Orzo Makarna Nedir? (Arpa Şehriye) Orzo Makarna İle Beslenme


Orzo makarna, pirinç veya arpa tanelerine çok benzemektedir, o kadar ki orzo adı italyanca’da arpa anlamına geliyor. Ancak, bu makarna arpadan değil, irmik unundan yapılır. Orzo makarna beslenmesi, rafine edilmiş veya tam buğday unu ile yapılıp yapılmadığına bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Orzo Makarna Nedir?

Çok sayıda makarna çeşidi İtalyan mutfağından gelmektedir. Orzo bunlardan biridir. Arpa taneli bir makarna olma özelliği taşır. Orzo öncelikle irmik unundan yapılır, ancak üreticiye bağlı olarak bu ürüne karıştırılmış diğer unları da bulabilirsiniz. İrmik unu makarnalık buğdaydan yapılır. Diğer unlardan daha pürüzlüdür, bu da biraz daha sıkı bir dokuya sahip ürünlere neden olur. İrmik unu ayrıca kuskus, bulgur, freekeh, ekmek ve tatlılar gibi yiyecekler yapmak için kullanılır. Diğer buğday ürünleri gibi, irmik unu da rafine edilmiş veya tam tahıllı bir ürün olarak yapılabilir. Hem rafine edilmiş orzo hem de tam buğday orzo satın alabilirsiniz.

orzo makarna
Orzo Makarna Nedir? (Arpa Şehriye) Orzo Makarna İle Beslenme 36

Mayo Clinic’e göre, tam tahıllı ürünler rafine tahıl ürünlerinden daha sağlıklıdır. Diğer tam tahıllı ürünler gibi, tam buğday orzonun beslenmesi de diyet lifi bakımından daha zengindir. Tam tahıllı Ürünler genellikle sağlığınız için daha fazla faydaya sahiptir.

Orzo Makarna Besin Değerleri

Standart bir orzo makarna porsiyonu yaklaşık 2 ons (56.7 gram) ‘ dir. Rafine irmik unu ürünlerine bakıyorsanız, orzo makarna 2 ons porsiyon başına yaklaşık 200 kaloriye sahiptir. Bu makarna ayrıca 1 gram yağ, 7 gram protein ve 42 gram karbonhidrat içerir. Bu karbonhidratlardan 3 gram diyet lifinden gelir.

Diğer rafine edilmiş ürünlerde olduğu gibi, rafine edilmiş orzo makarnası genellikle zenginleştirilir. Örneğin, Barilla’nın orzo makarnası ribovflavin (B2 vitamini), niasin (B3 vitamini), folik asit (B9 vitamini) ve demir ile zenginleştirilmiştir. Bu, sahip olmasına neden olur:

*Demir için günlük değerin (DV) yüzde 10’u

*Riboflavin için DV’NİN yüzde 15’i

*Tiamin için DV’NİN yüzde 40’ı

*Niasin için DV’NİN yüzde 30’u

*Folik asit için DV’NİN yüzde 50’si

Buna karşılık, Delallo’nun tam buğday orzo beslenmesi daha az kaloriye sahiptir (2 ons porsiyon başına 190). Ayrıca 1 gram yağ, 7 gram protein ve 37 gram karbonhidrat içerir. Tam buğday orzo’nun beslenmesinin her porsiyonu 4 gram diyet lifi içerir.

orzo makarna besin degerleri
Orzo Makarna Nedir? (Arpa Şehriye) Orzo Makarna İle Beslenme 37

Tam buğday orzo beslenme hakkında çok fazla bilgi yoktur. Zengin olmayan bir ürün olarak, tam buğday orzo nutrition, demir için DV’NİN sadece yüzde 8’ine ve Potasyum için DV’NİN yüzde 5’ine sahiptir.

Lif ve Kişisel Gastrointestinal Sağlık

Orzo makarnasının beslenmesi, tam tahıllı orzo’nun beslenmesine kıyasla daha gerekli vitamin ve minerallere sahip olsa da, yine de tam tahıllı orzo tüketmeyi düşünebilirsiniz. Bunun nedeni, Harvard T. H. Chan Halk Sağlığı Okulu’na göre, çoğu insan yeterli lif tüketmiyor. Ekstra bir gram lif çok fazla görünmese de, gıda ve İlaç İdaresi’ne göre günde sadece 25 gram lif gerekir. Ne yazık ki, çoğu insan bu miktarın yakınında herhangi bir yerde tüketmez. Harvard T. H. Chan Halk Sağlığı Okulu, ortalama bir Amerikalının günde sadece 15 gram tükettiğini söylüyor. Bu, tükettiğiniz her ekstra lif gramının çok önemli olduğu anlamına gelir. Lif önemlidir, çünkü gastrointestinal sağlığınızda rol oynar. Lif tüketiminiz çeşitli hastalıklar için riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Kalp damar hastalığı, şeker hastalığı ve divertikül hastalığı gibi koşulları vardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir