Overworked Abs’in Yan Etkileri Neelerdir?


Egzersiz yaptığınızda yanığı hissetmek istersiniz ancak bazen aşırıya kaçabilirsiniz. Abs’inizin aşırı çalışması hoş olmayan ve acı verici semptomlara neden olabilir. Kas ağrısı, spazmlar ve kramplar, abs antrenmanının tipik olumsuz yan etkilerinden bazılarıdır.

Overworked Abs’in Yan Etkileri

Kas ağrısı genellikle bir egzersiz sonrasında beklenebilir. Ulusal böbrek Vakfı’na göre, bu fenomen gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı (DOMS) olarak bilinir. Bu, egzersiz sırasında kaslarınıza uygulanan stres nedeniyle oluşur. DOMS ortaya çıktığında, kaslarınız esasen iltihaplanır. Bu ağrı, şişme ve kas spazmları gibi hoş olmayan yan etkilere yol açar. DOMS tatsız olsa da, aslında kötü değil. Kas yapısının tamamen normal bir parçası. Neden olduğu semptomlar aslında kaslarınızı büyütmenize ve güçlendirmenize yardımcı olan yeniden yapılanma sürecinin bir parçasıdır. Eğer sadece egzersiz programı yeni bir tür egzersiz rutin içine egzersiz yeni bir tür başladı ya da entegre ettik DOMS deneyimi için özellikle muhtemeldir. Bu aynı zamanda genellikle egzersiz yoğunluğunuzu arttırdığınızda veya yeterli molalar vermeden belirli bir egzersizi tekrar tekrar gerçekleştirdiğinizde ortaya çıkar.

DOMS genellikle egzersiz yaptıktan altı ila sekiz saat sonra başlar. Genellikle bir veya iki gün süren hafif, rahatsız edici bir ağrı olarak hissedilir. Bununla birlikte, ağrı bir veya iki gün sonra şiddetli ise, muhtemelen aşırı çalışmışsınızdır. DOMS ile ilgisi olmayan semptomlar yaşamanın mümkün olduğunu bilmelisiniz. Örneğin, absinizdeki ağrı belirli bir egzersizden sonra aniden ortaya çıkarsa, genellikle DOMS değildir. Aşırı şişme ve keskin veya uzun süreli ağrı da DOMS için tipik değildir.

Harvard Health Publishing, bu gibi abs semptomlarınız varsa doktorunuza danışmanızı önerir. Bunlar, gergin veya yırtık bir kasın bir işareti olabilir veya hatta böbrek probleminden kaynaklanabilir.

Zararlı Abs Semptomlarını Yönlendirme

Bir abs egzersiz olumsuz yan etkileri tatsız olabilir, ancak genellikle yönetilebilir. Spor Bilimleri trendleri dergisindeki Eylül 2016 incelemesine göre, bu yan etkilerle başa çıkmanın çeşitli yolları vardır.Popüler kas ağrısı azaltma stratejileri arasında germe, kriyoterapi ve soğuk suya daldırma bulunur. Diyet takviyeleri ve reçetesiz anti-inflamatuar ilaçlar da boğaz kaslarınızı yatıştırmaya yardımcı olabilir. Hafif, DOMS ile ilgili semptomlarınız varsa, Ulusal böbrek Vakfı ağrı ve ağrıyı hafifletmek için hafif egzersizler yapmanızı önerir. Hafif uzanmalar, abs antrenmanının yan etkilerine aracılık etmede özellikle yararlı olacaktır. Hem ısı hem de soğuk, kötü abs semptomlarına karşı koymaya yardımcı olabilir. Ağrı gibi hafif rahatsızlıkları geçici olarak hafifletmeniz gerekiyorsa, ısıtma pedleri yararlı olabilir. Eğer aşırı abs kaynaklanan şişme ve iltihap azaltmak için ihtiyaç ancak, abs buzlanma iyi. Johns Hopkins Medicine, egzersizinizi bitirdikten hemen sonra bir buz paketi uygulamanızı veya buz masajı yapmanızı önerir. 20 dakikadan daha uzun süre buz almamalısınız. Bununla birlikte, çok aktifseniz günlük olarak buz yapabilirsiniz. Bununla birlikte, Amerikan spor hekimliği Koleji, bu ağrı yönetimi stratejilerinin hiçbirinin iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olmadığını belirtmektedir. Eğer abs overworked varsa sık sık egzersiz bir mola dikkate almak gerekir.

Overworked Abs’in Tehlikeleri

Overworked abs zaman zaman herkesin başına gelebilir. Bununla birlikte, Tekrarlayan veya şiddetli kas ağrıları zararlı olabilir ve ciddi yaralanmalara neden olabilir. Yırtık bir kastan kurtulmak uzun zaman alabilir. Bir yaralanma ile egzersiz yapmaya ve ağrıyı bastırmaya çalışırsanız, vücudunuzun diğer kısımlarına bile zarar verebilirsiniz. Harvard Health Publishing, yoğun fiziksel egzersizin rabdomiyolize (yaygın olarak rabdo olarak bilinir) yol açabileceğini öne sürüyor. Rabdo, kaslarınız o kadar aşırı gerildiğinde ve hücreleri patladığında ortaya çıkan çok nadir ama ciddi bir durumdur. Bu olduğunda, patlayan kas hücreleri kan dolaşımınıza girer ve zayıflık, ağrı, ağrı ve koyu renkli idrar gibi sorunlara neden olur. Rabdo böbrek problemlerine ve hastaneye yatışa bile yol açabilir.

Overworked Abs 1
Overworked Abs’in Yan Etkileri Neelerdir? 36

Mart 2015’te The Ochsner Journal’da yapılan bir çalışma, herhangi bir kas hasarının rabdomiyolize neden olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, yanlışlıkla aşırı çalışan abs nedeniyle rabdo ile sonuçlanmanız pek olası değildir. Weill Cornell Medicine’den Dr. Todd Cutler ile ekim 2018’de yapılan bir röportaja göre, aniden bir ev sahibi olmaktan spor salonunuzda yüksek yoğunluklu egzersiz derslerine katılmaya geçtiyseniz, rabdo’nun ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Vücudunuzun üzerinden mi oynuyorsunuz efor seviyesini dramatik bir artış için kullanılan değil aslında, içten içe sadece muhtemeldir. Vücudunuzu yavaş yavaş yeni veya daha karmaşık egzersiz biçimlerine dönüştürmek çok önemlidir, özellikle de geçmişte aşırıya kaçtıysanız.

Kötü Abs Semptomlarının Önlenmesi

Bu tekrarlayan overworked abs önlemek için önemlidir. Bunu yapmak, gelecekteki antrenmanları değiştirmenizi gerektirebilir. Harvard Health Publishing, her egzersiz için tamamlanan tekrar sayısını azaltmanızı önerir. Çok zorlu egzersizlerin daha az tekrarını denemek isteyebilirsiniz. İlk olarak, rahat hissettiğiniz tekrarların seviyesini bulun. Ardından, bir seferde bir ek temsilci ekleyin. Her bir ekleme ile rahat hissedene kadar daha fazla tekrar eklemeyin. Alternatif olarak, daha az set yapmayı denemek isteyebilirsiniz. Zor bir egzersizin tek bir setiyle rahat olabilirsiniz, ancak iki set abs antrenmanının olumsuz yan etkilerini tetikleyen şey olabilir. Bazı durumlarda, sadece bir egzersiz yapıyor olabilirsiniz ancak uzun bir süre için. Bir tahta veya vurgulu gibi karın egzersizleri yapıyorsanız, bir seferde 30 saniye boyunca kolayca tutabilirsiniz. Öte yandan, bir dakika söz konusu olmayabilir. Bu durumda, yavaş başlamak ve egzersizi yaptığınız süreyi kademeli olarak artırmak isteyeceksiniz. İlk birkaç gün boyunca 30 saniyelik bir tahta veya vurgulu deneyin. Sonra yavaş yavaş bir seferde beş saniye daha ekleyin. Yavaş yavaş bina elde etmek istediğiniz süre kadar yıpratılmış abs önleyecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir