Omuza Düğümlenen Kasların Evde Tedavisi Nasıldır?


Omuz bölgesi pek çok kastan meydana gelmiştir. Bu kaslar omuz kemerini normal formlarında tutmak için bulunur. Bu bölgede oluşabilecek birkaç spazm çok büyük ağrılara yol açar. Bu ağrılar daha sonra kollara, ellere, boyunlara ve kaş ağrılarına sebep olmaya kadar gider. Bu sebeple omuz spazmlarını göz ardı etmeyerek tedavi yöntemlerini bulmak gerekir.

Tedavi yöntemleri bulunmadığı zaman ağrı pek çok yere yayılma eğilimi gösterir. Bunun temel nedeni ise omuzlarda oluşan düğümlerin omuz altında bulunan sinirlere baskı yapmasından kaynaklıdır. Evde de pek çok tedavi yöntemi bulunur. Ağrı görüldüğü zaman bu tedavi yöntemlerini uygulanarak ağrıları biraz olsun hafifletmek mümkün olur.

Supraspinatus Kası


Kürek kemiğini örten kaslara supraspinatus kası denir. Kürek kemiği ile ön kol kemiği arasında bir bağlantı sağlayan supraspinatus kası özellikle kolu öne ve yanlara doğru hareket ettirirken işe yarayan bir kastır. Supraspinatus kasına herhangi bir baskı yapıldığı ya da darbe uygulandığı zaman omuz ve boyun ağrısı ortaya çıkabilir.  Boyun ve omuzda oluşan bu ağrılar daha sonra kol ve ellere doğru inmeye başlar.

En Etkili Omuz Hareketleri! Geniş Omuzlar için Bu Hataları Yapmayın!


Supraspinatus kası üzerinde hiçbir düğümün oluşmaması gerekir. Oluştuğu durumda da hemen bir tedavi yolunun bulunması gerekir. Bu kasın düğümlenmesinin asıl nedeni kaldırma ve fırlatma esnasında meydana gelir. Bu sebeple bir şeyi kaldırırken ya da fırlatırken çok dikkatli olmak gerekir. Bu kasa gerekli özenin ve ilginin gösterilmesi gerekir. Spor yaparken ya da egzersiz yaparken bu kasa çok zarar verilir. Bu sebeple spor ve egzersiz sırasında kol bandı kullanmak daha faydalı olacaktır.

Sıkı Subscapularis Kası


Omuz ağrısı ve boyun ağrısının en temel sebeplerinden biri sıkı Subscapularis kasının düğümlenmesi sonucu oluşmaktadır. Bu kas kürek kemiği altında bulunan çok önemli bir kastır. Kürek kemiğinin altında bağlantıları sağlayan önemli bir kastır. Bu kasa zarar gelmesi durumunda vücudun pek çok çeşitli yerlerinde ağrılara yol açacaktır. Supscapularis kası kolun koordinasyonunu ve hareketini sağlayan son derece önemli bir işleve sahiptir.

Kas hastalığı nedir?

Subscapularis düğümlenmesinin belirtileri omuza büyük ağrının saplanması ile birlikte oluşur. Daha sonra bu düğümlenme ile birlikte omuzda oluşan ağrılar kola doğru yayılmaya başlar. Daha sonra ise üst baş ağrısına sebep olur. Aynı zamanda başta ufak uyuşmalar da söz konusu olabilir. Tüm bunlara ek olarak kolu kaldırma ya da çevirme durumunda da ağrılar söz konusu olur.

Kas Düğümlerine Evde Tedaviler


Omuzda oluşan kas düğümlenmeleri kramplara sebep olarak hem omzu hem de tüm kolu sarabilir. Bu spazm ve kramplara evde bir tedavi bulmak kurtarıcı olmaktadır. Düğümlenen bir kası evde tedavi etmek için yapılması gereken ilk şey spazm olan yere hafif bir masaj yapmaktır. Bu düğümü ortadan kaldırıp ağrıyı tamamen geçirmese de hafiflemesine yardımcı olur. Daha sonra ise kasların rahatlaması için sıcak bir duş çok ideal olacaktır. Sıcak bir duş kan akışını hızlandırarak spazmlı yerin rahatlamasını sağlar. Diğer bir evde kas düğümü geçirme yöntemi ise düğümlenen yere buz uygulamaktır. Bu işlemde tamamen ağrıyı geçirmez ama anlık olarak uyuşarak ağrıyı bir süre erteler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir