37

6.     Flagentyl

Parazit tedavisinin etkin ilaçlarından olan Flagentyl, solucanların DNA’larına müdahale etmektedir. Bu şekilde onların ölümüne neden olmaktadır. İlacın önerilen dozu yetişkin ve çocuklarda değişim göstermektedir. Hastaların kiloları da önemli olduğu için doz önerisi için uzmanlara danışılmalıdır. Kullanım önerileri arasında gece yatmadan bol sıvı ile alınması gibi maddeler de bulunmaktadır. Tat duyusunda değişiklik ve baş dönmesi gibi yan etkileri de görülebilmektedir.

7.     Metronidazol

Bu ilaç pek çok farklı parazit türünü tedavi için kullanılabilen antibiyotik türlerinden biridir. Kullanım sırasında doğrudan bakterilerin ve solucanların DNA’larına etkide bulunmaktadır. İlacın kullanım alanları arasında bazı vajinal enfeksiyonların tedavisi de bulunmaktadır. Uzmanlar genel manada ilacın beş günlük süre zarfında üçer kez alınmasını önermektedir. Ancak tanıya göre kullanım günü beşe kadar uzayabilmektedir. Dört doz da alınması mümkün olan ilacın miktarı için bir doktorla görüşülmesi şarttır. Bulantı, kusma ve tat değişimleri ise ilacın yan etkileri olarak sıralanabilmektedir.

Parazit ilaçlarının kullanımı bazı durumlarda hem doz hem de tür olarak değişim gösterebilmektedir. Özellikle bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olan AIDS gibi ek rahatsızlıkları olan kişilerde farklı tedavi yöntemleri denenmektedir.

Parazit İlaçlarını Kimler Kullanamaz?

Uzmanlar solucan olarak da tanımlanan kurtçuk ve parazitlerin tedavisinde bazı kimselerin ilaç kullanmasını önermemektedir. Parazit ilaç tedavisi yapılması önerilmeyen kesimde iki yaşın altındaki çocuklar ve hamile kadınlar bulunmaktadır. Bu kesimde yer alan insanlar ancak uzman önerisi çerçevesinde verilen medikal ilaçları kullanmalıdır. Üstelik her ilacın farklı yan etkileri olduğu için reçetelerde yazan bu alanların okunması da önerilmektedir.

Evde Uygulanabilecek Tedavi Şekilleri

Bitkisel solucan tedavisi sayesinde ev ortamında da bu solucanlarla savaşılabilmektedir. Fakat bahsedilecek olan yöntemler bir uzmana görünerek ilaçlı tedavi almanın yerine geçmeyecektir. Kabak çekirdeği tüketmek ya da nohut suyu içmek gibi verilecek olan öneriler ancak ana tedaviye ek olarak kullanılabilmektedir. Üstelik bu tür bitkisel yöntemlerin tedavi etkinliği konusunda bilimsel kanıt da bulunmamaktadır.

Parazitlerin Yeniden Bulaşmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Parazit tanı ve tedavisinden sonra yeniden bulaşmayacağının garantisi bulunmamaktadır. Üstelik solucanlar gerek arıtılmamış olan sularda gerekse iyi şekilde yıkanmamış olan meyve ve sebzelerde rahatlıkla bulunabilmektedir. Verilecek olan ipuçları sayesinde yeniden hasta olmaktan korunmak mümkündür. 

  • Umumi olan banyo ya da tuvaletlerin kullanımından sonra eller sabunla güzel şekilde yıkanmalıdır.
  • Tırnak yeme alışkanlıkları terk edilmelidir.
  • Çamurlu ve pis olan yerlere çıplak ayakla temas edilmemelidir.
  • Salata malzemeleri ve alternatif meyve sebzeler iyi şekilde yıkanmalıdır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir