Orofasiyal Uyum Nedir, Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?


Orofasiyal uyum yüz uyumu anlamına gelmektedir. Yüz görünümlerini daha iyi hale getirmek isteyen erkekler için de kadınlar için de uygulanabilmektedir. Yüzün belli bölümlerinde oluşan dengesizlikleri gidermek amacı ile farklı işlemleri içermektedir. İşlemler, yüzün yanak kemikleri, burun ya da çene ve dişler için uygulanabilmektedir. Bahsedilen prosedürün teşvik ettiği konu yüz açılarının daha düzgün hale getirilmesi olarak açıklanabilmektedir. Bunun yanı sıra cilt özellikleri ve dişler arasındaki uyum iyileştirmektedir. Böylelikle mevcut güzellik oranı artmış olmaktadır. Estetik olarak yapılan müdahalelerden sonra sonuç anında görülebilmektedir. Ancak kesin sonucun kendini göstermesi açısından on beş ile otuz gün arasında beklenmesi gerekmektedir. Özellikle başlangıçta normal olarak isimlendirilen şişlikler ilerleyen zamanlarda morluklarla birlikte kaybolmaktadır.

Orofasiyal uyum nedir
Orofasiyal Uyum Nedir, Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir? 36

Yüz Uyumu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yüz uyumlaştırmasının yapılmasından önce kişilere belli bilgilerin verilmesi gerekmektedir. İşlemi yapacak olan uzmanlara dikkat edilmesi ya da oluşabilecek olan risklerin öğrenilmesi de gerekli olan maddeler arasında gösterilmektedir. Son olarak kişinin cildinin değerlendirilmesinin yanı sıra olası bir hastalığın olup olmadığının araştırılması da işlemin yapılma anı sırasında olası sorunlara müdahale edilmesi açısından önem arz etmektedir. Yüz uyumu estetik amaçlı olarak yapılan işlemlerdendir. Kişiler işlemler sayesinde çenelerindeki koyu renk halkaları giderme ya da mimi izlerini yok etmek şansına sahip olmaktadır.

Yüz Uyumlaştırması Nasıl Yapılır?

Yüz uyumu alternatif tekniklerle yapılabilmektedir. Tekniklerin belirlenmesinde işlemin ne amaçla yapıldığı önemlidir. Örnek vermek gerekirse bir dermatolog, diş hekimi, estetik uzmanı ve biyomedikal uzmanı aynı operasyonda yönlendirme yapabilmektedir. Yüz uyumunda sıklıkla kullanılan teknikler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

1.     Yüz Dolgusu

Elmacık kemiği, çene bölgesi ya da dudakların hacminin artırılması için yapılmaktadır. İşlem sırasında genellikle hyaluronik asit kullanılmaktadır. Bu asit ile yapılan dolgu işlemi aynı zamanda kırışıklıkların giderilmesi ya da koyu halkaların giderilmesi gibi işlemler de yapılabilmektedir. Yüz dolduğu ortalama olarak yarım saatle bir saat arasında sürmektedir. İşlemin uzunluğu enjekte edilecek olan bölge dağarcığına göre değişim göstermektedir.

2.     Botoks

Yüz uyumu uygulamalarından biri olan botoks, kaç açısını yükseltmek ya da kaz ayaklarını ortadan kaldırmak için kullanılabilmektedir. Botoks aynı zamanda kırışıklıkları önleme gibi bir etkiye de sahiptir.

3.     Yüz Germe

Yüz germe işlemi genellikle yüz uyumu için kullanılmaktadır. İşlem sayesinde yüz germe ameliyatlarına gerek kalmamaktadır. İşlem esnasında kaldırma etkisi bulunan poliaktik asit iplerden yardım alınmaktadır.

4.     Mikro İğneleme Yöntemi

Mikro iğneleme olarak isimlendirilen yüz uyumu tekniği ciltte yer alan kolajen üretimini tetiklemektedir. Bu da cildin olduğundan daha sıkı görülmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca cildin uyaranları arttığı için ciltte bulunan lekelerin giderilmesi, yara izlerinin görünümlerinin azaltılması için de bu yöntemlerden yararlanılmaktadır. Tekniğin uygulanabilmesi için Dermaroller ismi verilen manuel bir cihazdan yardım alınmaktadır.

Orofasiyal uyum riskleri
Orofasiyal Uyum Nedir, Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir? 37

5.     Cildin Soyulması

Hücre yenilenmesi ve hatların yumuşaması gibi amaçlar olduğunda soyma işlemleri uygulanmaktadır. Bu sayede kişilerin daha düğün bir cilt tonu elde etmeleri sağlanmaktadır. Uygulama için hafif asitli olan yardımcılardan destek alınabilmektedir.

6.     Bişektomi

Yüzün yanak kısımlarında belli yağ birikmeleri görülmektedir. Bişektomi olarak isimlendirilen yüz uyum uygulamaları ile bu yağ cepleri ortadan kaldırılmaktadır. Bu cerrahi işlem kapsamında elmacık kemiklerinin görünürlüğünün artması da sağlanmaktadır. Üstelik işlem sonrasında genellikle göle görülür bir iz de kalmamaktadır. Çünkü operasyon ağız içerisine açılan ve 5 mm’den küçük olan kesiler aracılığı ile gerçekleşmektedir. Operasyonlardan sonra nihai olan sonuçların görülmesi ise ortalama olarak bir ay beklenmesi gerekmektedir.

7.     Diş Uygulamaları

Yüz bölgesi için yapılan işlemlerin yanı sıra yüzle dişlerin uyumu da önem arz etmektedir. Bu da farklı ekipmanlarla birlikte dişlerin beyazlatılması gibi uygulamaları içermektedir.

Yüz Uyumunun Riskleri Nelerdir?

Sayılmış olan uygulamaların genel manada bir risk içermediği bilinmektedir. Ancak bunun için işlemlerin bir profesyonel tarafından yapılması gerekmektedir. Çünkü prosedürlerin gerektiği şekilde uygulanmaması ya da teknikte meydana elen hatalar yüz uyumunun risklerini ortaya çıkarmaktadır. Riskler uygulama alanındaki kan akışının engellenmesi ya da narkoz olarak sıralanabilmektedir. Bunlarla birlikte doku ölümleri de yaşanabilmektedir. İşlemlerin eğitimli olmayan kişiler tarafından yapılması, uygulama alanlarında hijyen kurallarına dikkat edilmemesi gibi durumlarda enfeksiyon gibi bir risk de ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon oldukça ciddi bir sonuçtur. Son olarak bu tür işlemlerin birden çok kez yapılması halinde uygulama alanındaki kaslarla birlikte cildin gevşemesi sonucu gelebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir