Ördek Etinin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir


Yakın çevrenize baktığınızda ördek etinin pek tüketilmediğini görseniz de dünyada en çok tüketilen üçüncü kümes hayvanıdır. Ördek eti pek çok vitamin ve mineral bakımından zengindir. Ördek eti besinlerde nadiren bulunan B3 vitamini adı verilen niasin maddesini yüksek miktarda içerir. Bu madde vücutta yağı enerjiye çevirmeye yardımcı olur. Bu da vücudun yağ tutmasını engeller ve kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltır.

Ördek Etinin Faydaları Nelerdir?

Ördek eti kas ve kemik dokularını onararak kuvvetini arttırır. İnsan vücudunun günlük ihtiyacı olan proteinin %100’ünü içinde bulundurur. Normal ete göre lif ve demir oranı fazladır bu yüzden anemi gibi ciddi rahatsızlıkların riskini azaltır. İçinde bulunan B6 vitamini ile vücudun B6 vitamin ihtiyacının %60’ını karşılar.

Ördek Ve Eti Nasıl Pişirilir? Portakallı Ördek Nasıl Yapılır? - Yemek  Tarifleri

B6 vitamini alımı ile vücudun antikor oluşturmasına destek olarak vücuda hastalıklara karşı bağışıklık kazandırır. Tiroid bezlerinin düzgün çalışmasına destek olur ve tiroid hormonlarını dengeler. Kanser riskini azaltmada da oldukça etkili olan çinkoyu içinde bulundurur. 100 gramlık bir ördek etinde günlük almamız gereken selenyum ve çinkonun %60’ı bulunur.

Ördek Etinden Bulunan Yağ

Ördek eti dünyada oldukça fazla tercih edildiğinden besin değerleri ve içeriğindeki yağ araştırma konusu olmuştur. Ördek etinin besin değerleri görüldüğü üzere saymakla bitmiyor. İçinde bulunan yağa ise baktığımızda bu yağın iyi ve kötü insan vücuduna etkileri bulunuyor. İçinde bulunan tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri ile ördek etinin 100 gramdan fazla tüketilmesi sağlık açısından tehlikeli olabilir. Eğer ördek eti yemeyi seviyorsanız derisini çıkarmanız yağ asitleri tüketimini azaltacağından tüketimi sağlıklı bir hale getirecektir. 

Bakır Tencerem: Portakal soslu pekin ördeği

Ördek etinden daha zengin B12 ye sahip olan ördek yumurtası da beslenme açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Diğer etlere göre ördek eti daha kırmızıdır. Bu yüzden diğer etlerin ve çorba gibi yemeklerin içine tercihen karıştırılarak da kullanılabilir. Ördek etinin görünümü sığır etini andırsa da tadı hindi ve dana etine daha çok benzemektedir. Ördek eti diğer etlere göre çok yağlı, sulu ve liflidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir