Papatya Çayı Nasıl İçilmelidir? Papatya Çayı Kilo Verdirir mi?


Papatya çayı rahatlamak için güzel bir yoldur, ancak doğrudan kilo vermenize yardımcı olmaz. Papatya çayında yağ yakmaya yardımcı olan hiçbir madde yoktur. Sadece egzersiz ve diyet bunu yapabilir. Bununla birlikte, sizi nemlendiren kalorisiz bir içecektir ve kilonuzu etkileyebilecek stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Papatya Çayının Etkileri?

American Botanical Council (Amerikan Botanik Konseyi)’ne göre, papatya bitkisinin kurutulmuş çiçekleri, mide ve adet bozuklukları, uykusuzluk, romatizmal ağrı, hemoroid ve yara iyileşmesi gibi çeşitli hastalıkları tedavi etmek için binlerce yıldır tıbbi olarak kullanılmaktadır. Bugün, papatya büyük ölçüde rahatlama ve uykuya yardımcı olmak için bir çay olarak tüketilmektedir. Bu kullanımlar için etkili olup olmadığı hala bilimsel araştırmalarla belirlenmemiştir. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, papatyanın etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir, çünkü insanlar üzerinde çok az çalışma yapılmıştır. Bununla birlikte, ön kanıtlar, yaygın anksiyete bozukluğu için bazı faydalara sahip olabileceğini göstermektedir. Daha fazla araştırmaya hala ihtiyaç var. Papatya Çayının kilo kaybı için yararları hakkında hiçbir araştırma yapılmamıştır ve kilo vermede etkili olabileceğine inanmak için hiçbir neden yoktur. Papatya çayının faydaları görüldüğü üzere oldukça faydalıdır.

Papatya Cayi faydalari
Papatya Çayı Nasıl İçilmelidir? Papatya Çayı Kilo Verdirir mi? 36

Kilo Kaybetmek İçin Kalorisiz Hidrasyon

Bununla birlikte, su içmek kilo kaybı için çok önemlidir. Hastalık Kontrol ve Önleme merkezlerine göre, insanlar bazen susuzluk için açlığı karıştırdıkları için aşırı yemek yiyorlar. Vücudunuzda bir şey eksik olduğunda-yiyecek veya sıvı olsun-bazen ayırt edilemeyen semptomlarla bilmenizi sağlar. Bu nedenle, aç olduğunuzu ve gerçekten ihtiyacınız olan şey sıvı olduğunda bir atıştırmaya ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Ama sadece herhangi bir sıvı işe yaramaz.

Kalorili içecekler, özellikle şekerle tatlandırılmış olanlar, aşırı kilolu ve obezite ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Şekerli çaylar ve gazlı içecekler gibi içecekler kalori sağlar, ancak besin içermez. Hidrasyon sağlayabilirler, ancak gün boyunca kalori ihtiyaçlarınızı aşmanıza neden olabilirler, bu da kilo almanızdır. Meyve suları ve süt gibi besin değeri olan içecekler bile kalori fazlalığına katkıda bulunabilir, çünkü insanlar genellikle günlük kalori toplamına dahil etmeyi ihmal ederler. Papatya gibi bitki çayı, kalorisiz hidrasyon için suya hoş bir alternatiftir. Dışarısı soğuk olduğunda, bir fincan papatya çayı sizi ısıtabilir ve dışarısı sıcak olduğunda, buzlu papatya; serinlemek için ferahlatıcı bir yoldur.

Kalorisiz Hidrasyon
Papatya Çayı Nasıl İçilmelidir? Papatya Çayı Kilo Verdirir mi? 37

Bir Ritüel Başlatın

Papatya çayının etkileri için ‘bilimsel olmayan açıklama’ muhtemelen çay hazırlama ve içme ritüeli ile ilgilidir. Akşamları su ısıtıcısını giyin, rahat kıyafetlerinizi giyin, iyi bir kitap alın ve bir bardak papatya ile oturun. Stresin eriyip gittiğini hissedin. Papatya çayı da dahil olmak üzere bir rahatlama ritüeli oluşturarak stresi azaltmak, kilonuz üzerinde dolaylı, ancak güçlü etkilere sahip olabilir. Harvard Health Publishing’e göre stres, yağ ve şeker bakımından yüksek olan “konfor gıdaları” için istekleri artırabilir. Uzun süreli stres, iştahı artıran kortizol adı verilen bir hormonun seviyelerini yükseltir. Stres ayrıca uykunuzu da etkiler ve daha fazla alkol içmenize ve daha az egzersiz yapmanıza neden olabilir. Kilo vermeye çalışırken, stres seviyelerini azaltmak anahtardır. Eve koşmak, aceleyle akşam yemeği yemek ve TV zamanı için kanepeye düşmek yerine, işleri biraz yavaşlatmayı deneyin. Sağlıklı bir yemek yapmak için zaman ayırın, sıcak bir banyo yapın, sonra bir fincan papatya çayı yapın. Elektroniklerinizi kapatmayı ve dinlendirici bir gece uykusu için keseye çarpmadan önce akşamın sessiz, huzurlu anlarının tadını çıkarmayı deneyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir