Pamukçuğu Daha Hızlı İyileştirmek İçin 5 İpucu


Pamukçuk (uçuk) yaraları, genellikle dilde veya dudaklarda görülen ve birden fazla nedeni olan ancak genellikle çok asitli yiyeceklerin tüketimiyle ilgili olan küçük, çok ağrılı yaralardır. Bu nedenle pamukçuk tedavisi yapılırken alınacak ilk tutum, yaranın tahrişi açısından bu tür yiyeceklerin, özellikle asidik meyvelerin tüketiminden kaçınmaktır.

Bununla birlikte, pamukçukların iyileşmesine yardımcı olabilecek ve evde kolayca bulunabilen yiyecekler / ürünler de vardır. Pamukçuğu daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olabilecek 5 faydalı ipucuna göz atın:

1. Siyah Çay Uygulayın

Uçuk üzerine çay poşetini sürmek uçuğun neden olduğu ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur çünkü siyah çay, kiri ortadan kaldıran bir tür maddeye sahiptir. Siyah çayı doğru şekilde uygulamak için, 1 poşet siyah çayı bir bardak kaynar suya koyun ve bekletin. Sıcakken, poşeti doğrudan uçuğa uygulayın.

siyah cay
Pamukçuğu Daha Hızlı İyileştirmek İçin 5 İpucu 36

2. Tuzlu Suyla Durulayın

Ilık tuzlu suyla ağız yıkama, uçuğun temizlenmesine yardımcı olur ve tuz, o bölgedeki bakterileri yok eden güçlü bir bakteri öldürücü etkiye sahiptir. Bunu yapmak için, 1 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya koyun ve günde iki kez birkaç dakika durulayın.

3. Karanfil Çiğnemek

Karanfil çiğnemek aynı zamanda uçuğun daha hızlı iyileşmesine ve birkaç dakika içinde ağrının dinmesine yardımcı olur çünkü karanfil, uçuğu temiz tutabilen, iyileşmeyi hızlandıran ve ağrıyı hafifletebilen antiseptik özelliklere sahiptir.

4. Magnezya Sütü İle Gargara Yapın

Magnezya sütü ile gargara, bakterileri def eder ve korumayı kolaylaştırır bu nedenle iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur. Bunu yapmak için 1 kaşık magnezya sütü ile 1 bardak gargara suyunu gargara yapmalısınız.

5. Sade Yoğurt Yiyin

1 kavanoz yoğurt yemek, bağırsağın iyileştirilmesine yardımcı olur ve vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Ayrıca pamukçuğu çabuk iyileştirmek için faydalıdır.

yogurt
Pamukçuğu Daha Hızlı İyileştirmek İçin 5 İpucu 37

Kabartma Tozu İyileşmeye Yardımcı Olur Mu?

Doğrudan uçuğa uygulanması bölgede şiddetli ağrı ve yanmaya neden olur ve bu nedenle tavsiye edilmez. Ancak bikarbonat, tükürüğün pH’ını artırdığı için uçuğun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Bunun için doğrudan uçuğa uygulamak yerine 1 tatlı kaşığı karbonatı bir bardak suyla karıştırın ve günde 2-3 kez gargara yapmalısınız.

Ayrıca ağız mukozasını daha fazla tahriş etmenin yanı sıra yoğun ağrıya da neden olduğu için alkol içeren gargaraların kullanımından kaçınmak önemlidir. Uçuğunuz varken baharatlı yiyecekler de tüketilmesi önerilmez.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir