Ortalama Bir İnsan Nabzı Kaç Olmalı?


İnsanların nabzı değerleri aslında çok önem arz etmektedir. Sağlıklı bir insanın nabzı 60 ile 100 arasında olmakla beraber hem düşüklüğü hem yüksekliği durumunda ciddi sıkıntılar oluşabilmekte hatta hayati tehlike durumu meydana gelebilmektedir. Nabzın 100 ün üzerinde olması taşikardi olarak adlandırılır. Ve ciddi manada hayati tehdit eden bir durumdur. Taşikardi aslında bir kalp hastalığıdır.

Bazı durumlarda meydana gelen taşikardi yani kap atım hızının 100 üzerinde olması durumu normaldir. Buna örnek olarak insanların koşma durumlarında heyecan ve stres altında kalp atım hızları artmakta ve buna bağlı taşikardi oluşmaktadır. Bu kısa süreli ve kendiliğinden geçen taşikardidir. Bir de hastaneye başvurulması gereken taşikardi durumları bulunur. Bunlarda asla kontrol altına alınamayan ve altta yatan bir sağlık sorununa dayanan taşikardilerdir.

Vücudumuzun en önemli organlarından olan kalbin atım hızının bu kadar artması sonucunda müdahale gerekebilmektedir. Taşikardinin en sık kullanılan ve en bilinen tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Kalp atım hızınızın çok fazla olduğu durumlarda kesinlikle Acil servise başvurmanız gerekmektedir. Taşikardilerde yani kalp atım hızınızın 100 üzerinde olduğu durumlarda sakin kalmaya çalışmalı ve en yakın hastaneye başvurmalısınız. Acile gitmeniz durumunda ise hekim altta yatan sebebi arayacaktır. Bazı sağlık sorunları taşikardiyi tetikleyebilmektedir.

1 45
Ortalama Bir İnsan Nabzı Kaç Olmalı? 36

Örneğin satürasyon değerinizin düşük olması hipoksi durumunun oluşması taşikardiyi etkileyen durumlardan birkaçıdır. Etken ortadan kaldırılmasına rağmen yine de kalp atım hızınız düşmüyorsa bu durumda ilaç tedavisine başvurulacaktır. En sık kullanılan ilaçlar ise diltizem beloc amiyodoron gibi ilaçlar olacaktır. Genelde damar yolu üzerinden uygulanan bu ilaçlar anında kalbinizin atım hızını düşürecek nabzınızı normal seviyelere getirecektir.

Taşikardi Çeşitleri

Birçok taşikardi çeşidi bulunmaktadır. Sizler hekim monitörize ettirecek ve EKG’nizi çektirecektir. Bu süreçte kesinlikle hastane gözetiminde bulunmanız gerekmektedir. Aksi takdirde hayati tehlike arz eden bir durumla kalmanız sizin için iyi sonuçlar doğurmayacaktır. Eğer altta yatan sebebi biliyorsanız örneğin heyecanlansanıza bağlı veya halı sahada futbol oynarken koşmanıza bağlı oluşmuş bir taşikardiniz veya ani bir korku sonucu meydana gelen bir taşikardiniz mevcut olabilir. Bu durumda ise öncelikle sakinleşmeye çalışmalı ve altta yatan sebebi ortadan kaldırmalısınız. Taşikardi durumunda 150 atım üzeri genelde ilaç tedavisi gerektirmektedir. Yani kalp atım hızının 150 üzeri olduğu durumlarda kesinlikle doktora başvurmamız gerekmektedir. Basite almamalı önemsemelisiniz.

Kalp Atım Hızını Kontrol

Her işleviyle büyük bir önem arz eden kalp kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir organdır. Nabzınızı sayabileceğiniz vücut üzerinde farklı arterler vardır. Fakat en bilineni bileğinizin üzerindeki radikal arterden nabız alınmasıdır. Sizlerde 1 dakika tutarak ve nabzınızı sayarak kalp atım hızınızın normal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Hele ki 150 üzerindeki nabızlar ciddi manasıyla tehlike oluşturan ve kesinlikle tıbbi müdahale edilmesi gereken durumlardır. Hastaneye gittiğiniz süreçte de dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Zaten yüksek olan kalp atım hızınızın daha fazla stres endişe ve korkuyla daha yükseltip durumunuzu daha kötüye götürmemeniz gerekmektedir.

Bunun içinde sakin kalmalı nefes alışverişlerinizi dikkatlice yapmalı endişe ve korkuya kapılıp panik olmamalısınız.  Hastaneye kadar olan süreçte de siz olabildiğinizce kendinizi sakin tutup nabzınızı düşürebildiğiniz kadar düşürmelisiniz. Bazı taşikardi durumlar ise doğaldır. Yani vücudun vermiş olduğu bir tepkidir. Çok uzun sürmemekte beraber büyük bir hayati tehlike de oluşturmazlar. Örneğin bir arkadaşınızın sizi korkutması sonucu kısa bir süreli taşikardi yaşamanız olağan ve normal bir durum olacaktır. Çok önem verdiğiniz bir sınav sonucunuzun açıklanması durumunda da aynı şekilde normal bir taşikardi durumunuz oluşacak ve kısa bir süre ardından bu durum ortadan kalkacaktır.

Bradikardi Nedir?

Kalbin normal atım hızının yani 60 on altında olmasıdır. Kalbin normal atım hızı 60 ile 100 olmakla beraber 100 üzeri atımlar taşikardi olarak 60 altı atımlar ise bradikardi olarak adlandırılmaktadır. Vücudun en önemli organı olan aynı zamanda en büyük işleve sahip olan kalp bazı durumlarda normal çalışmasından farklı olarak hayati tehlike arz edebilecek şekilde çalışabilmektedir.

2 38
Ortalama Bir İnsan Nabzı Kaç Olmalı? 37

 Bradikardi de bu durumlardan sadece biridir. Bradikardi durumu kesinlikle önemsenmeli ve hastaneye başvurulmalı tıbbi tedavi alınmalıdır. Bradikardi de genelde kullanılan tedavi ilaç tedavisidir. Bradikardi durumunda hekim hastayı monitörize edecek aynı zamanda eksisini çektirip diğer viral bulgularına da bakacaktır. Viral bulgular ise yaşamsal bulgulardır. Yani hayati bulgular olup azlığı veya çokluğu hayati risk taşıyacak bulgular.

Nabız tansiyon gibi. Bradikardi durumunda kullanılan ilaç ise atropindir. Bu kesinlikle hastane dışında kullanılmaması gereken bir ilaç olup temin etmeniz de mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda damar yolu ile verilmesi sebebiyle de hastane dışındaki bir ortamda ilacın uygulanması mümkün değildir. 
Kalp atım hızı 60 100 olmakla beraber taşikardi veya Bradikardi durumunda kesinlikle sakin kalmaya çalışıp ardından en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Bradikardi ve taşikardi hayati önem arz etmekle beraber müdahale edilmemesi durumunda ölümle sonuçlanabilecek sorunlardır. Kendi başınıza kesinlikle bir ilaç kullanmamalısınız.

Eğer hastaneye gidemeyecek kadar kötü hissediyorsanız hemen 112 acil aranıp ambulans çağrılmalı ve sakince beklenilmelidir. Kişinin herhangi bir kalp hastalığı olup olmadığı taşikardi veya Bradikardi dışında herhangi bir sıkıntısı olup olmadığı da dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar olacaktır. Eğer sebep olan etmen biliniyorsa hızlıca ortadan kaldırılmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir