Ombre Saç Nedir Nasıl Yapılır?


Saç modelleri arasında en fazla ilgiyi gören model şüphesizdi ombre modelidir. Görünüş ve estetik açısından çok hoş bir modeldir ve her yüz ve ten tipine ombrede kullanılacak renk seçimi ne olursa olsun kolayca uyum sağlamaktadır. Ombre saç kullanımı son zamanlarda oldukça yaygın bir kullanıma sahip olması nedeni ile oldukça popülerdir.

2007 yılında hayatımıza girmiş olan ombre saç modeli modası geçmeksizin o yıldan beri kadınlar arasında severek tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Saç renginde radikal değişikliklere gitmek istemeyen ve sürekli dip boyası yaptırma derdine gelemeyen kadınlar kendi saç renkleri üzerine ombre yaptırarak bu modeli severek kullanmaktadırlar.

Ombre Saç Nedir?

Ombre saç göz hizasından aşağı doğru kendi saç renginizden daha açık ve farklı bir renge doğru açılarak ilerler ve uçlarda da en açık tonu elde etmiş olur. Ombre modeli her saç rengine kolaylıkla uyum sağlayabilen her yüz ve ten tipine yakışan bir modeldir. Her zaman modern bir görünümü vardır. Doğal ton geçişleri sayesinde saçlar daha ışıltılı ve dolgun görünür.

Ombre köken olarak Fransızca bir kelimedir ve kelime anlamı da gölge demektir. Bu işlemde saçım boy kısımları ve uç kısımları dipten farklı ve açık bir tona boyanır. Hangi renk tonu tercih edilirse edilsin işlemin amacı doğal bir görünüm elde etmektir. Ombre saç modelini match ve röfleden ayıran en önemli özellik doğal geçişlerin ön planda tutulmasıdır. Saç dipleri mevcut renginde bırakılırken saçın boy ve uç kısımları daha açık farklı bir tona boyanarak genç bir görünüm elde edilir. Yapılan bu işlem ile daha modern, canlı ve parlak bir görünüm elde ederler.

Ayrıca Buna Bakın  Burun Kemiği Eğriliği Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ombre Nasıl Yapılır?

Saçı on bre yapmadan önce her saç boyamadan önce olduğu gibi renk seçimine karar verilirBu noktada seçim tamamen saçını boyatacak kişiye aittir. İsterseniz saçınızın kendi doğal renginden bir ya da üç ton aralığında açık bir renk seçerek daha doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Dilerseniz de çok daha açık renkler seçerek saçınızın ucu ile dip kısmı arasında çok daha fazla ton farklılığı oluşturabilirsiniz. Ombre modelinde bu ton farklılığı yapılacak geçişler sayesinde göze batmayacaktır.

Daha sıra dışı bir görünüm elde etmek istiyorsanız, saç uçlarınıza mavi pembe ya da mor gibi renkler deneyerek ombrenizi çeşitlendirebilirsiniz. Ton aralığını belirledikten sonra saçların dip kısımlarına krepe yapılır. Krepe ince bir tarak yardımıyla saçın tutam halinde alınarak aşağı yukarı hareket ettirilmesi ile saçların başın dibinde toplanarak öbek oluşturmasına verilen addır. Krepe işlemi başın her tarafındaki tüm saça uygulanır. Krepenin yoğunluğu saç Işıltısı miktarını ve ombrenin saçın neresinden başlayacağını belirler. Çok yoğun krepe yapılan saçlarda ton geçişleri daha belirsiz ve hafif görünürken az yapılan krepelerde ton geçişleri saç tutamlarında daha yoğun ve keskin olur.

Krepeleme işlemi bittikten sonra düz kalan kısımlardaki saçlara balyaj uygulanır, folyo ile kapatılır ve ombre sonlandırılır. Son olarak saç rengi istediğimiz tonda açıldığında yıkanır ve üzerine boya geçilir. İstenilen ton tuttuğunda boya yıkanır krepelenen kısımlar güzelce taranır ve kurutulup fön çekildikten sonra ombreli saçınız hazırdır.

Ayrıca Buna Bakın  Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Ters Ombre Nedir?

Klasik yapılan ombre tekniğinde saça diplerinden uçlarına doğru açılan bir ton geçişi yaratmak amaçlanır. Ters ombre tekniğinde de bunun tam tersi dipleri açık uçlara doğru koyulaşan bir ton geçişi yapılır. Ters ombre işlemi yapılırken uçlara değil diplere balyaj uygulanır. Bu teknikte özellikle platin sarısı, gri, pembe, yeşil ve mavi gibi belirgin tonlar sıklıkla tercih edilir. Fakat bu ombre tekniği diğerine oranla çok tercih edilmez daha çok marjinal kesimin tercih ettiği bir ombre çeşididir. Yabancı sanatçı Billie Elish’in bir dönem yeşil tonlarına kullandığı ters ombre tekniğidir ve güzel bir görüntüsü vardır. 

Ombre Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer saçınızın tamamında ya da saç uçlarınızda boya varsa ombre işlemini bir müddet ertelemeniz gerekebilir çünkü saçları boyamak yıpratıcı bir işlemdir ve üzerine ombre geçmek saçlarını daha da yıpratabilir. Fakat bunları göze alarak yaptıranlarda vardır. Saç yapınız dayanıklı ve kalın telli ise boya üzerine ombre yapabilirsiniz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken ise saçlarınızı ombre yaptıracağınız kuaförü iyi seçmeniz gerektiğidir. Usta ellerde daha güzel olacağı kesindir. 

Eğer kendiniz evde ombre yapmayı deniyorsanız başta dikkat etmeniz gereken şey boyanın tonu olacaktır. Ombrenin herkese, her ten rengine, her yüze yakışan bir model olduğunu söyledik fakat seçimi yardım almadan kendiniz yaptığınızda içinize sinmesi için doğru tercih etmeye çalışmalısınız. En yaygın olan ombre rengi sarıdır ve bu rengi kendiniz evinizde yapacaksanız ve saçınız çok koyu renkse yoğun açıcı kullanmalısınız. İnce bir tarak yardımıyla saç diplerinizin her tarafına eşit bir şekilde istediğiniz yoğunluğa göre krepe yaptıktan sonra kalan kısımlara dikkatlice açıcıyı uygulamalı sarıya kadar açmalısınız.

Ayrıca Buna Bakın  Nioxin Kelliğe ve Saç Dökülmesine Faydalı mı?


Ardından açıcıyı yıkayıp kuruttuktan sonra seçtiğiniz sarı tonlu boyayı uygulayarak folyoya sararak beklemelisiniz. Sonrasında boyayı defa durulayıp saçınıza yoğun saç kremi uygulamalısınız. Bu yoğun saç kremi saçınızın krepelerinin daha kolay yaranmasını sağlayacaktır. Yoğun saç kremi uyguladığınız saçınızı güzelce taramalısınız. Dilerseniz boyama işleminden sonra sefan yağı ve keratin sütü gibi saç bakım ürünleri ile saçınızı besleyebilirsiniz. Tarama işleminden sonra saçınızı kurutup, fönleyebilirsiniz. Son yılların geçmeyen saç modası Ombre daha uzun uzun yıllar daha bizimle birlikte olacak gibi görünüyor. Olmalı da çünkü herkese ve her tip insana çok yakışıyor. Kızıl, sarı ya da marjinal renklerdeki ombreleriniz dipten değil de saçın boy kuşamından başladığı için gözünüze hiçbir zaman kötü gelmeyecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.